receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
Zpět

Ananas
Angrešt
Anona
Avokádo
Banány
Bezinky
Borůvky
Broskev
Brusinky
Citrony
Černý jeřáb
Datle
Granátové jablko
Grepy
Hrozny
Hrušky
Jablko
Jahody
Jeřáb
Karambola
Kaštan
Kdoule
Kiwi
Kvajáva
Papája
Lískové oříšky
Maliny
Mandarinky
Mandle
Mango
Meruňka
Mochyně peruánská
Mučenka
Opuncie
Ořech pekan
Ostružiny
Piniové oříšky
Pistácie
Rakytník
Rambutan
Rybíz
Šípky
Slívy
Švestky
Tomel
Třešeň
Višeň

Zpět

Ovoce

V povědomí každého z nás je, že si nelze představit racionální výživu bez potřebného množství a rozličnosti druhů ovoce. Jestliže u nás sníme 65 - 70 kg ovoce ročně na osobu, pak v řadě evropských i jiných zemí je to více než 100 kg. Odborníci ve výživě doporučují jako spodní mez spotřeby 75 kg/osobu za rok, více je samozřejmě ku prospěchu.

Nejlepší je pojídat ovoce čerstvé. Tak se nejvíce využijí jeho biologické složky. V poslední době čerstvé ovoce máme na trhu prakticky celoročně: hlavně jablka, banány, citrusové plody, kiwi. Největší podíl, a náš spotřebitel tomuto druhu dává přednost, mají jablka. Sníme jich za rok asi 23 - 26 kg na osobu. Mají celkový posilující účinek, i když neobsahují příliš mnoho vitamínů. Jsou tu ale jiné důležité složky: pektiny, na 30 stopových prvků potřebných pro zdraví člověka (měď, mangan, zinek, molybden aj.), mnoho draslíku, železa, protisklerotického pektinu, taninu, komplex látek, které upevňují stěny cév, chrání proti ionizačnímu záření aj. Jsou nízkoenergetické, také vhodné pro diabetiky, neboť obsahují především jednoduché cukry.

Citrusové plody jsou jedním z důležitých zdrojů vitamínu C, rutinu, pektinu a dalších látek.

Sníme jich za rok asi 16 kg na obyvatele, což je stále méně než v jiných zemích.

V poslední době prudce vzrostla spotřeba banánů na 8 - 9 kg na osobu. Banány jsou dietní ovoce, šetřící trávicí a zažívací trakt. Patří k ovoci s vyšší energetickou hodnotou, mají méně vitamínu B6, mají nejvíce hořčíku z ovoce. Je však třeba u nich hlídat kvalitu. Rozseté černohnědé tečky znamenají plnou zralost, okamžité použití, ale zčernalá slupka s hnědými skvrnami na dužnině - to je nekvalitní a někdy i zdraví nebezpečný plod.

O kiwi se říká, že je to "vitamínová bomba". Ano, patří k ovoci bohatému na vitamín C a všeobecně použitelnému. I zde je nutno sledovat jakost plodů a nekupovat je otlačené, s tmavými skvrnami.