receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
Zpět


Meruňka

Meruňky k nám měly dlouhou cestu. Ještě dnes rostou planě v mírném pásmu %Cíny, Mongolska, Střední Asie. Meruňka má vyhraněné požadavky na prostředí, v nevhodném trpí mrtvicí - odumíráním větví nebo stromů. Zvláště nesnáší křížení geopatogenních zón. U nás šlechtitelé intenzívně pracují na otužilejších odrůdách, a to s dobrými výsledky.

Plod meruňky je peckovice se žlutou, oranžovou nebo načervenalou barvou. Semena uvnitř pecky jsou jedlá, většinou sladká a využívají se průmyslu i v domácnostech místo mandlí. Oloupaná semena přidáváme po několika kusech do meruňkového džemu.

Meruňky jsou právem považovány za jeden z nejzdravějších ovocných plodů. Mají mnoho cukru - 6 - 10% i mnohem více, mimořádně vysoký obsah provitamínu A, vitamíny skupiny B, vitamínu C méně - 7 mg ve 100 g. Dále mnoho draslíku, téměř žádný sodík, hodně hořčíku, železa, vápníku, fosforu, síry, křemíku, manganu, mědi aj. Podporují imunitu organismu proti nákazám, zlepšují stav zraku, pokožky, léčí srdce, astma, podporují růst aj.

Vyrábějí se z nich džusy, chutné džemy, kompoty, marmelády, suší se. Známé jsou meruňkové knedlíky a moučníky.