receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
Zpět


Tomel

Tohle bezesporu zajímavé ovoce je oblíbené ve východní Asii, Americe, v arabských zemích. Je to prastarý zušlechtěný východoasijský druh, často označovaný jako churma, kaki, persimon, botanicky Diospyros kaki - tomel japonský. Jeho plody znáte i ze zemí kolem Středozemního a Černého moře. Jsou po celém světě, hlavně tam, kde rostou citrusy.

Možná, že jste si zakoupili na našem trhu jeho plody, větší dužnaté bobule podobné rajčatům, s velkým vytrvalým zeleným kalichem, žlutavé, oranžové nebo červenavé barvy. A byl-li plod nezralý, nechutnal vám. V té době má svíravou, trpkou chuť a křupavou konzistenci. Po uležení jakoby zprůsvitní a dužnina je příjemně sladká, natrpklá a chutná jako želé.

Ovoce je to velice zdravé. Má až 90 mg vitamínu C ve 100 g (2x více než citróny), velké množství provitamínu A, dále jednoduché cukry, minerální látky, třísloviny. Příznivě ovlivňuje trávení. V kuchyni se z tomelu připravují marmelády, želé. Jsou vhodné k pudinkům a do ovocných salátů, sladkých rýžových jídel.