receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
Zpět


Citróny a limety

Kolébka citroníků, menších stálezelených stromů je pravděpodobně v jihovýchodní Indii, odkud se jejich pěstování rozšiřovalo postupně do všech vhodných oblastí. Citroníků je mnoho druhů, pro nás je nejdůležitější citroník limonový (Citrus limon) a limeta (Citrus limetta).

Citroník limonový, náš na trhu nejběžnější citrón, se nejvíc pěstuje v Itálii (80% světové produkce). Citroník limeta je velmi podobný citroníku limonovému s malými kulovitými nebo zploštělými plody, se zelenou dužninou, velmi aromatický. Rovněž se nejvíce pěstuje ve Středomoří. V arabských zemích se nakládá do slaného nálevu a pojídá jako naše okurky. Citróny mají 45 - 50 mg vitamínu C/100 g, dále mnoho bioflavonoidů důležitých pro zdravé cévy, mnoho pektinu, vonné silice, také provitamin A (více mají pomeranče), vitamíny B, sacharidy (3%). Je zajímavé, že citróny obsahují mimořádně mnoho vápníku, dále draslík, fosfor, hořčík, železo, zinek aj. Důležitý je obsah kyseliny citrónové (až 8%). Citróny jsou pravidelnou součástí naší kuchyně - saláty, omáčky, luštěninová jídla, kůra do moučníků, vánoční pečivo, zmrzliny i potravinářský průmysl. Jemným pokapáním dušené zeleniny, bramborového salátu nebo luštěninových jídel citrónovou šťávou získáme zvláštní příjemnou chuť.

Je velice vhodné v dnešní stresující době ráno na lačno vypít alespoň 1/2 hodiny před jídlem skleničku teplé vody (teplota těla) s vymačkaným celým malým citrónem (nebo polovinou) a lžičkou medu. Celý den budeme cítit nádhernou energii v těle. Můžeme pít každý den s obměnou např. za pomeranč, hlavně cítíme-li únavu a vyčerpanost.