receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz


Zelenina
Ovoce
Výrobci v ČR
Zdravé národy
Záhadné E
Pěstování zeleniny
Sojové omáčky
Doplňky potravy
Koření
Hlíva
Nákup
Rozhovory s výrobci

                 Vhodné potraviny - úvod.

Při doporučení vhodných potravin pro vegetariánský životní styl máme na výběr různé možnosti, které nám mohou pomoci v zachování dobrého zdraví. Vegetariánská strava může být také přínosná v prevenci i v léčbě různých onemocnění. Záleží jen na nás, jak tyto možnosti využijeme. Vše se dá dělat dobře nebo špatně a to platí i o vegetariánství. Nesmíme totiž zapomenout na nenásilí i vůči nám samotným. To znamená, že při nesprávném ač vegetariánském stravování si můžeme zdraví i poškodit.

                              

Snad nejdůležitější názor publikovaný lékaři je stanovisko Americké dietetické asociace a Kanadských dietologů k vegetariáské stravě: správně rozvržená vegetariánská strava je zdravá, nutričně vyvážená a zdravotně přínosná v prevenci i v léčbě různých onemocnění.

Rohlík a sýr proložený občas čokoládou nebude ta správná varianta. :-) Smajlík zde však není na místě, jedná se přece o naše zdraví a zdraví je to nejdůležitější co máme, bez zdraví nedosáhneme ničeho. Ať máme rádi jídla jednoduchá a obyčejná, nebo dáváme přednost vegetariánským lahůdkám, nestačí jen opravdu si "nedat maso"! Jenže co je vlastně správně rozvržená vegetariánská strava a navíc nutričně vyvážená?

                              

Ruku na srdce, kolik z nás u této otázky skončilo? Předpokládejme, že ti, kteří měli jako pohnutky k vegetariánství hlavně zlepšení zdraví, pátrali, vzdělávali se...

Jenže! Co ostatní, kteří se rozhodli z etických důvodů a pouze vynechávají maso z jídelníčku? Zapomínají přitom na sebe, na svoje zdraví, na důležitost správně rozvržené a nutričně vyvážené vegetariánské stravy. Často slýcháme jejich argumenty: není čas ... stačí, aby neumírala zvířata ... tělo si nějak poradí ... šetříme... nechceme nebo nemáme čas vařit. Takové vegetariánství může být nezdravé! Je tedy důležité nemyslet jen na zvířata, ale i na svoje zdraví.

Věříme, že v sekci Potraviny na Vegetarian.cz najdou správný způsob stravování nejenom začínající vegetariáni.