receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
Zpět


Slívy, renklódy a mirabelky (špendlíky)

Z celé této skupiny se nejvíce cení renklódy a mirabelky s pevnou dužninou. Slívy mají měkkou dužninu, mnoho šťávy a jdou hůře od pecky. Jsou velmi sladké a chutné. Botanicky patří tato skupina ke slivoni obecné Prunus insititia.

Mají podobné složení jako švestky, ale mohou mít mnohem více cukru od 5 - 20%, také více vitamínu C do 20 mg ve 100 g, i větší obsah vody - až 82%. Minerálních látek mají více než jablka a hrušky, a to především zásadité - draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, měď, jód, zinek. Stejně jako švestky se doporučují při zácpě, ledvinových chorobách, ateroskleróze, dně, revmatismu, vysokém krevním tlaku. Jsou močopudné.

Slívy mohou být kulovité, oválné, od červených a žlutých po modré.

Mirabelky jsou drobné a žluté. Někdy se pletou s myrobolanem . i ten je jedlý - dužnina jeho malých peckovic ale nejde dobře od pecky, má různé barvy a převážně se jedná o podnož. Mirabelky jsou vhodné na kompoty. Stejně se používají větší renklódy. Ty mohou být zbarvené od žlutavých přes červenavé po fialové.

Ze slív se připravují zavařeniny, želé, knedlíky, moučníky, ale méně vhodné jsou na kompoty. Tak tedy rychlý koláč: Na vále smícháme 2 šálky polohrubé mouky, 1 šálek celozrnné mouky se špetkou soli a nasekáme do toho šálek másla. Rozdrobíme společně a přidáme 6 lžic studené vody. Zpracujeme do bochánku a dáme uležet. Koláčovou formu vyložíme těstem, poklademe vypeckovanými slívami a posypeme drobenkou (1 díl polohrubé mouky, 1/2 dílu másla, 1/2 dílu cukru, špetka skořice) a upečeme.