receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
zpět



Anona

Annona muricata - Anona ostnitá - zvaná též láhevník

Každý den čteme zprávy o tom, že přetechnizovaná doba přináší stále větší negativní účinky na naše zdraví psychické i fyzické, nárůst civilizačních onemocnění, která se mohou stát a stávají smrtelnými. Naštěstí se však také objevují zprávy o tom, jak v kontrastu k tomuto vývoji naopak pomáhá úžasná příroda. Ač se k ní vůbec nechováme hezky, zapomínaje na nemožnost zachování života právě bez ní, ona tu je a vždy byla a s předvídavou moudrostí nám dává plody, přinášející nám naději na poražení právě těchto onemocnění. Jedním z těchto plodů je v poslední době často a v různých informačních zdrojích zmiňovaná pro svoje léčivé účinky rostlina anona.

Existuje asi 110 druhů pocházejících z tropických částí zeměkoule. Rostou v podobě keřů i stromů. Plody těchto rostlin jsou v zemích svého původu většinou potravou, využívají se také k přípravě nápojů. Další části rostlin - kůra, listy, semena, nezralé plody - vykazují léčebné účinky. V našich končinách se v poslední době nejvíce píše o druhu anona muricata. Zejména v souvislosti se zprávami o utajovaném výzkumu protirakovinných účinků této rostliny.

Annona muricata - Anona ostnitá - zvaná též láhevník, pochází z Karibiku a severu Jižní Ameriky. Dorůstá výšky až 10m. Patří mezi stálezelené stromy. Listy vyrůstají střídavě, mají kožovitý lesklý povrch tmavě zelené barvy, jsou velké, dlouhé, ke špičce zúžené. Kůra je tmavě hnědá, hladká, u starších rostlin vrásčitá. Květy vyrůstají po dvou a více přímo na kmeni, mají tmavě hnědou nebo purpurovou barvu. Anona kvete na jaře po dobu až šesti týdnů. Plod má zelenou barvu, je nepravidelného tvaru, až 35 cm dlouhý a až 6 kg těžký. Pokožka plodu je rozdělena do kosočtverečných políček s ostnem uprostřed. Zralá dužnina je bílá, vláknitě kašovitá, sladká nebo sladkokyselá, chutí připomínající jahody i banány v jednom. Uvnitř plodu se nachází černá semena o velikosti 1 - 2cm. Dokáže plodit v průběhu celého roku.

Anona jako potravina

Lahodné plody o hmotnosti až půl kilogramu připomínají zelenou šišku. Jsou zprvu zelené, po dozrání žlutozelené a hnědé. Dužnina je krémové konzistence a chutí připomíná kombinaci jahod s banánem. Vůni mají plody spíše banánovou. Obsahují až 20 % cukrů, 3 % vlákniny, z vitaminů důležitý především provitamin A a vitamin C. Výtečné plody mají jedinou nevýhodu - nedají se příliš dlouho uchovávat. Plody obsahují četná, ale nejedlá semena, která tvarem připomínají semena melounů. Před konzumací je musíme vyjmout. Ovoce konzumujeme nejčastěji syrové, nejvhodnější je rozříznutý plod vydlabávat lžičkou, jako zdravý dezert. Dužinu lze též použít jako surovinu do exotického ovocného salátu, zmrzliny, sirupu či mléčného koktejlu.

Anona jako lék

V lidovém léčitelství se listy používají na snížení horečky. Odvar z kořenů je zase účinný proti parazitickým červům. Z jedovatých semen a z kůry se dokonce připravují preparáty hubící hmyz nebo omračující ryby. Pokud však nejedlá až jedovatá semena z dužiny vyjmeme, plodů se obávat nemusíme. Z listů, semen, kůry a kořenů se připravují insekticidy. Z listů se připravuje uklidňující čaj, který vyvolává pocení a snižuje horečku.

Hlavní zájem o tuto rostlinu budí však její silný protirakovinný účinek. Výzkum této rostliny probíhá už od roku 1976. Rostlina prošla více než 20 laboratorními testy, které odhalily, že obsahuje látky, které selektivně pronásledují a zabíjí pouze rakovinné buňky 12 typů rakoviny, nikoliv zdravé buňky, jako tomu je u preparátů užívaných při chemoterapii. Navíc se proslýchá, že její účinky jsou 10 000 krát silnější než chemoterapie. A proč to nevíme? Pravděpodobně je zatím jako tak často v tomto světě moc peněz a nevůle amerických výrobců léčiv, obávajících se o ušlé zisky z dosavadních způsobů onkologické léčby. A lze je i v našich podmínkách vypěstovat?

Anonu lze pěstovat i v mírném klimatu, ale není to snadné. Rašící semenáče jsou extrémně citlivé na přímé sluneční světlo. Do dvou let se musí mladé rostliny držet ve stínu. Semenáče začínají plodit ve stáří pěti až osmi let. Pro nasazení plodů jsou zapotřebí alespoň dvě rostliny a vzájemné umělé opylení. Mladé rostliny se nesmí předčasně přetížit velkým množstvím plodů, je třeba je včas protrhávat. Rostlina vyžaduje horká léta, mírné zimy. Zimu venku snese pod přikrývkou pouze v nejteplejších, vinorodých oblastech. Jinak je vhodné ji pěstovat jako přenosnou či celoročně pokojovou rostlinu. Především na jaře a na podzim vyžaduje bohatou závlahu. Nejlepší sklizeň dává v polohách chráněných před větry.

Nezbývá než doufat, že se budou moci léčivé účinky anony co nejdříve využívat tam, kde je jich třeba.

redakce Vegetarian.cz (22.4.2012)