receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
Zpět


Švestky

Mezi skupinou slivoní (to jsou pološvestky, švestky, renklódy, slívy a mirabelky) byly odedávna nejvíce ceněny pravé švestky - tj. aromatické plody s pevnou dužninou, nahořklou slupkou a jdoucí dobře od pecky. Botanický název mají švestka domácí pravá (Prunus domestica, conv. domestica).

Švestky mohou mít až 15% cukrů (glukóza a sacharóza), dále obsahují organické kyseliny (jablečnou, citrónovou, stopy chininové a salicylové), dále flavonoidy s protisklerotickým účinkem. Z vitamínů jsou přítomny karoteny, vitamíny B1, B2, B6, kyselina nikotinová, málo vitamínu C - do 10 g/100 g, poměrně mnoho vitamínu E. Z minerálních látek je nejvíce draslíku a vápníku, dále fosfor, hořčík, železo, zinek, jód a měď. Syrové švestky i sušené, také kompoty a dřeň mají mírně projímavý účinek. Sušené švestky podporují vylučování cholesterolu z organismu. Doporučují se také při vysokém krevním tlaku a mají močopudný účinek, tedy i při revmatismu a dně. Diabetici by měli mít spotřebu švestek omezenou, ale neměli by je vylučovat.

Ze švestek se vaří skvělá povidla, klevely (rozvařené švestky se skořicí), kompoty, dřeně, nápoje. Oblíbené jsou švestkové knedlíky, moučníky.