receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
Zpět na recepty

Houbové špaldoto

Tofu se zelím

Dýňové zelí s klasem a knedlíky

Zelenina s tvarůžky

Big Bona vita

Vánoční salát

Brokolice s květákem a rajčaty

Recepty z robi

Fazole v povensálské omáčce a ...

Zeleninová směs s cizrnou

Plněné rýžové placky

Lilek po s'čchuansku

Fazolky s brokolicí

Těstoviny se šunkou

Klaso s mexickou omáčkou

Klaso se žampiony

Hlíva v omáčce

Tempeh s rýží

Tempeh se zeleninou

Tofu s mrkví a těstoviny

Bramborový guláš s fazolovými lusky

Karbanátky z ROBI

Bramborové špelce

Zapečené brambory, tofu a brokolice

Sojové prsty

Dušená zelenina

Žampiony s pórkem

Květákové karbanátky

Rezančeky po čínsky

Ražniči se žampiony

Zapečený lilek

Křupavá slanina s houbami

Lomské pikantní cibuláčky se sojolkou

Zeleninový špíz

Hlíva s buráky

Hlíva s uzeným tempehem

Bramborové plátky v hrašce se špenátem


Hlavní jídla


Zapékaná zelenina v cizrnovém těstě

300 g cizrnové mouky

300 g zeleniny: brambor, mrkev, cukina, rajče

2 čl soli, olej, 1/2 kypřícího prášku (nemusí být)

500 ml vody, syrovátka nebo 300 ml vody a 200 ml jogurtu

Koření: 1 čl hořčičné semínko 1 čl kumín 1/2 čl řecké seno 1 čl kurkuma 1 čl sladká paprika 1 čl koriandr

Postup:

Zeleninu nakrájíme na kostky asi 1-2 cm. Připravíme si čóns a smícháme ho s cizrnovou moukou, solí a vodou, tím se vytvoří řídké těsto, kterým zalijeme zeleninu. tuto směs nalijeme na plech nebo do remosky. Pečeme na 220 °C 30-35 minut.


Brambor s cizrnou

300 g cizrny (celé) 1,5 l vody (na vaření cizrny) 600 g brambor 2 čl soli, 5 pl oleje

Koření: 2 ks hřebíčku 1/2 čl skořice 1 čl kurkumy 1 čl kari 3 ks bobkový list 1/4 čl čili 2 pl citónové šťávy

Postup:

Cizrnu namočíme přes noc do vody. Poté uvaříme s bobkovým liste, (správně uvařená cizrna se dá snadno rozmáčknout mezi dvěma prsty). Na oleji osmahneme koření a restujeme v něm brambory do zlatova asi 5 minut, přidáme cizrnu a podlijeme vodou, která nám zbyla z vaření cizrny. Osolíme a povaříme brambor do měkka. Po odstavení dochutíme citrónovou šťávou.


PLŇĚNÉ PAPRIKY

6-8 zelených paprik, náplň - 100g ovesných vloček, 100g rýže, 200 g zeleniny - mrkev, celer(nahrubo nastrouhané), 2 cibule, česnek (dle vlastního uvážení), 1 čl kmínu, 1 čl sladké papriky, 1/2čl mletého pepře, majoránka, sůl, olej

Uvaříme hustou kaši z ovesných vloček a smícháme s vařenou rýží. Nastrouháme zeleninu a na oleji osmahneme cibulku s kmínem a sladkou paprikou. Zeleninu orestujeme v oleji. Smícháme ji s kaší spolu se zbytkem koření, osolíme a touto směsí plníme papriky, ze kterých jsme vyndali jadřinec. Naplněné papriky buď přímo vaříme 10-15 minut v omáčce nebo pečeme 10 minut v troubě při teplotě asi 200°C.


CIZRNA PAPRIKOU

300 g cizrny, 600 g zelené a červené papriky, olej, 2 -3 čl soli, 1 čl hořčičného semínka, 1/4čl řeckého sena, 1 čl koriandru, 1 čl kurkumy

Večer namočíme cizrnu a druhý den ji uvaříme. ve druhém hrnci osmahneme na oleji koření a restujeme v něm papriku. po 5 minutách přidáme uvařenou cizrnu a podusíme asi 10 minut dokud paprika nezměkne.


Rizoto se sójovým masem a houbami

80 g sój. pekingských nudliček, sůl. olej, 300 g rýže, 1 cibule, několik hub, 1 červená a 1 zelená paprika, 2 lžíce rajčatového kečupu, česnek, 1 buj. kostka, mloeté nové koření, mletý pepř ........................... pro 4 osoby

Pek. nudličky zalijeme 700 ml vař. vody, osolíme a vaříme 20 minut bez pokličky. Pak nálev slijeme a nudličky vymačkáme. Na oleji zpěníme drobně nakrájenou cibuli, přidáme nakrájené houby a papriky a osmahneme. Přidáme předvařené nudličky, rýži, kečup, rozetřený česnek, buj. kostku a koření, vše zalijeme horkou vodou (na 1 šálek rýže 2 šálky vody) a dusíme, až rýže i nudličky změknou. Pak kastrol odstavíme a necháme stát pod pokličkou 5 minut. Rizoto promícháme - rozdělíme na talíře a posypeme sýrem.


Tofu so zeleninou

Potrebujeme: 1 Tofu, cibulu, cesnak, sójovú omáčku, zeleninu (môže byť aj mrazená), cestoviny, olej, mleté čierne korenie, soľ.

Postup: Tofu nakrájame na kocky a pokropíme asi 4 polievkovými lyžicami sójovej omáčky a necháme asi 10 min. odstáť. Medzitým si na na oleji speníme nakrájanú cibulu, rozostretý cesnak. Potom pridáme nakrájané Tofu, premiešame a dusíme asi 7 min. za občasného miešania. Zeleninu naparíme. Naparenú zeleninu potom pridáme k Tofu. Uvarené cestoviny, zeleninu s Tofu premiešame a ochutíme koreninami, premiešame. Ak máte radi kečup môžete to ešte ochutíť kečupom. Dá sa to aj zapiecť.


Čevabčiči po táborsku

1 šálek vařené pohanky 1 šálek vařené červ.čočky 2 šálky namočených ovesných vloček 2 cibule 1 uzené tofu 3 lžíce oleje tymián, bazalka, oregano, majoránka, pepř, česnek, červ. paprika, sůl

Tofu nakrájíme na kostičky, cibuli najemno, přidáme ostatní suroviny a koření a vše promícháme. Vytvoříme malé válečky, které pečeme v troubě, či smažíme na pánvi.


Karbanátky z ovesných vloček I.

10 lž.ovesných vloček, 2 lž. pohanky lámanky, 2 lž.cizrnové mouky 1 střední cibule, 5 dkg droždí, česnek, majoránka, sůl, Ovesné vločky a pohanku večer namočíme a druhý den uvaříme na hustou kaši. Cibuli nakrájíme nadrobno a osmahneme, přidáme droždí, smažíme dokud nezačne vonět, poté přidáme spolu s kořením do uvařené kaše a zahustíme cizrnovou moukou, vytvoříme karbanátky, které obalíme ve strouhance a smažíme. Podáváme s bramborem, chlebem či s rýží a zeleninou.


Karbanátky z ovesných vloček II.

1/2 kg ovesných vloček, mražená zeleninová směs, zeleninový vývar, 3 lž.soj.omáčky, 1 čl solamylu, česnek, cibule, majoránka, pepř, sůl, nastrouhaný tvrdý sýr.

Vločky přes noc namočíme, druhý den přidáme zeleninu uvařenou v zel. vývaru a ostatní přísady a zpracujeme, vytvoříme karbanátky, které pečeme do zlatova.



Čočka po arabsku

200 g čočky, 300 ml rajčatové šťávy, 1 lž.citronové šťávy, stroužek česneku, pažitka, 2 lž.olivového oleje, 4 mladé cibulky s natí, 4 rajčata, petrželka, sůl.

Čočku namočíme asi na 1 hodinu do vody, po zcezení ji zalijeme studenou vodou, osolíme a vaříme asi 1/2 hodiny na mírném ohni. Mezitím připravíme zálivku: rajčatovou šťávu smícháme se lžící citronové šťávy, třeným česnekem, nasekanou pažitkou a olivovým olejem, osolíme a opepříme. Jakmile čočka změkne důkladně ji zcedíme a ihned smícháme se 6 lžícemi zálivky, po mírném vychladnutí přidáme další zeleninu: nasekané cibulky, rajčata, stonky řapíkatého celeru a hrst nasekané petrželka. Přidávanou zeleninu můžeme obměňovat podle vlastní chuti.



Placky (Blašoky)

brambory, hladká mouka, sůl, pepř, kmín, majoránka

Oloupané syrové brambory rozmixujeme s vodou na středně řídké pyré. Spojíme s hladkou moukou na těstíčko, které se dá nalévat, přidáme sůl, pepř, kmín a majoránku. Nalíváme na rozpálenou pánev do tvaru kulaté placky a pečeme je z obou stran. Hotové placky mastíme máslem. Podáváme s kyselím mlékem, lečem a pod.


Bramborové placky se zelím

500 g uvařených brambor, 3-4 lž. hrubé mouky, cibule, sůl, vařené zelí, rostlinný olej Vařené brambory oloupeme a prolisujeme. Přidáme mouku, cibuli, sůl a zpracujeme těsto. Rozkrojíme ho na několik větších kousků, které rozválímena tenké placky, které smažíme na rozpáleném oleji, naplníme uvařeným zelím, přehneme a podáváme.

Pohanková sekaná

Pohanku uvaříme v osolené vodě doměka nebo na kaši a zbavíme ji přebytečné vody. Na oleji opražíme kousek droždí a smícháme s pohankou, čočkou a sýrem, okořeníme a utvoříme šišku. Těsto by mělo být tuhé a suché. Pečeme ve vyhřáté troubě asi 50 minut.



Brambory na kyselo

Oloupané brambory pokrájíme na kostičky a uvaříme v osolené vodě se dvěma bobkovými listy, větší pokrájenou cibulí, pepřem, 2 kuličkami nového koření, šťávou z 1/2 citronu, měkké brambory slijemea přimícháme jížku z oleje a hladké mouky, zředěnou vývarem z brambor nebo vodou. Dochutíme solí, octem, vmícháme pokrájené zelené výhonky cibule, nebo pažitku.


Litina z plzeňska

1 kg brambor, 200 g hladké mouky, 40 g droždí, sůl.

Nastrouhané brambory smícháme s moukou, droždím a osolíme. Řídké těsto vylijeme do vymazaného pekáče a pečeme 30 - 40 minut.


Špíz - obalovaný

80 g sojových kostek, 1 lž. sojové omáčky, pepř, kari, sůl, žampiony, paprika, cibule Těstíčko na obalování: 225 g hladké mouky, 250 ml studené vody, 1/2 čl kypřícího prášku, sůl, citronová šťáva.

Sojové kostky vložíme do mísy přelijeme soj. omáčkou, okořeníme pepřem, kari a solí a poté zalijeme 1 l vroucí vody a necháme nejméně 30 minut bobtnat. Poté slijeme a vymačkáme z kostek přebytečnou vodu. Na jehlu nebo špejli střídavě napichujeme soju, žampiony, papriku, cibuli. Takto připravené špízy obalíme v těstíčku a ze všech stran opečeme.


Velikonoční nádivka

Pohankové karbanátky: 2 středně velké mrkve, 1 šalotka nebo malá cibule, 1 svazek pažitky, sůl, bílý pepř, 20 dkg vařené pohanky, 2 - 3 lžíce strouhanky

Jemně nasekáme očištěnou mrkev a šalotku, pažitku nasekáme hruběji. Smícháme s uvařenou pohankou ( pohanku přes noc namočíme, poté přelijeme horkou vodou, kterou téměř okamžitě slijeme a opět přelijeme horkou vodou a hrnec zakryjeme dekou či polštáři na 20 - 30 minut, při tomto způsobem se nezničí RUTIN ), přidáme strouhanku se solí a pepřem tak, aby hmota vázala a dala se tvarovat. Vytvarujeme karbanátky a pečeme na středním ohni do zlatova. Omáčka: 1 svazek pažitky, 15 dkg smetany, 1 lžička jemné hořčice, 2 lžíce jablečného či jiného octa, pepř, sůl, 1 lžíce kvalitního oleje. Jemně nasekanou pažitku promícháme s ostatními surovinami. Palačinky: 1 lžíce podzemnicového oleje, 20 dkg hl. mouky, sůl, vlažná voda. Všechny suroviny smícháme a vypracujeme hnětačem hustší těsto, které necháme chvilku odpočinout a poté pečeme palačinky. Na talíř položíme palačinku, potřeme omáčkou a položíme karbanátek a zabalíme do palačinky, nebo položíme druhou palačinku navrch. Jako přílohu podáváme rajčata či zeleninový salát.



Pohanková specialita - pohankové karbanátky a s palačinkou

Pohankové karbanátky: 2 středně velké mrkve, 1 šalotka nebo malá cibule, 1 svazek pažitky, sůl, bílý pepř, 20 dkg vařené pohanky, 2 - 3 lžíce strouhanky.

Jemně nasekáme očištěnou mrkev a šalotku, pažitku nasekáme hruběji. Smícháme s uvařenou pohankou ( pohanku přes noc namočíme, poté přelijeme horkou vodou, kterou téměř okamžitě slijeme a opět přelijeme horkou vodou a hrnec zakryjeme dekou či polštáři na 20 - 30 minut, při tomto způsobem se nezničí RUTIN ), přidáme strouhanku se solí a pepřem tak, aby hmota vázala a dala se tvarovat. Vytvarujeme karbanátky a pečeme na středním ohni do zlatova. Omáčka: 1 svazek pažitky, 15 dkg smetany, 1 lžička jemné hořčice, 2 lžíce jablečného či jiného octa, pepř, sůl, 1 lžíce kvalitního oleje. Jemně nasekanou pažitku promícháme s ostatními surovinami. Palačinky: 1 lžíce podzemnicového oleje, 20 dkg hl. mouky, sůl, vlažná voda. Všechny suroviny smícháme a vypracujeme hnětačem hustší těsto, které necháme chvilku odpočinout a poté pečeme palačinky. Na talíř položíme palačinku, potřeme omáčkou a položíme karbanátek a zabalíme do palačinky, nebo položíme druhou palačinku navrch. Jako přílohu podáváme rajčata či zeleninový salát.



Zapečený květák

1 menší květák, 1/4 l mléka, tvrdý sýr.

Květák uvaříme ve slané vodě, rozdělíme na růžičky, které rozložíme do vymazaného pekáče, zalijeme mlékem, přidáme nastrouhaný sýr, promícháme a dáme zapéci. Můžeme posypat nakrájeným máslem. Pečeme při teplotě 160° - 180°C asi 10 - 15 minut. Podáváme s brambory.



Celerové řízečky

1 velký celer, sůl, mléko, hl.mouka, sojová mouka, strouhanka.

Celer nakrájíme na centimetrové plátky a asi 5 min. povaříme v malém množství vody. vychladlý celer obalujeme nejprve v těstíčku z mouky, soj. mouky a mléka a potom ve strouhance. Podáváme s bramborovým salátem, brambory nebo bramborovou kaší.



Zapékané brambory se zeleninou

Brambory, cibule, pórek, petržel, celer, kukuřice, hrášek, popř. mražená zeleninová směs, sůl, pepř, 1 kostka zel. vývaru.

Brambory uvařené va slupce oloupeme a vychladlé nakrájíme na malé kousky. Na oleji podusíme cibulku , přidáme zeleninu osolíme, opepříme a kostku zeleninového vývaru. Vše promícháme a dáme zapéci do vymazaného pekáče, před dopečením můžeme posypat nastrouhaným sýrem.



Pohanková kaše se zeleninou

Do hrnku (O.25 l ) nasypeme pohanku do poloviny. Jako varianta možno nasypat méně než polovinu a zbytek dosypat vločkami ovesnými nebo pšeničnými nebo ječnými nebo žitnými, aby se měnila chuť a složení při dlouhodobém požívání. Pohanku vysypeme do sítka a propláchneme vodou. Vysypeme do hrnce a zalejeme hrnkem vody, možná trochu více než hrnkem. Toto můžeme udělat večer a nechat do rána namočené. Ráno přidáme špetku soli, trochu rostlinného oleje nebo másla ghí a vaříme na mírném plameni s rozptylovou síťkou 15 min. Tmavá pohanka se nepřipaluje a není ji třeba míchat. Světlou je třeba občas pomíchat nebo dát více vody. Během vaření přidáme 2-3 druhy koření podle chuti, např. pepř, kmín, římský kmín, chilli, koriandr, kurkumu, karri, garam massalu atd. Také přidáme v průběhu vaření 2-3 druhy zeleniny, podle chuti a možností např. mrkev, květák, pór, kedlubna, brokolice atd. Podle toho, jestli chceme zeleninu uvařit hodně nebo málo ji přidáme na začátku nebo na konci vaření. Po 15 min vypneme plyn, přidáme čerstvou zeleninovou nať, jestli ji máme, např. petržel nebo pažitku a jídlo je hotovo.



Sekaná ze soj. granulátu

1/2 bal. drobného soj. granulátu, sůl, pepř, česnek, majoránka, 2 lžíce solamylu, strouhanka.

Soj. granulát povaříme 15 - 20 min. v 1/2 litur osolené vody se zeleninovým vývarem. Po uvaření scedíme a umeleme, přidáme ostatní suroviny a promícháme, vytvoříme šišku, kterou lehce obalíme ve strouhance. Pečeme ve vymazaném pekáči při 180°C asi 45 minut.



Jáhlová kaše se zeleninou

Postup je stejný, jen místo pohanky použijeme jáhly. Je třeba dát trochu více vody a pozor na připálení. Dobře ladí s kurkumou.


Jáhlová kaše nasladko

Postup je opět obdobný, místo zeleniny přidáme ovoce, čerstvé nebo sušené. Vhodné se sladkým kořením např. skořicí.



Mrkev po indicku

200 g mrkve, 200g špaget, 20 g tuku nebo oleje, 2 čl karí koření, 4 pl kysané smetany, petrželka.

Špagety uvaříme ve slané vodě. Mrkev očistíme a podélně nakrájíme na nudličky ( škrabkou na brambory ). Na pánvi rozehřejeme tuk, přidáme kari, mrkev a mírně dusíme 5 minut. Potom vmícháme kysanou smetanu a špagety. Před podávaním posypeme petrželkou.



Pórek s rýží

Pórek zpěníme na tuka, podlijeme zeleninovým vývarem nabo vodou a dusíme do měkka. Do uvařené horké rýže vmícháme nastrouhaný sýr ( např. Goudu ) a dušený pór. Podáváme se zeleninovým salátem.



Šterc

Opražíme osolenou hladkou mouku, přidáme rozmačkané vařené brambory a necháme zapařit. Mastíme máslem.



Zapečená zelenina s polentou S POLENTOU

1 lžička kmínu 1 lžička koriandru 1/2 lžičky hořčičného semínka 1/2 lžičky bílého pepře 1 polenta 1 kedlubna 1 malá cuketa ( cca 200g ) 1 pórek 1 paprika 1 kostka měkkého sýra 1/2 lžičky soli

Kmín, koriandr,hořčičné semínko a bílý pepř pomeleme. V hrnci rozehřejeme kousek másla na kterém osmažíme koření. Přidáme pokrájenou zeleninu, sůl, trochu vody, mírně podusíme a odstavíme. 3/4 polenty nakrájíme na kostičky, přidáme se sýrem k zelenině a promícháme. Vše nasypeme do pekáče nebo ohnivzdorné misky, zalijeme zeleninovým vývarem a posypeme zbytkem polenty nastrouhané na jemno. Zapékáme při 180°C.



Rychlé chlebové placky

1 kg mouky - smícháme např. 250 g celozrnné pšeničné, 250 g špaldové hrubé, 400 g pšeničné hladké, 100 g žitné, 3 lžíce amarantové, sojové nebo pohankové 42 g kvasnic sůl voda kvásek z minulého pečení 3 - 4 lžíce oleje přísady: slunečnicová semena, lněná mletá, ovesné vločky, mišutka, majoránka, kmín.

V hrnečku s teplou vodou rozpustíme kvásek z minulého pečení ( pokud nemáme rozdrobíme do vody krajíc chleba ), přidáme 1/2 lžičky cukru, 5 lžic mouky, rozdrobené kvasnice. Na teplém místě necháme vykynout. Mezitím v míse smícháme mouky, sůl. Přidáme vykynutý kvásek a tolik vlažné vody, aby vzniklo řidší těsto. Odebereme asi 3 lžíce těsta a uložíme v uzavřené sklenici do lednice, kvásek pro další pečení. Do těst přidáme olej a přísady podle chuti. Vypracujeme těsto, a necháme kynout asi 1hodinu. Na vymaštěný plech klaneme velkou lžící kopečky těsta, mokrou rukou dotvarujeme placky a po chvíli dáme péct. Pečeme ve vyhřáté troubě při 180°C, před dopečením potřeme vodou.



Dalija - obilná kaše z celozrnné mouky

celozrnná mouka, máslo, sůl, voda

Mouku opražíme na suché pánvi, přidáme sůl, máslo a poté zalijeme studenou vodou a necháme chvilku dojít. V této podobě můžeme podávat jako kaši, s ovocem jogurtem a pod. Nebo můžeme po zalití vodou dochutit kaši na sladko, rozinky, kokos, nebo na slano, pasta z feferonek, pažitka, různá koření podle fantazie a vytvoříme kuličky, které podáváme. Osvědčilo se udělat ráno kaši a ze zbytku kuličky na slano, které se sní přes den.



Jáhlová hmota

1 hrnek jáhel 3,5-4 hrnky vody 1 lžička soli 1/2 hrnku celozrnné mouky(možno smíchat s hladkou)

Přebereme jáhly,pořádně vypereme a 3x spaříme vařící vodou pomocí sítka. Spařené jáhly nasypeme do hrnce a zalijeme studenou vodou.Uvedeme do varu.Sbíráme pěnu dokud se tvoří, pak osolíme a přikryjeme pokličkou. Vaříme 15-20 minut. Do uvařených jahel vmícháme mouku a necháme ještě 10 mi-nut dojít , pak rozšťoucháme. Tuto hmotu můžeme použít na slaná i sladká jídla: škubánky s mákem,nebo se špenátem , placky, přidat do sekané, prejtu i polévek.