receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz

zpět na rozhovoryExkluzivní rozhovory pro Vegetarian.czMUDr. Karel Nešpor, CSc.

Dnešní doba - její tempo, záplava informací, současně ekonomická nejistota - nepochybně přináší napětí a stres. Do toho koktejlu si přidejte nedostatek slunečního svitu, mlhy a chlad nadcházejících podzimních dnů a deprese je tady.

Jak tomu nepodlehnout, vyléčit se smíchem nebo najít sluneční paprsky ve svém nitru, i když je za oknem zamračeno a mnohé další nám v rozhovoru prozradí MUDr. Karel Nešpor, CSc.


Alice Klosová

Na dalekém západě je město v zátoce, které je považováno za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Je proslulé svými strmými kopci, mlhou, rozmanitostí architektury, visutým mostem, či lanovou tramvají.

Jak žije ve městě se stovkami restaurací, které nabízejí veganské a vegetariánské možnosti? Tak nejen to, se dozvíme v rozhovoru s paní Alicí Klosovou. Pracuje jako ekonomická analytička a je učitelka jógy.


Radim Pešek

Staré odrůdy ovocných stromů jsou výtvorem přírody a našich předků. Ti "starší" si možná vzpomenou na chuť jabka nebo hrušky na prázdninách u babičky. Ale kde dnes takové stromy najdeme?

O záchranu a návrat starých odrůd do krajiny se stará Ovocná školka v Bojkovicích v Bílých Karpatech. Hospodaří přírodě přátelskými tradičními postupy. Na otázky redakce Vegetarian.cz odpovídá pan Radim Pešek


Alita Zaurak

Myslíte si, že Astrologie může být něco jako semafor na křižovatce života či zastavení na přechodu, kde se rozhlédneme, "zda náhodou něco nejede"?

Tak v následujícím rozhovoru s paní Alitou Zaurak, možná zjistíme "jak to vlastně je" a například také to, jak se to událo, když se stala vegetariánkou.
František Brodecký

Umělecký kovář, restaurátor, motorkář, cestovatel, zlatník, myslíte, že to jde dohromady? A může být kovář od narození vegetariánem?
Tak nejen to se dozvíte v novoročním rozhovoru s panem Františkem Brodeckým, který je umělecký kovář a člověk, jenž toho umí a ví mnohem víc,…JAN MüLLER

Mistr světa v thajském boxu v super těžké váze + 96.6kg, Profi mistr České republiky a vicemistr King of Ring. Výška 200cm, váha 114 kg. V thajském Bangkoku zvítězil na Královském poháru, když porazil všechny soupeře KO již v prvním kole. A tím si připsal další vítězný zářez na svou metalovou kytaru (hraje v brněnské formaci Tisíc let od ráje).


ZUZANA NORISOVÁ

Herečku, zpěvačku můžete znát z muzikálu "Pomáda", z hlavní role ve filmu "Rebelové", nebo Milenci a vrazi. Vystudovala Bratislavskou konzervatoř. Hostovala ve Slovenském národním divadle, hrála slovenských televizních seriálech. Určitě znáte písničky Š-Š-Š, nebo pátá ..., natáčí pro ČT seriál Strážci duší, byla oceněna cenou BEST ROMANTIC DUET (Rebelové), hraje Constanci v muzikálu Tři mušketýři a pod. ...


FR. JOHN DEAR

John Dear - katolický kněz, mírový aktivista, spisovatel a vegetarián. Cestoval jsem po celém světě, aby propagoval mír a nenásilí a sloužil jako výkonný ředitel Společenství pro usmíření (Fellowship of Reconciliation), což je největší a nejstarší mezináboženská mírová organizace ve Spojených státech.

V knize Cesta za Ježíšovým nenásilím se zamyslel nad křesťanstvím a vegetariánstvím.


NELA BOUDOVÁ

Herečka Činoherního klubu v Praze. Maminka dvou synů - Andrej (3) a Dalibor něco málo přes rok. Můžete ji znát např. ze seriálu Bylo nás pět, z pohádek - Jsi krásná, Čarodějné námluvy, z televizních inscenací Annino dítě, Poklad pana H. V poslední době z filmové povídky Powers - Nadpřirozené schopnosti. Pracuje v dabingu, kde namlouvá např. Julii Roberts, Jodie Foster a další.


Hana Poltikovičová

Spisovatelka, její román Korálky v pupíku vyhrál literární soutěž časopisu Cosmopolitan. Kniha Pomerančová vůně chce tančit, popisuje vnitřní život malého chlapce, je o tom, že svět lze vnímat a pojímat i jinak, než jak jsme odmalička vedeni. Dotýká se i tématu nezabíjení zvířat a vegetariánství. Zatím poslední je sbírka citátů a kratičkých výpovědí Čarovná šeptání, kterou vydali společně s manželem Viliamem."


JAN KUNTA

Juniorský reprezentant v cyklistice. Mistr Evropy ve stíhacím závodě družstev na dráze, v téže disciplíně se umístil letos (rok 2001) na 5.místě na mistrovství světa. V individuálním závodě na MS juniorů v cyklokrosu letos v Táboře se umístil na 3.místě. V současné době vede seriál Českého poháru juniorů v silniční cyklistice.JANA PAULOVÁ

Divadelní, filmová a televizní herečka. Kdo by neznal její úsměv z pohádek a filmů, nebo třeba písničky ze zpívánek pro děti. Je také trochu cestovatelka (Himaláje, Thajsko). "Vegetariánství je vlastně kontrola myšlení" říká Jana Paulová a něco na tom bude ...
PETR VACHLER

Zakladatel Českého lva, režisér televizního Kinoboxu, videoklipů, reklam, úspěšný producent, ředitel České filmové a televizní akademie, iniciátor aktivity Zvíře v tísni.
JANA HAUPTMANOVÁ

Výtvarnice, samostatné výstavy měla v roce 1990 ve Varšavě, Berlíně, 1991-1992 v Praze, Štětíně a Frankfurtu. Z dalších výstav např. U Křížovníků, Valdštenské zahradě (cena za textil) v pražském Mánesu... Art protis Bílá harmonie vesmíru byl zakoupen jako dar na světovou výstavu EXPO 90 v Ósace.


JIŘÍ MAZÁNEK

Hudebník, vydavatel časopisu doteky, učitel jogy. Mimo jiné stíhá natočit CD a MC s vynikajicím indickým flétnistou Raghunáthem Sethem. Působí v souborech Extatic Trans Music, Alikvótní 4 ("čtyřka"), natočil několik vlastních sólových alb. Hraje na kytaru, sitár, támpúra, ektár, úd, kantele, citery, dombra, bambusové flétny, tibetské mísy, indické harmonium, bubny a různé druhy percussion - zpěv.


EVA VEŠKRNOVÁ

Herečka, byla první dámou Národního divadla v Brně, kde vytvořila více než stovku rolí. Absolvovala desítky televizních vystoupení různých žánrů pěveckých a hereckých. byla ideální představitelkou rolí ve světových muzikálech. V současné době je nadšenou propagátorkou zdravého životního stylu, její přednášky pomáhají lidem najít cestu k radosti, zdraví a všemu, co s tím souvisí.


MUDr. IGOR BUKOVSKÝ

Odborný asistent a vědecký pracovník FÚLF v Bratislavě. Je členem Britské společnosti pro výživu, americké společnosti pro klinickou výživu a dalších. Veřejně přednáší a publikuje. Je autorem řady rozhlasových a televizních pořadů, novinových článků. Napsal knihy MIniencyklopedie přírodní léčby, Vegetariánské dítě, Hledá se zdravý člověk. Je presidentem Evropské vegetariánské únie.


VILIAM POLTIKOVIČ

Úspěšný filmový tvůrce, režisér, spisovatel, cestovatel. Natočil mimo jiné seriál Duše Východu, pořad Jak se žije vegetariánům v Čechách, či např. Jak se žije homeopatům v Čechách. Dlouhodobě spolupracuje s Českou televizí. Svoje témata si většinou vybírá sám, svou prací nám přibližuje někdy vzdálený svět tolerance, pochopení a lásky.


VLASTISLAV MATOUŠEK

Hudební skladatel, muzikant, odborný asitent na AMU . Vyučuje na filozofické fakultě UK. Hraje na etnické nástroje. Působí v mnoha hudebních sekupeních. Vydal několik CD, například s hrou na flétnu shakuhachi, hraje na vlasní vyrobené nástroje. Samostaně koncertuje na festivalech,spolupracuje jako hudební publicista, vystupuje v TV. Vegetariánem je 27 let.


JAN BURIAN

Jan Burian - písničkář, klavírista, spisovatel, básník, cestovatel. Muž více tváří se zvláštní schopností vytvořit jedinečnou atmosféru televizního pořadu rozhovorů pod názvem Posezení s Janem Burianem. Na svém posledním album zhudebnil jedinečnou poezii dánského básníka Bennyho Andersena v překladech Františka Fröhlicha.


VOJTÉCH A IRENA HAVLOVI

Nositelé čarokrásné muziky, s originálním způsobem, kterým tento svůj neobyčejný dar předávají. S naprostou upřímností, obdivuhodnou pokorou a současně i s tím nejjemnějším a vpravdě mírumilovným poselstvím. A tak nás asi nepřekvapí, že jsou již více než 15 let vegetariány.PEPA NOS

Skladatel, textař, hudebník, zpěvák, herec, učitel jógy, zedník, a vegetarián (na 99%). Místopředseda Mírového Klubu Johna Lennona. Pořádá pravidelně festivaly, LÉTAVÍTÁNÍ (v Kutné Hoře), NOSOVA KOLIBA (ve Vlčkové, 15 km od Zlína, na konci července) a nově také Krylonoce (Nový Jičín).


MUDr. PETER PRIBIŠ

V roce 1988 promoval na Fakultě všeobecného lékařství University Karlovy v Praze. Ve Spojených Státech Amerických doktorát v oboru preventivního lékařství a výživy (Doctor of Public Health) na School of Public Health university v Loma Lindě .Je autorem několika vědeckých i populárních publikací. Pravidelně přispívá články do časopisů a vystupuje v pořadech zaměřených na prevenci.


JAROSLAV KOCOUREK

Mistr světa v ultramaratonu. Obdivuhodný člověk, sportovec, podnikatel a také vegetarián. V 51 letech nás může inspirovat svou vitalitou a energií.