Exkluzivní rozhovory pro vegetarian.cz Radim Pešek
"Při práci s půdou člověk sází naději
Staré odrůdy ovocných stromů jsou výtvorem přírody a našich předků. Ti "starší" si možná vzpomenou na chuť jabka nebo hrušky na prázdninách u babičky. Ale kde dnes takové stromy najdeme? Vegetarian.cz: V nabídce máte méně známé i zcela neznámé ovocné keře a stromy. Které z nich považujete za zajímavé a doporučil byste je čtenářům vegetarian.cz? Radim Pešek: Samozřejmě považuji za zajímavé všechny stromy, které množíme prodáváme. Pro lidi s malými zahrádkami bych kvůli malé vzrůstnosti doporučil třebas zimolez kamčatský, jehož plody zrají už v půli května, nebo muchovník, zrající koncem června. Pro ty, kteří mají více místa, pak třeba moruše, oskeruše nebo také jedlé kaštanovníky. Vegetarian.cz: Kdy je vhodné vysazovat ovocné stromky či keře a jsou nějaké časté "zaběhnuté" předsudky a chyby při vysazování? Radim Pešek: Obecně je u prostokořenných (bez zemního balu) výpěstků nejvhodnější dobou podzim a jaro. Na podzim je nejvíce času, největší výběr, stromek či keř si po deštích a sněhu pěkně sedne a brzy pak koření. Je pravidlo, že réva se sází jen na jaře, aby nedocházelo k vymrzání. Kontejnerované stromy a keře (s balem) lze sázet kdykoliv, když není půda na kost zamrzlá. Vegetarian.cz: Jak je to s výsadbou a nadmořskou výškou? Radim Pešek:
Pro výsadbu musí být půda rozmrzlá, to je limitující. Ve vyšších nadmořských výškách končí zima často pozdě, proto tam lidé rádi vysazují brzy na podzim, nebo pak až s příchodem jara.
Vegetarian.cz: Máte pro naše čtenáře nějakou zajímavost z pomologie (podrobné studium odrůd ovoce)? Radim Pešek:
Zajímavostí je celá spousta, záleží co koho zajímá. Zda rarity jako žluté třešně, pruhované hrušky, jablka pěstovaná už starými Římany, nebo třebas hrušky Krvavky s červenou dužninou a nebo jablka s chutí po malinách - malináče a jiné odrůdy, které pěstovali naši předkové zcela běžně a dnes už skoro vymizely… Vegetarian.cz: Zasíláte raději poštou, nebo doporučujete osobní návštěvu v Bojkovicích? Radim Pešek:
Osobní nákup je vždy nejlepší. Zákazník si vybere podle znalostí, rady i okem. Ale samozřejmě posíláme i přes eshop poštou. Je levnější i ekologičtější si nechat dva stromky poslat, než si pro ně jet autem přes celou republiku. Ale sto lidí, sto chutí. Snažíme se zákazníkům vyjít vstříc. Vegetarian.cz: Jak je v České republice ošetřeno zachování genofondu původních ovocných stromů nebo keřů? Radim Pešek:
Zachování kulturních odrůd se věnují ze zákona instituce, které na to i pobírají peníze. Jedná se o tzv. genobanky. Většinou je to soustředění odrůd ve výzkumných ústavech, při univerzitách apod. Toto je sice uchování, ale živé uchování při pěstování v praxi je nejlepší. Jedině když tyto odrůdy mají praktické využití, nehrozí jim potom tolik zánik.
Vegetarian.cz: Jaký je rozdíl mezi starými odrůdami a odrůdami původními? Radim Pešek:
Nevím, co přesně myslíte termínem "původní". Za staré odrůdy se u ovocných dřevin považují odrůdy vzniklé před zhruba 100 lety a více, někdy i před 2. světovou válkou. Některé se datují až do středověku či starého Říma. Pokud budeme mluvit o původnosti, je potřeba si říct, co je to vlastně původní. Odrůda vzniklá u nás? A co její rodiče, když třeba pochází ze severní Ameriky, nebo třeba Francie? Vegetarian.cz: Můžeme se na vlastní zahradě vyhnout používání chemických přípravků?
Radim Pešek:
Vyhnout se lze tím, že Vegetarian.cz: Pro naše čtenáře bude jistě zajímavé, že jste vegetarián. Nabízí se tedy otázka, jak jste se jím stal? Radim Pešek:
Už je to více než polovina mého života a přijde mi to jako samozřejmost a moje součást. Na začátku devadesátých let jsem studoval střední zemědělskou školu se zaměřením na "živočišnou výrobu" a praxe ve velkochovech mě k tomu v podstatě rychle přesvědčila. Vegetarian.cz: Nabízíte ochutnávku na prodejně, plody, marmelády…, díky ochutnávce si vaši zákazníci zakoupí něco o čem ví, že jim bude chutnat a současně si vysadí na zahradě malou lékárnu. Jaké druhy byste doporučil jako prevenci pro zdraví? Radim Pešek:
V menším množství je léčivé jakékoliv sezónní ovoce. Za léčivé bomby lze pak považovat rakytník, aronie, muchovník, zimolez kamčatský nebo i čínský hloh peřenoklanný. Ale klidně i obyčejná jablka.
Vegetarian.cz: Máte na závěr našeho prvního rozhovoru nějaký vzkaz pro naše čtenáře? Radim Pešek:
Přeju čtenářům hodně radosti při práci v zahradě, v sadu a či jiné skutečné práci na jejíž výsledky si můžete sáhnout, ochutnat je a ovlivnit svojí prací a umem. Vegetarian.cz: Děkujeme za rozhovor. RED |