receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz

Vy se ptáte? odborníci na vegetarian.cz odpovídají:

Řazeno sestupně.

Nedostatek červených krvinek

Výživa a krevní skupiny

Kloubní potíže a kyselina močová

Kdo je vegetarián a další otázky

Odpovídá R.Barták

Proč je zdravá strava dražší než nezdravá?

Vegetariánství a nemoci

Nemocný člověk by neměl být vegetarián

Těhotenství bez masa.

Ledvinové kameny ? ...

Více hovězího dětem?

Skladba jídelníčku a zdraví?

Zeleninové šťávy?

Vyrostu, když budu veganem?

Syrová strava a hladovka

Sport a vegetarián

Stačí mi bílkoviny z mléka ?

Co je grahamová mouka ?

Zvýšený výskyt kyseliny močové ?


Některé otázky k praktickému vegetariánství

Je těžké být vegetariánem?

Vůbec ne. Dnes je v obchodech běžně dostupná čerstvá zelenina i ovoce a také jsou k dostání speciální vegetariánské potraviny, jako jsou výrobky ze sóji a obilí, které dostatečně chuťově uspokojí i ty, kteří byli dosud zvyklí na masitou stravu.

Co říci rodině a přátelům?

Shromážděte si pravdivé informace o vegetariánství a ukažte jim je. Možná, že je bude vaše snaha o zdravý životní styl a ekologický přístup k životu inspirovat. Není ale vhodné komukoliv vegetariánství vnucovat. Každý člověk má právo na vlastní názor, životní styl a má svou zodpovědnost.

Co mám dělat, když musím jíst v restauraci?

Většina restaurací dnes již nabízí alespoň jedno vegetariánské jídlo. Vegetariánství se natolik rozšiřuje, že restaurace si nemohou dovolit to přehlížet. Ale pokud opravdu žádné vegetariánské jídlo nemají nebo nabízejí jako vegetariánské rybu nebo kuře, pokuste se je požádat, ať vám jídlo připraví. Mají-li zájem o zákazníka, rádi vám vyhoví.

Netrvá příprava jídla dlouhou dobu?

Příprava vegetariánského jídla trvá stejně dlouho jako příprava jiného jídla. Navíc je k dostání celá řada polotovarů, jejichž příprava je opravdu rychlá.

Jak se vyhnout živočišným složkám v potravinových výrobcích?

Buďte si vědomi toho, co jíte. Každý potravinářský výrobek by měl mít na etiketě složení. Čtěte toto složení, vyhněte se těm výrobkům, které obsahují živočišné složky jako želatinu, vaječnou bílkovinu nebo bílkovinový hydrolyzát neurčitého původu.

Je vegetariánská strava vhodná také pro děti?

Výživa má podstatný vliv na zdraví dítěte a jeho rozvoj. Rozhodnutí stravovat dítě vegetariánsky je pozitivní krok, který dítěti zajistí zdravý rozvoj. Výzkumy prokázaly, že vegetariánská strava poskytuje všechny potřebné složky. V neposlední řadě vegetariánská strava chrání před onemocněním srdce a cév, přičemž změny na cévách při nesprávné stravě jsou zjistitelné již v dětství.

MUDr.Zbyněk Luňáček