receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
zpět
Otázky a odpovědi

Moje známá má kloubní potíže způsobené ukládáním kyseliny močové. Dá se s tím něco dělat? P.H.Praha

Odpověď: Jedná se dnu. Dna je onemocnění charakterizované opakovanými záněty periferních kloubů. Ataky zánětů jsou způsobené ukládáním krystalů kyseliny močové.

To znamená, že příčina potíží je ve zvýšené hladině kyseliny močové v krvi. Zvýšená hladina kyseliny močové je způsobená buď zhoršeným vylučováním kyseliny močové ledvinami nebo její zvýšenou tvorbou v organismu. Při záchvatu je postižený kloub oteklý, zarudlý a bolestivý. Terapie akutního záchvatu patří do rukou lékaře.

Při léčbě i prevenci hraje svou roli i dieta. Při akutním záchvatu jsou nejvhodnější jednoduchá jídla s převahou sacharidů - sladká kaše, těstoviny, rýže, ovoce atd. V akutním stavu i dlouhodobě je nutno dbát na vysoký příjem tekutin (minimálně 3 litry denně), aby se zvýšilo vylučování kyseliny močové. Dlouhodobě je třeba omezit potraviny s obsahem purinů, ze kterých se kyselina močová v organismu tvoří. Vzhledem k tomu, že se jedná hlavně o maso a vnitřnosti, je vegetariánská strava pro lidi trpící nebo ohrožené dnou velmi vhodná. Hodně purinů obsahuje také kakao. Projevy dny zhoršuje také obezita a příjem alkoholu .

Odpovídal MUDr.Zbyněk Luňáček