receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitExistují vědecké důkazy ...
...
zpět na otázky

Odpovědi čtenářům

OTÁZKA

Dobrý den, jsem v pubertě (je mi 15 let), jsem dívka a měřím 153cm, jsem tedy hodně malá (jsem nejmenší ze třídy).
Zajímám se o své zdraví, chci být štíhlá a hlavně zdravá, jak to už v pubertě většinou bývá. Pomalu přecházím na veganskou stravu se spoustou zeleniny, ovoce, obilovin a luštělin a snažím se jíst také co nejvíce potravin v syrovém stavu (kvůli zachování výživné hodnoty), protože si myslím, po přečtení mnoha článků a knížek, že je to nejzdravější.

Jenže nikdo z naší rodiny není vegetariánem, ani veganem a moc si v tomto směru nerozumíme. Rodiče mi říkají, abych jedla normálně, tedy maso, mléčné výrobky, vejce, teplé večeře a abych s veganskou stravou začla až přestanu růst a až se vše v mém těle dovyvíjí. Jinak prý nevyrostu, zůstanu pořád malá. Já si ale myslím, že to co říkají není pravda. Ukážu jim Vaši odpověď a snad je dokážu přesvědčit.

Nashledanou!

Na otázku nám odpověděl MUDr.Zbyněk Luňáček z České společnosti pro výživu a vegetariánsví


Odpověd

Jako odpověď Vám zasílám v příloze oficální stanovisko Americké dietetické asociace, kde je jasně řečeno, že vegetariánská strava je zdravá a vhodná pro každého. Cituji: Dobře rozvržená veganská a lakto-ovo-vegetariánská strava je vhodná pro všechny životní období, včetně těhotenství a laktace. Vhodně plánovaná veganská a lakto-ovo-vegetariánská strava zabezpečí nutriční požadavky batolat, dětí i adolescentů a vede k normálnímu vzrůstu. Konec citátu.

To ovšem platí, za předpokladu, že je jedná o správně složenou vegetriánskou stravu, založenou na konzumaci celozrnných obilovin, luštěnin, s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny. V případě veganství je nutné zajistit si dostatečný přísun vitamínu B12.

Složení vegetariánské stravy odpovídá i současným poznatků o výživě, naprostá většina potravin, které dnes odborníci doporučují jsou potraviny rostlinné ( s jedinou vyjímkou a tou jsou mořské ryby). Doporučované potraviny, skupiny potravin nebo složky v potravě jsou: celozrnné obiloviny, olivový olej luštěniny a sója, ořechy, lískové ořechy, mandle, fytoestrogeny (nacházejí se v čerstvém ovoci a zelenině) a ryby. Zde je vidět, že mimo z ekologického hlediska problematickou skupinu mořských ryb se jedná výhradně o rostlinné - vegetariánské potraviny.

Dle mé zkušenosti je problém přechodu na vegetariánství problém nikoliv zdravotní, ale problém sociální, neboť lidé, kteří sami nejsou vegetariány často těžko přijímají, když se někdo v jejich okolí stane vegetariánem.

S pozdravem

za Českou společnost pro výživu a vegetariánsví

MUDr.Zbyněk Luňáček.