receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
Zpět na vitamíny



Vitamín B12

Vitamin B12 (kyanokobalamin)

Vitamin B12 je jediný vitamin, který obsahuje kobalt. Pochází z mikroorganismů, jako jsou bakterie a houby. Odtud se dostává ke zvířatům, která ho “skladují” v játrech. Vyšší rostliny vitamin B12 v podstatě neobsahují, eventuálně v sotva zjistitelných množstvích.

Jaké úkoly plní vitamin B12?

Tento vitamin je spolu s kyselinou listovou nezbytný nejen pro tvorbu krevních buněk (zejména erytrocytů – červených krvinek), ale i pro dobrou činnost nervového systému. Jeho nedostatek způsobuje zvláště těžký druh chudokrevnosti (tzv. perniciózní anémie) a také degeneraci nervových vláken v míše.

Vitamin B12 a vegetariánská strava (nové)


Zdroje vitamínu B12 jsou potraviny obohacené vitamínem B12 (včetně některých druhů sójového mléka, cereálií určených ke snídani a potravinářských kvasnic) nebo potravinové doplňky (viz tabulka). Žádné potraviny rostlinného původu neobsahují dostatečné množství vitamínu B12, pokud jím nejsou obohacené. Potraviny jako mořská zelenina či řasa Spirulina mohou obsahovat analog vitamínu B12, ale stejně jako fermentované sójové produkty nemohou být počítány mezi spolehlivé zdroje aktivní formy vitamínu B12 (29, 88). Laktoovovegetariáni mohou získat dostatečné množství vitamínu B12 z mléčných výrobků a vajec, pokud je pravidelně konzumují (90).

Vegetariánská strava má většinou vysoký obsah kyseliny listové, která může zakrývat hematologické symptomy nedostatku vitamínu B12. Některé případy nedostatku tak mohou zůstat nerozpoznány až do projevů neurologických symptomů. Jestliže je zájem sledovat stav vitaminu B12, měly by se zjišťovat hladiny sérového homocysteinu, kyseliny methylmalonové a holotranskobalaminu II (90).

Pro těhotné a kojící matky a pro kojence je nezbytné zajistit pravidelný příjem vitamínu B12. Novorozenci matek veganek, jejichž strava neobsahuje v dostatečné míře tento vitamín, patří mezi vysoce rizikové skupiny. Pravidelný příjem a vstřebávání vitamínu B12 během těhotenství je pro novorozence důležitější než jeho zásoby v matčině těle (91). 10 - 30% populace ve věkové skupině nad 50 let, bez ohledu na stravu, kterou konzumují, ztrácí schopnost vstřebávat formu tohoto vitamínu vázanou na bílkoviny, která se nachází ve vejcích, mléčných výrobcích a dalších živočišných produktech. Proto by všichni lidé nad 50 let věku měli užívat potravinové doplňky nebo vitaminem B12 obohacené potraviny (92).

Studie ukazují, že vegani a někteří vegetariáni nepřijímají pravidelně vhodné množství vitamínu B12, což se odráží i na nižší hladině tohoto vitamínu v těle (27, 29, 88, 89, 93 - 95). Je podstatné, že k dosažení doporučovaného příjmu vitamínu B12 by měli všichni vegetariáni používat doplňky, obohacené potraviny nebo mléčné výrobky či vejce (viz tabulka).

Pro zajištění dostatečné absorpce vitamínu B12 je vhodnější častější příjem malých porcí. Obohacené potraviny mohou být vhodným prostředkem. Při požití 5 mikrogramů (ug) krystalického vitamínu B12 v jedné dávce je přibližně 60% vstřebáno, zatímco při požití 500 mikrogramů (ug) dávky vitamínu B12 a více je vstřebáno pouze 1% nebo méně (92).


Vitamin B12 – denní potřeba

Dosud nebylo možné stanovit konkrétní denní potřebu tohoto vitaminu. WHO/FAO doporučuje denní příjem 2 mikrogramy pro dospělého. Podle jiných pramenů lze udržet dobrý zdravotní stav už se čtvrtinou tohoto množství: tj. 0,5 mikrogramů denně.

Je zřejmé, že vegetariánská strava obyvatel Západu, i když je striktní, je stále ještě mnohem bohatší než strava chudých hindů a rozhodně převyšuje zmíněných 0,5 mikrogramů.

Obsah vitaminu B12 v mikrogramech ve 100 g potravin:

Řasy

150 jen analog vitamínu B12

Pivní kvasnice

0,5 jen analog vitamínu B12

Pivo (i nealkoholické)

0,4 jen analog vitamínu B12

Květák

stopově

Pšeničné klíčky

stopově

 

Býčí játra

100

Jehněčí maso

2,9

Vejce

2,8

Býčí maso

2,2

Tuňák (konzerva)

2

Sýr

2

Sleď

1,5

Jogurt

1,2

Kuře

0,5

Tvaroh

0,5

Mléko

0,45

Jestliže vitamin B12 chybí ve většině rostlinných potravin, odkud ho získávají přísní vegetariáni?

Nedávné výzkumy prokázaly dva možné zdroje

Samotné bakterie tlustého střeva, které vytvářejí vitamin B12 ve velkém množství. I když je absorbční schopnost tlustého střeva velmi omezená, zdá se, že je přesto umožněno vstřebávání určitého množství vitaminu B12 do krve. Víme, že vitamin B12 není jediným vitaminem, který střevní bakterie produkují. Dalším takovým příkladem je vitamin K. Je zajímavé, že podle některých autorů mohou vitamin B12 produkovat i bakterie, které normálně osidlují ústní dutinu.

Mikroorganismy produkující vitamin B12, které obvykle napadají určité potraviny, např. řasy, kvasnice, obilné klíčky a pravděpodobně i další. Čím méně hygieny se manipulací s potravinami věnuje (což se často stává v chudých zemích), tím větší je pravděpodobnost, že budou napadeny těmito bakteriemi. Nedostatek vitaminu B12 tedy není tak častý, jak bychom se možná domnívali.

Každopádně striktní vegetariáni by neměli v žádném případě zapomínat na to, že oba výše zmíněné zdroje nejdou kontrolovatelné, a proto existuje (přinejmenším teoreticky) určité riziko nedostatku vitaminu B12. Tento problém může být vyřešen tak, že se v naléhavějších případech konzumují příslušné farmaceutické přípravky.

Vegetariáni, kteří konzumují mléčné výrobky a vejce, i když nepravidelně, nebudou mít s nedostatkem vitaminu B12 žádné problémy. Jeho potřeba je v tomto případě dostatečně zajištěna doplňkovou stravou živočišného původu. Ovolaktovegetariánská strava je bez výhrad uznávána všemi odborníky na výživu jako zdravá a komplexní.

Zdroje:
Z knihy Vychutnej život
J.D. Pamplona Roger
Vydal Advent-Orion s.r.o. v edici ŽIVOT A ZDRAVÍ

Stanovisko Americké dietetické asociace a Kanadských dietologů - český překlad ČSVV 2004 (barevný text) Stanovisko Americké dietetické asociace ke stáhnutí