receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitcsvv.cz
Stránky České společnosti pro výživu a vegetariántví
zpět

Otázky a odpovědi

Na Vaše otázky odpovídá Ing.Richard J.Barták CSc.(člen výboru a tiskový mluvčí ČSVV).


Proč je zdravá strava dražší než “ nezdravá” ?

Luboš Vilémovice

Není dražší! Bílkovina z luštěnin je desetkrát levnější. Energie z obilí a brambor je rovněž desetinásobně levnější než z málo kvalitního masa - ze šunky je třeba i stokrát dražší. Pokud se živíte avokadem, vlašskými ořechy a kiwi, přijde to hodně draho. Máte-li na mysli bioprodukty ve srovnání s konvenčními produkty, tak ty jsou dražší proto, že potřebují více ruční práce, vzdělané hospodáře a výnosy jsou trochu nižší. V jejich vyšší ceně se ovšem platí i za nepoškozování životního prostředí.


Proč ve školách nemohou děti vybírat alespoň ze dvou jídel? (nevegetariánské a vegetariánské? )

s pozdravem Věra Sláviková

V mnohých již mohou. Na otázku "proč" je jednoduchá odpověď - protože si to rodiče nedovedou zařídit a Česká společnost pro výživu a vegetariánství (složená z dobrovolníků) vzhledem k vytíženosti aktivních členů, je schopna realizovat jen část projektů, ostatní čekají na Vás. Zapojte se, (Valná hromada ČSVV a setkání aktivistů je 28 - 29.4.), či dělejte propagaci, ať máme stotisíc členů a to bude jiná káva, než když je nás dnes sedm set!


Pracuji teď v jednom Biomarktu ve Stuttgartu v Německu, kde je označení potravin biologicko-ekologicky pěstovaných již běžné. Uvědomil jsem si ale, že za označením “Bio” se skrývá také bio-maso, bio-vejce…

Honza Bružeňák Pardubice

Samozřejmě. Označení "Bioprodukt" neznamená, že je to produkt vegetariánský, ale produkt získaný ohleduplně k přírodě a lidem!


Jaká je situace s označením potravin čistě vegetariánských u nás? Napadlo mě, že potraviny, které jsou vyrobené v souladu se zákony přírody bez zabíjení a týrání, by se mohly označovat slovem “AHIMSA” pro princip neubližování.

Honza Bružeňák Pardubice

Musíme prosadit změnu příslušné prováděcí vyhlášky k zákonu o potravinách, aby byly vegetariánské produkty povinně označovány. S označením "Ahimsa" nesouhlasím, protože by běžní spotřebitelé nevěděli o co jde. Vegetariánské produkty budou (za dlouho!) označeny logem naší Společnosti nebo logem Evropské vegetariánské unie a čitelným nápisem: "Tato potravina neobsahuje žádné součásti živočišného původu" nebo tak nějak.


Prosila bych, zda by bylo možné apelovat na výrobce jogurtů, aby přesně označovali, když přidávají do jogurtů želatinu, abychom věděli, zda není v jogurtu něco, co nejíme. My vlastně kupujeme někdy v dobré víře jogurt bez příměsi a až po zkonzumování (ochutnání) zjistíme, že jogurt v pořádku není.

Děkuji Marie Štěrbáčková Dolní Lhota

Pokud je v jogurtu želatina, má to být dle zákona na obalu uvedeno. Apel na výrobce je tedy zbytečný, pokud podvádějí, tak to my nenapravíme. Jednáním s Olmou Olomouc se nám však v těchto dnech podařilo dosáhnout toho, že jejich biojogurty (Olma - BIO - Via Natur) jsou již vyráběny bez želatiny (stabilisátorem je v nich kukuřičný škrob) a nám vegetariánům tedy vyhovují. Krabičky s nápisem "želatina" jsou používány do spotřebování zásob.



Máte li další dotazy na ČSVV, či další odborníky a osobnosti ke vztahu k vegetariánství a blízkému způsobu života můžete je napsat ZDE