receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitExistují vědecké důkazy ...
...
zpět na otázky

Odpovědi čtenářům

OTÁZKA

Jsem vegetariánkou od roku 1991 (je mi 27) a poslední tři roky se snažím vyloučit ze své stravy i mléčné výrobky a samozřejme vejce, což samozřejme nelze na 100%.

Neznám ve svém okolí žádného vegetariána a už jsem si docela zvykla, že mě okolí považuje za dokonalého exota. Mám spousty dobrých důvodu proc být vegetariánem a na argumenty svých známých raději jenom přikyvuji a ani se jim nesnažím odporovat ci vysvětlovat své důvody, je to zkrátka marná snaha, když do nich celý život všichni hustí, že bez masa se žít zkrátka nedá.

Já se cítím fit a fajn a to mi ke spokojenosti stačí. Manžel není vegetarián, ale naštestí ho velmi baví vaření, takže si své "maso" připravuje sám a i pro mě dokáže vymýšlet košer vegetariánské recepty. Naopak "vegetariánská menu" v restauracích důsledně ignoruji, protože nemám zájem o smažený sýr se šunkou nebo rizoto zasypané haldou sýra, případanou specialitu klaso pro pestrost doplnenou ctverecky šunky (to vše samozrejme uvedeno jako "vegetariánský" pokrm).

Vzhledem k tomu, že ve svém okolí neznám nikoho, kdo by mému stravovacímu režimu fandil, nemám se ani na koho obrátit se svým dotazem. Proto jsem se rozhodla, že využiji Vaší poradny, třeba mi pomužete.

Chtěla bych se ujistit, zda je možné vegetariánskou až veganskou stravu praktikovat v těhotenství a také zda je možné pri hospitalizaci v nemocnici vyžadovat bezmasou dietu. Upřímně řeceno, dost dobře si nedovedu představit, jak by me někdo přinutil začít jíst maso, takže spíš jen doufám, že mi potvrdíte, že i v těhotěnství si veškeré potrebné živiny mužu obstarat náhradním způsobem.

Děkuji za odpověď.

Ivana T.


ODPOVĚD

Vážená paní

Děkujeme za pěkný e-mail. Velmi se mi líbí Vaše odhodlání. Mohu Vás jednoznačně ubezpečit, že vegetariánskou nebo veganskou stravu můžete nadále dodržovat i v těhotenství a při kojení a pak i pro děti. Je to vysvětleno např. v prohlášení Americké dietetické asociace, které si můžete stáhnout z www.csvv.cz. Škoda, že nemáte kolem sebe žádné vegetariány. Navrhuji staňte se členkou ČSVV, společně se to lépe táhne.

Za Českou společnost pro výživu a vegetariánství

MUDr.Zbyněk Luňáček.