receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
Reportáž: Tisková konference
a billboardová kampaň

          

Možná si vzpomenete na vyjímečnou billboardovou kampaň "Máme volbu nejíst maso, máme volbu nechat žít" z roku 2001. Dne 30.6.2004 se konala tisková konference u příležitosti nové tiskové kampaně Zvířete v tísni, která zaplavila ČR 500 billboardy s cílem představit veřejnosti stanovisko ADA, kanadských dietologů k vegetariánské stravě , kterou vydala Česká společnost pro výživu a vegetariánství (ČSVV). Tiskovka byla ve středu 30.6.2004 v restauraci Country Life na Melantrichově ulici v Praze 1. Jistě chápete, že Vegetarian.cz nemohl u takové události chybět a přináší Vám z této akce reportáž.


V příjemném prostředí restaurace Country Life, bylo připraveno občerstvení a jako nápoj se podávala mrkvová šťáva. Navíc každý novinář obdržel pěkné bavlněné tričko s motivem kampaně. Pod propagační billboard kampaně usedli hosté: herečky Nela Boudová a Zuzana Norisová, hudebníci Jan.P.Muchow a Jan Burian, JUDr.Jan Šťastný za ČSVV .

              

Na úvod představil hlavní myšlenky kampaně Petr Vachler. Dnes mi přijde zcela přirozené nezabíjet, nejíst zvířata. Naopak je chci chránit a být jim vděčný, že zde můžeme společně žít. Jenže ani já jsem tohle nevěděl, než přišla před lety otázka: nechceš moji porci masa? A já se zeptal "proč?". Nic víc tento billboard nechce říci, než "proč?", nabídnout tuto skutečnost druhým, aby se mohli zamyslet. Kdyby zvířata totiž znala náš jazyk a uměla ho používat, jistě by řekla: „Prosíme, nedělejte si z vašeho žaludku hřbitov.“

Cílem není někomu něco vnucovat, ale nabídnout a rozšířit informace mezi lidmi o výhodách vegetariánské stravy. Součástí naší kampaně je i propagace vydání nové publikace nazvané Vegetariánská strava. Knížku, která shrnuje nejnovější poznatky amerických a kanadských dietologů, vydala Česká společnost pro výživu a vegetariánství (ČSVV) a historicky poprvé se k ní oficiálně vyjádřila Česká pediatrická společnost a Společnost pro výživu . Vysvětlil, že pět tisíc výtisků bude šířeno zejména mezi lékaři, kteří podceňují výhody vegetariánské stravy.

Otázky novinářů. "Jaký má kampaň cíl a jak se dovíme, jestli kampaň byla úspěšná?"

Odpověď: Upozornit na velmi špatné zacházení se zvířaty, představit naší české veřejnosti stanovisko ADA 2004 a kanadských dietologů k vegetariánské stravě. Statistika v posledních rocích ukazuje na snížení spotřeby masa, není tedy důležité, aby ihned bylo všechno. Na prázdninovou kampaň naváže na podzim v souvislosti s mezinárodním vegetariánským dnem další akce. Osobně si myslím, že pokud tato kampaň pomůže přesvědčit jednoho jediného člověka, či si přečte něco z této tiskovky a zamyslí se nad tím, tak to považuji za úspěch a jsem spokojený.

Na otázku novinářky: "Kdo kampaň financuje?"

Odpověd: "Pro mě je to ta nejlepší investice, kterou jsem udělal v letošním roce a také nejsmysluplnější". Režisér, úspěšný producent a vegetarián současně nezapomněl poděkovat všem, kteří na kampani spolupracovali, jak finančně, tak svým přístupem. Petr Vachler také informoval, že by se Zviře v tísni mohlo změnit v budoucnu například na podpůrnou nadaci. Na závěr poděkoval také přítomným zástupcům medií za to, že přišli tak v hojném počtu (místnost byla přeplněná).

Postupně se k vegetariánství a vztahu ke zvířátkům vyjadřovali hosté:

Nela Boudová: Mimo jiné by si přála, aby bylo více dobrých lékařů, kteří berou vegetariánskou stravu jako přínos pro zdraví.

Zuzana Norisová: Vysvětlila jak se k této myšlence dostala přes lásku ke zvířátkům (více v připravovaném exkluzivním rozhovoru pro Vegetarian.cz).

Jan.P.Muchow: Pověděl novinářům o svých oblíbených vegetariánských restauracích a oblíbených specialitách. (více v připravovaném exkluzivním rozhovoru pro Vegetarian.cz).

Petr Vachler: Podělil se o své bohužel negativní skušenosti s lékaři a dětmi, kdy do doby než se zjistilo, že došlo k záměně vzorků při odběru, bylo dítěti naordinováno jíst maso.

Jan Burian: V jedné mé písničce o dobrém jídle je kapr na černo, ale toho jsem tam dal opravdu načerno. Myslím si, že vegetariánství není něco importovaného z východu, ale je součástí naší křesťanské tradice, například František z Assisi ...

Jan Šťastný. Představil přítomným krátce ČSVV a vysvětlil důvody, proč se stal veganem.

Po ukončení oficiální části tiskové konferece a občerstvení, proběhly individuální rozhovory přítomných novinářů s hosty - Český rozhlas, rádia, televize, Vegetarian.cz, deníky (mimo jiné pan Zajíc z Práva), časopisy, internetová média a další ...

Na závěr nezbývá než poděkovat a poblahopřát organizátorům k příjemné a úspěšné akci, na kterou naváže na podzim tohoto roku den vegetariánů V ČR.

red


Poznámka redakce: novináři byli krátce informováni i o serveru Vegetarian.cz - děkujeme.