receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
Zpět



Chrom

S blížícím se létem často narážíme v tisku na zmínky o chromu. Zvláště v časopisech určených pro ženy. Protože ženy v tomto období touží zeštíhlet do plavek, jsou jim farmaceutickým průmyslem nabízeny přípravky s obsahem chromu pro jeho schopnost stabilizovat hladinu krevního tuku a tím tlumit chuť na sladké. A jak to s tím chromem je doopravdy?

Chrom je (spolu s inzulínem) opravdu nepostradatelný prvek při metabolismu sacharidů. Pomáhá též při metabolismu bílkovin a tuků. Kromě toho podporuje tělesný růst, preventivně působí proti vysokému krevnímu tlaku a také ho dokáže snížit, brání vzniku diabetu, chrání před prudkým poklesem glukózy v krvi. Farmaceutické přípravky s obsahem chromu jsou tedy vhodné ke kontrole tělesné hmotnosti.

Denní dávka není přesně určena, odhaduje se na 50 - 200 mcg.

          

Biologické účinky chromu jsou závislé na mocenství, ve kterém se do organizmu dostává. Zatímco trojmocný chrom je pokládán za převážně prospěšný a je nezbytnou součástí každodenní stravy, pak naopak šestimocný chrom působí negativně a je pokládán za potenciální karcinogen. Vstřebávání chromu příznivě ovlivňuje přísada vitamínu B6.

Z potravin bohatých na trojmocný chrom lze uvést především melasu a přírodní hnědý cukr, obilné klíčky, kukuřičný olej, červenou řepu, lesní plodiny, kvasnice a pivo.

Nedostatek tohoto minerálu vede k zvýšenému výskytu arteriosklerózy a diabetu. Příznaky nedostatku chromu jsou někdy tabákový až silně zapáchající dech. Lze jej však snadno doplnit z přírodních zdrojů nebo ze syntetických preparátů.

Udržování krásné postavy a správné váhy je důležité nejen z estetického, ale především ze zdravotního hlediska. Nelze se však spoléhat pouze na spásné účinky chromu, k dosažení spokojenosti s vlastním tělem je nejdůležitější fyzická aktivita a správná, vyvážená výživa.

red