receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz


Ocet - nenápadný, ale silný pomocník

Ocet jako lék I

Ocet jako lék II

Ocet jako dochucovadlo v kuchyni

Ocet jako pomocník v domácnosti


Ocet jako lék I

- miniseriál redakce Vegetarian.cz o octě jako léku, pochutině, kosmetickém či konzervačním prostředku, dezinfekci…..



Že má ocet léčivé účinky asi všichni tušíme nebo jsme někde slyšeli. Jak ale působí jednotlivé druhy octa vám napoví následující díl seriálu.

Z hlediska léčebného významu asi zaujímá prvenství ocet jablečný. Obsahuje velké množství důležitých látek, které mají pozitivní vliv na naše zdraví. Jsou to především draslík - dodávající energii, beta-karoten - silný antioxidant, bór - stopový prvek důležitý pro silné kosti, vápník - potřebný pro přenos nervových vzruchů a svalové kontrakce, trávicí enzymy, vláknina - která blokuje vstřebávání tuků, železo a další látky.

Jablečný ocet má velké množství léčebných účinků: odbourávání tuků a snižování nadváhy, udržování správného krevního tlaku, snižování hladiny cholesterolu v těle, protirakovinný účinek, pozitivní ovlivňování cukrovky 2. typu, prevence osteoporózy, zlepšování paměti, zmírňování chronické únavy a bolestí hlavy, léčba některých kožních onemocnění (nadměrné pocení , kožní plíseň) a ještě mnohé jiné.

Jablečný ocet lze užívat s vodou ve formě nápoje (sklenice vody s 2 lžícemi vody a 2 lžičkami medu), k inhalacím, ke kloktání, k výplachům, jako zábal, obklad nebo přísada do koupele. Jablečný ocet můžeme koupit v běžném obchodě, ale zde dostaneme ocet rafinovaný a filtrovaný, který touto úpravou ztrácí téměř veškeré hodnotné vlastnosti. Proto je daleko efektivnější vyrobit si jablečný ocet domácí, čistě přírodní.

Receptů na výrobu jablečného octa je vícero, zde předkládáme alespoň dva z nich:

Jablečný ocet I - jablečné slupky, 1l vody, 150 g cukru

Do jedné třetiny čtyřlitrové nádoby dáme jablečné slupky a cukr rozpuštěný ve vodě. Dál přidáváme slupky, aby hladina vystoupila až k hrdlu. Nádobu překryjeme plátnem a postavíme na teplé místo. Po šesti týdnech tekutina zoctovatí, přecedíme ji do jiné nádoby a necháme dokvasit. Opět převážeme plátnem. Škraloup vznikající na povrchu neodstraňujeme, jen občas odsuneme a ocet ochutnáme. Po dalších čtyřech týdnech škraloup odstraníme, ocet přecedíme do lahví, zazátkujeme a uschováme v chladu, suchu a temnu.

Jablečný ocet II (rychlejší varianta) - 1 kg jablek, voda (asi 3 l)

Jablka umyjeme, nastrouháme i se slupkou a jádřincem (nejlépe na plastovém struhadle) a dáme do skleněné nádoby. Zalijeme vodou do výšky pěti cm nad jablka, přiklopíme víčkem a necháme týden na teplém místě. Dvakrát za den promícháme vařečkou. Po týdnu scedíme a dáme na dalších 21 dní na temné místo (např. komora, spížka). Poté ocet přecedíme přes plátno, nalijeme do lahví, uzavřeme a uchováváme v lednici (vydrží až jeden rok).

Příště - Ocet jako lék II - ocet vinný

redakce Vegetarian.cz


zdroje: C. Oreyová:Zázračná síla octa

                                     alternativni-medicina bylinky2007.estranky.cz nikidieta


© Vegetarian.cz 2000 - 2009 Šíření textů a fota je možno používat jen se souhlasem redakce. Děkujeme.