receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czVážení čtenáři, připravili jsme pro Vás nový seriál, ve kterém Vám představíme postupně organizace, skupiny i jednotlivce, jenž svou činností podporují myšlenku vegetariánství. Hlavní myšlenkou pro vznik tohoto seriálu bylo jednak to, že vegetariáni v České republice, ať v historii či nyní, ke svému rozhodnutí nepodílet se na zabíjení živých tvorů, se museli nějak sami dopracovat, nebo byli inspirováni právě skupinou nebo organizací ...

"Kde jsou informace, tam je poznání, kde je poznání tam je pochopení a tolerance", doufáme že tento seriál poslouží k obohacení nás všech. Jako první si Vám dovolujeme představit:

Hnutí Hare Krišna - Česká republika

Mezinárodní společnost pro vědomí Krišny - ISKCON

Když se řekne Hare Krišna, možná si vzpomenete na výborné zákusky pražské vegetariánské restaurace Góvinda, nebo jste se někde setkali se skupinou mladých lidí, nabízejících sladké indické kuličky… Historie hnutí Hare Krišna je vcelku známá. Ale odkdy se jeho členové objevili v naší zemi? Jak to vlastně bylo? Jak se stalo, že se v komunistické zemi objevili chlapci a dívky v hábitech, s tilakem na čele, občas doprovázeni kravičkou a nabízející indické kuličky? Na tyto otázky nám odpovídali pánové Antonín Valer (Trilokátma dás) a Priya-kírti dás.


Druhá část rozhovoru ... Zpět na první část zde.

VEGETARIAN.CZ: Po roce 1989 byl větší zájem mimo jiné i o vegetariánskou stravu, což je věc, kvůli které jsme vás vlastně navštívili. Hare Krišna je jednou ze skupin, které přivedly k vegetariánství hodně lidí v České republice. Ale hlavně je nejen přivedla, ale dokáže je i nakrmit. Jak tedy došlo k provozování prvních jídelen, jaké s tím máte zkušenosti?

Hare Krišna ČR: Nedá se přímo říct, že bychom od něčeho přecházeli. Vaření je součástí praktického života členů hnutí Hare Krišna. V neděli se pořádají pravidelné hostiny a na těch hostinách se nejdříve zpívá, trošku se mluví, diskutuje se o filozofii, třeba se přečte nějaký verš z Bhagavad-gíty - a až potom je ochutnávka. Každý si může pochutnat na výborném jídle.

Vegetariánská restaurace Govinda - Na hrázi 5 Praha 8-LibeňVEGETARIAN.CZ: Myslíte si, že lidé tam chodí kvůli tomu prvnímu, nebo tomu druhému?

Hare Krišna ČR: Kvůli obojímu. Někdy ty motivace mohou být různé, ale výsledkem je, že se lidé očistí, protože provádíme činnosti, které očišťují naše vědomí. Když jíme vegetariánské jídlo, které předem obětujeme Krišnovi, jak jsem se již zmínil, tak se tím očišťuje naše vědomí. Když zpíváme Hare Krišna mahá mantru, také se očišťuje naše vědomí.

VEGETARIAN.CZ: Proč očišťuje?

Hare Krišna ČR: Protože naše vědomí je překryté a my jsme na tělesné úrovni a domníváme se, že jsme toto tělo. Ve skutečnosti my jsme duše, my jsme ta živá síla, která dává tomu tělu život. A všechno, co děláme, děláme proto, abychom si to znovu uvědomili. V pražské ulici Na Hrázi (v čísle pět) jsme začali pořádat ty pravidelné nedělní hostiny s přednáškami. Bylo to takové naše první centrum - a teď je tam vegetariánská restaurace Góvinda. Další restaurace se v roce 1995 otevřela v Soukenické ulici, kde je dodnes.

Snažíme se tímto způsobem lidem prakticky ukázat, že vegetariánství není jen nějaký sen. Mnozí lidé říkají, že by byli rádi vegetariány, ale že nevědí, jak na to. Tak jsme se snažili být praktičtí a vydali jsme i "Krišnovu vegetariánskou kuchařku", kde se lidé mohou o vegetariánském vaření dozvědět mnohem více. Řada lidí totiž potřebuje něco praktického vidět - jak to má vypadat, potřebují to ochutnat. A tím získají vyšší chuť. Protože k tomu, abychom zanechali nižších věcí, potřebujeme vyšší chuť. A toto je také způsob, protože, jak se v naší zemi říká, láska prochází žaludkem. Ale i láska k Bohu prochází žaludkem. Principem hnutí Hare Krišna je tedy dát lidem vyšší chuť, o které jsme se bavili na začátku. Chuť, která pochází z duchovního světa, protože duchovní svět je také rozmanitý. V duchovním světě se připravují úžasná jídla.

VEGETARIAN.CZ: Když ve Vaší jídelně Góvinda přijdeme na řadu, pán s ozdobou na čele (Krišnovi oddaní si na čelo malují tilak - znamení, označující, že tělo je chrámem Boha Višnua), který vydává jídlo, nám řekne "Hare Krišna". Co jim máme odpovědět? Někdo si může myslet ledacos.

Hare Krišna ČR: Tak, v podstatě vás tímto pozdraví. Když někdo řekne Hare Krišna, vy můžete odpovědět Hare Krišna. Nikdo tím nic nezkazí, protože to je doporučeno pro tento věk (dnešní dobu, pozn. red.). To, co my děláme, je vlastně jóga - bhakti jóga, která je založená na zpívání svatých jmen. A to je prakticky Hare Krišna mahá mantra.

Časopis Náma HattaVEGETARIAN.CZ: Takže to je jako by taková zkrácená modlitba?

Hare Krišna ČR: Intenzivní modlitba, meditace. Ano, dá se říci, že je to koncentrovaná intenzivní modlitba. Když zpíváte Hare Krišna mahá mantru, tak tím nikdy nic nepokazíte. A když vás někdo osloví Hare Krišna, vy taky odpovíte Hare Krišna - a víceméně si pod tím můžete představit cokoliv. Tato slova znamenají jména Krišny, protože Krišna má neomezené množství jmen a zrovna Krišna znamená vše přitažlivé. V současné době existuje řada různých aktivit, v nichž se snažíme přiblížit náš způsob života, který je velice praktický a použitelný v běžném denním životě, především formou různých cateringů na všemožných akcích. Pan Petr Vachler nás pravidelně zve na udílení cen Českého lva, abychom tam prezentovali vegetariánskou stravu.

A účastníme se také různých festivalů, třeba v létě pravidelně navštěvujeme festival v Trutnově, kde řada rockerů i běžných návštěvníků navštěvuje náš stánek a jezdí na tyto festivaly také proto, že vědí, že tam bude to dobré jídlo od Hare Krišna. Takže se to snažíme takhle přiblížit lidem a dokonce zvažujeme - to už jsme také měli zavedené, že jsme měli kurzy vegetariánského vaření tady v Góvindě - že to možná i ve spolupráci s propagací na Vegetarian.cz znovu obnovíme, protože jde o velice praktickou záležitost, jak si to lidé mohou všechno fyzicky osahat.

Vegetariánská restaurace Govinda - Na hrázi 5 Praha 8-LibeňVEGETARIAN.CZ: Doslechli jsme se, že jste zváni i do škol.

Hare Krišna ČR: Ano, nedávno jsme se zúčastnili takového programu, besedy na gymnáziu v Kutné Hoře, kde byl zájem ze strany pedagogického sboru, aby se tam hnutí prezentovalo v rámci menšin, které žijí mezi námi. Cílem školy bylo, aby beseda přispěla ke zvýšení tolerance mezi žáky a k přístupnějšímu pohledu na to, co a jak. A myslíme si, že to mělo velký úspěch. Dokonce i ohlasy ze strany učitelů byly velice pozitivní, protože viděli, že to bylo velice pěkně udělané. Dokonce mají nápad, že bychom tam mohli uspořádat celodenní festival pro celou školu.Vznikl nápad, že by se to mohlo zařadit do osnov - jak spolupracovat s náboženskými skupinami v rámci vytváření tolerance a spolupráce.

To jsou takové povzbudivé signály, které dokazují, že jsou lidé v České republice docela otevření. Někdy, když se setkáme s určitým negativním postojem, většinou je to jenom kvůli nevědomosti. Proto se snažíme lidem předat informace, aby věděli, aby neměli například strach - protože se nemají čeho bát. To, že nás někdy uvidí v pro někoho možná zajímavém exotickém oblečení, ještě nemusí znamenat, že tak musejí chodit všichni.

Ta změna, o kterou tady jde, je především otázka vědomí. Aby lidé začali trošku více uvažovat o duchovních věcech, více o tom, proč jsem tady, odkud jsem přišel, co se děje v okamžiku smrti, co se děje po smrti, kdo je to Bůh nebo Absolutní pravda - ať to nazveme jakkoliv. Nebo jestli mohu navázat s Absolutní pravdou nějaký vztah, atd.

Například jednou jsme uspořádali přednášku na vysoké škole zemědělské a chtěli jsme to zpestřit nějakým promítáním. Takže nás napadlo vyjít ven na ulici s kamerou a zastavovat lidi a ptát se jich na dvě jednoduché otázky - první byla, zda jsou zvířata jejich přátelé, a druhá byla, jestli jedí svoje přátele. No, bylo zajímavé vidět reakce těch lidí. Někteří reagovali vesele, některé to zaskočilo, nechtěli odpovídat, utekli nám od kamery. Z toho jsme pak sestříhali patnáctiminutový dokument, který jsme pak promítali na tom programu pro studenty. A bylo to něco zajímavého, protože málokdo ví, že ve skutečnosti vegetariánství není jenom styl života - dobře se najíst a žít zdravě, ale že někteří lidé jsou vegetariány i z filozofického pohledu.

To znamená, že mají hlubší pochopení o tom tématu - s odkazem i na karmu a reinkarnaci. A to je právě případ Krišnových oddaných, kteří nejsou vegetariány jen ze zdravotního hlediska. Je za tím celá hluboká filozofie.

VEGETARIAN.CZ: Zmínil jste slovo "karma". To asi nebude ten průtokový ohřívač, že?

Hare Krišna ČR: Ne, karma ve skutečnosti v sanskrtu znamená čin, takže to slovo nemá ani negativní, ani pozitivní účinek. Karma může být dobrá, ale taky záporná - podle těch činností, které provádíme. Také se to přirovnává ve zjednodušené podobě k zákonu akce a reakce. Ať vykonáváme jakoukoli činnost, tak nám přináší určité výsledky, určitou reakci.

VEGETARIAN.CZ: Karma má vždycky znaménko nebo může být také nulová, neutrální?

Hare Krišna ČR: Mluví se také o akarmě. Písmeno "A" v sanskrtu představuje negaci, to znamená, že když někdo jedná na úrovni akarmy, tak si už nevytváří ani kladné, ani záporné reakce. To už je čistá duchovní úroveň jeho karem, transcendentální úroveň, ta nejvyšší. Takže po tu dobu, po kterou jsme v materiálním těle a v materiálním světě, a nemáme čisté duchovní poznání, tak jsou naše činnosti právě ovlivněny tím zákonem karmy. Protože čisté transcendentální vědomí znamená nulová nevědomost, tj. žádná nevědomost. To je čistý stav života té duše, která jedná v duchovním světě ve svém vztahu k materiálním vztahu… Ale v materiálním vztahu, pokud to poznání není úplně čisté, potom přicházejí ty reakce.

VEGETARIAN.CZ: Vraťme se tedy k tomu zákonu akce a reakce. Platí tedy obecně o všech činech, které konáme my lidé v životě tady na té planetě?

Hare Krišna ČR: Karma se vztahuje naprosto na všechno, na naše životní stravování, na místo našeho narození, na naše pohlaví, barvu pleti, na naše zdraví, schopnosti, talent, nadání. To všechno ovlivňuje naše činnost v minulosti. Naše ekonomická situace, spousta věcí. To je vlastně univerzální zákon, který prostupuje vším.

VEGETARIAN.CZ: A na základě čeho si myslíte, že to tak je?

Hare Krišna ČR: Autoritu přijímáme z védských písem, z védské literatury, která je na této planetě nejobsáhlejším zdrojem informací a týká se těchto témat. Karma je zde velice detailně rozepsána, dokonce jsou tu vyjmenovány druhy činností, za které člověk může získat velice pozitivní výsledky. Dále se zde zmiňují činnosti, kterých se má vyvarovat, aby nezískal ty negativní reakce.

          

VEGETARIAN.CZ: Můžete nějaké popsat?

Hare Krišna ČR: Tak, když jsme u toho jezení, tak např. jezení masa je považováno za velice negativní činnost. To znamená, že vytváří velice špatnou karmu pro tu osobu. To znamená, že když někdo sám jí maso nebo podporuje zabíjení zvířat, tak to je jedno z těch nejhorších zel, která člověk vůbec může na světě provádět. Zabíjení zvířat je totiž příčinou válek ve světě. Je tady úzká souvislost.

Lidé často hledají příčinu konfliktů a nesrovnalostí mezi národy na politické úrovni nebo v nějakých jiných důvodech, ale ve skutečnosti všichni ti védští učenci a jógini říkají: "Pokud na světě bude pokračovat masové zabíjení zvířat v podobě jatek, tak války nikdy nebudou odstraněny. Stále se to tady bude dít." Protože je to právě reakce na to, co my jsme tady vlastně udělali. Že jsme z jatek udělali koncentrační tábory pro zvířata a v celém světě jsou v nich zabíjeny tisíce a miliony zvířat. Tak potom nám příroda vrátí tu reakci tak, že ona udělá ten koncentrační tábor v lidské společnosti. Lidé se začnou navzájem zabíjet a budou si prodělávat tu úzkost a ten strach ze smrti, stejně jako to páchají na nevinných zvířatech.

VEGETARIAN.CZ: Opravdu to tak je?

Hare Krišna ČR: Můžeme to sledovat prakticky na vývoji lidstva. Také historicky, že? Vezměme si společnosti nebo civilizace, které byly založeny na ochraně zvířat a na čistém způsobu života. Když někdo čte védskou literaturu, tak se může dočíst o védské kultuře, která byla přítomna na této planetě. Zvířata se nezabíjela, lidé se živili přírodní stravou, praktikovali duchovní život, zabývali se vyšší životní filozofií. A také nebyly známy žádné války nebo podobné události. Naopak: když doba pokročila a k těmto věcem začalo docházet - nemluvím teď o tom, že někdo má domeček, u něj pár zvířat a zabije je; to jsou věci, které jsou v malém ( i když je to taky špatné) - když se to začne dělat organizovaně, když to dokonce podporuje i stát, čili věnuje finance na udržování těch masokombinátů… tak to potom ty reakce přicházejí velmi, velmi rychle.

To znamená, že žijeme v době, kdy se v každém okamžiku někde dějí nějaké přírodní katastrofy, války… A my se toho nemůžeme zbavit. Pořád hledáme cestu ven. Ale ten náznak toho původu, tj. v čem je prapůvod toho zla. Jedním těch bodů je právě přestat zabíjet masově zvířata.

Tato myšlenka vzešla i z úst známého světce a velké osobnosti Gándhího. Ten vlastně započal celé hnutí nenásilí a snažil se o to, aby lidé přestali zabíjet zvířata a jíst jejich maso. Říkal, že pokud budou na této planetě existovat jatka, tak budou války pořád pokračovat. Já si také vzpomínám na jeden výrok exBeatla Paula McCartneyho, který je také vegetarián: "Stačí, když uděláte do jatek místo zdí okna, aby lidé viděli, co se tam děje - a uvidíte, jaká bude odezva!" Mnoho lidí najednou spatří to utrpení a krutost a přirozeně se díky tomu stanou vegetariány. Proč se ty věci dělají někde na okraji společnosti, v ústraní?

Nikde nevidíme žádné billboardy na masové výrobky a na novou automatickou linku na jatkách. Nikde žádná propagace, žádná reklama. Tyto věci se provádějí tiše - a prodávají se jen ty výsledky, ty produkty. Ve společnosti se tedy žije jen z nevědomosti lidí. A to znanená, že když my nedáme lidem informaci o karmě a reinkarnaci, tj. že spolu úzce souvisí, že to, co si dávají na jazyk, vytváří jejich další budoucnost, jejich další tělo, jejich další osud…

Dokončení rozhovoru zítra ...