receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz


Optimální umístění


Vliv světla na zdraví

Vliv umělého světla na lidské zdraví


- Důsledky dlouhodobého nedostatku slunečního světla jsou:

- stálé stresové zatížení,

- snížená obranyschopnost,

- u dětí i nedostatek tvorby růstového hormonu

- nedostatečná syntéza vitaminu A s následkem zhoršení zrakových funkcí,

- snížená schopnost koncentrace na učení a práci,

- vysoká hladina cholesterolu,

- zvýšená agresivita,

- nedostatečná syntéza vitaminu D a snížená absorpce vápníku v kostech a zubech,

- syndrom sezónní afektivní poruchy S.A.D. (jejími příznaky jsou zhoršená a kolísavá nálada, depresivní stavy,pocity úzkosti, zvýšená chuť na sladké, snížená aktivita a zájem - včetně zájmu o sex).

Vhodným řešením jsou zdroje světla, které mají vyvážené spektrum.

Tato vyváženost se hodnotí takzvaným indexem podání barev podle stupnice, kde 100 CRI má přirozené denní světlo. Zdravé zdroje světla mají index CRI vyšší než 92 - více než z 92 % se tedy podobají dennímu slunečnímu světlu. Zdravé světlo obsahuje téměř v plné míře fialovou a modrou složku spektra, přičemž červená i žlutá složka je v normálu.

                    

Takové osvětlení nabízí společnost Verilux, světově proslulý výrobce zdravého osvětlení. Už od roku 1956 se firma Verilux specializuje na vývoj a výrobu vyváženého a účinného osvětlení ochraňujícího zrak. Neustálá inovace její nabídky je důkladně podložena seriózním vývojem - každý nový model vzniká na základě poznatků vědeckého výzkumu, takže při výrobě žárovek je kupříkladu využívána technologie Trucolite Phosphor (užití speciální směsi vzácných prvků zvaných luminofory), která zaručuje vyvážené světlo. Flicker Elimination Technology vyvinutá v této firmě zase omezuje tzv. stroboskopický efekt, takže zářivky Veriluxu nabízejí zdravé osvětlení bez blikání po celou dobu své životnosti.

Zdravé světlo

- se podobá přirozenému slunečnímu světlu,

- poskytuje barvy denního světla,

- zlepšuje ostrost vidění,

- snižuje napětí v očích a únavu,

- odstraňuje symptomy sezónní afektivní poruchy - S.A.D.,

- zvyšuje pracovní produktivitu a zaručuje zdraví a pocit pohody.

Výrobky na našem trhu, které splňující požadavky na zdravé světlo, jsou výrobky od společnosti Verilux.

Žárovky 60W,75W,100W

Žárovky mají životnost - až 5000 hodin, a nejbližší spektrum v porovnání s denním světlem, jaké se kdy podařilo vyrobit. Verilux® žárovky obsahují neodymium – vzácný prvek, který ve spektru filtruje nadměrné množství žluté barvy, na niž jsou naše oči nejcitlivější. Výsledkem je, že získáme zdravější, přirozené, příjemné bílé světlo. Životnost této žárovky je pětkrát delší než u obyčejných žárovek. Barvy v jejím světle více odpovídají realitě a zvyšují kontrast mezi bílou a černou. Žárovky Verilux® snižují oslnivý efekt, oční napětí i únavu.

Zářivky kompaktní i trubicové

Stolní lampy i stojací lampy

Simulátor slunečního světla

Jasné světlo ze simulátoru slunečního světla HappyLite se používá na odstranění symptomů způsobených účinkem sezónních výkyvů ( zimní deprese - nedostatek slunečního světla v podzimních a zimních měsících), problémy spojené s překonáním časových posunů , práce na směny - bez přímého denního světla , sezónní změny a únavy.

pokračování zítra