receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
zpět na ovoce

foto:vegetarian.cz

Sladké plody z domácí sklizně

Koupit si pomeranče či mandarinky je dnes stejně jednoduché jako nákup brambor. Jsou v každé prodejně, hypermarketu. Ale vlastnoručně vypěstované plody - to už dokáže málokdo. Pohladit na vánoce rozkvetlý pomerančovník také není k zahození.

Pomerančovník, citroník nebo mandarinku si můžeme koupit jako sazeničku nebo si je můžeme vypěstovat. Potřebují dostatečné světlo a zvláště vlhkost. Podnož pro vlastní rostlinku si můžeme vypěstovat ze semene z plodů citrusů dostupných na trhu. Nejlepší je podnož ze semene pomerančovníku. Na ni lze naroubovat část ušlechtilé plodonosné rostliny - citroníku, grapefruitu nebo jiných citrusů. Pokud byste nechali rostlinku vypěstovanou ze semene jen tak růst, tak většinou na úrodu šanci nemáte nebo čekáte řadu let.

Další možností je množení pomocí řízků z plodící rostliny. Je možné se obrátit na pěstitele citrusů, který vám poskytne řízek. Z něj vytvoříte tzv. pravokořennou rostlinu ( to znamená, že vyrůstá ze svých vlastních kořenů). Pokud dostanete řízek od kamaráda, zakoření, ale bude bez chuti (zde je možné použít nechemicky ošetřovanou kůru např. do cukroví).

Pro pěstování se používá lehký substrát-směs z rašeliny z pískem. Rostlinku - řízek zasadíme do země a s kořenáčem umístíme pod polyetylénový sáček, dáme ji na světlé, teplé místo s teplotou kolem 20°C - uvnitř sáčku se tak vytvoří skleníkové prostředí a rostlina lépe zakoření. Pokud si citrus koupíte a dáte do bytu, často začne postupně opadávat a může i zajít. Je vhodné uzavřít rostlinu do vhodného polyetylenového pytle - tím se zvýší vlhkost a opadávání se zmírní. Během 2 měsíců ho začneme postupně uvolňovat ( prostříháme díry a odstraníme rohy), aby rostlina přivykla. Rostlinky můžeme i rosit.

Na jaře rostliny přesadíme do většího květináče, velkým se aspoň vyměníme spodní část zeminy a jako hnojivo je nejlepší usušený kravěnec. V tomto období začneme s pravidelnou zálivkou po "zimním spánku". Zkrátíme dlouhé větve. Citrusy můžeme tvarovat i během roku. Na podzim je ideální, pokud můžeme rostlinku zazimovat v chladnější místnosti 10-15 C. Zálivku minimalizujeme. Říká se, že rostliny upadají do zimního spánku. Nemáme-li tuto možnost a necháme rostliny v bytě, mohou opět opadat listy. To proto, že větve by rostly, ale kořeny spí. Můžeme kořeny prolít větším množstvím vody a zvýšit vlhkost okolního vzduchu zastavením radiátorů , alespoň na noc, nebo tím , že květináč umístíme do misky s keramzitem a vodou.

Děkujeme za zaslání Vašich tipů a zkušeností ...

red.