receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz


Zpět na literaturu

Zelený čaj elixír zdraví

Lék i elixír mládí

Spotřeba zeleného čaje v posledních letech prudce vzrostla. Zelený čaj přináší uspokojení nejen čajovým milcům; jeho cenné složky mu propůjčují i mnohé léčivé schopnosti: ničí viry a bakterie, působí proti arterioskleróze a je zřejmě dokonce i prevencí a terapií rakoviny. V Japonsku a Číně je tradičně považován za pramen věčného mládí.

Vydalo nakladatelství Metramédia V této knize se dozvíte:

o historii zeleného čaje, o způsobu jeho přípravy i o látkách v něm obsažených, o léčivých účincích zeleného čaje od A do Z, o kosmetických přípravcích ze zeleného čaje, které si můžete sami vyrobit, o nejznámějších druzích zeleného čaje, např. o čaji Gunpowder, Sencha atd.

Zelený čaj a zdraví

Zelený čaj patří k nejstarším léčivým prostředkům na světe. Už před narozením Krista se čerstvým čajovým nálevem léčily nerůznější neduhy. Čaj se však používal nejen jako léčivý nápoj, ale vmíchával se i do mastiček, kterými se potírala revmatická místa. Když s v 17. Století dostal zelený čaj poprvé do Německa, prodával se v lékárnách jako prostředek proti dně a nadýmání. Cornelius Bontekoe (1647-1685), osobní lékař "Velkého Kurfiřta" braniborského, Friedricha Wilhelma, byl o léčivé síle nálevu z čínských lístků tak přesvědčen, že svému pacientovi ze všeho nejdříve doporučil pít až sto šálků čaje denně.

Zelený čaj vůbec přispěl v Evropě velikou měrou ke zdraví lidu. Vedle kávy to byl nový nápoj, který se mohl postavit na úroveň pivu. Evropa se v té době oddávala konzumaci alkoholu. Pitná voda byla velice nekvalitní a mohla se používat jen po převaření nebo jako přísada do piva - takto se využívala nejčastěji. Zelený čaj byl proto požehnáním pro západní svět, kde ho oslavovali jako prostředek "velkého vystřízlivění".

V období vědeckého bádání byly zelené lístky z Číny vloženy pod sklíčko mikroskopu a pomocí pokusů se zkoumaly jejich léčivé síly. První, kdo v nich objevil skupinu látek s preventivním účinkem proti srdečním chorobám a některým druhům rakoviny, byli japonští a čínští vědci. V devadesátých letech se do zkoumání léčivých účinků zeleného čaje zapojilo mnoho institutů z celého světa. I Německé středisko pro výzkum rakoviny potvrdilo, že lístky zeleného čaje u mnoha chorob napomáhají uzdravení. Ale výzkumy stále pokračují a dění kolem léčivých sil v zeleném čaji nabývá na síle. Výrobci léčiv nabízejí kapsle ze zeleného čaje nebo činí zelený čaj pevnou součástí svých léků; tvůrci přírodní kosmetiky ho přimíchávají do krému a tělových mlék, neboť vyhlazuje vrásky a regeneruje pokožku.