![]() ![]() | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
![]() |
|
![]() |
![]()
Pro vás, na které slovo valná hromada působí příliš technicky a administrativně, na vysvětlenou: V ČR není možné, aby lidé, kteří žijí vegetariánským životním stylem, mohli zabezpečit svým dětem stravování ve školských zařízeních (mimo jiné - protože u potravin, které si sami nevypěstrujeme vlastně nevíme co jíme, problém je označení potravin). Je to díky nevhodné legislativě a tak se musel zákonitě objevit subjekt, který tuto neznalost a nepochopení, možná díky zaneprázdnění státních úředníků jinými důležitými úkoly, začne vysvětlovat a napravovat. A to v době, kdy se celá Evropa sjednocuje na platformě občanské společnosti. Jedním z úkolů je propagování kladného vlivu vegetariánství, který prokazatelně působí pozitivně na všechny složky člověka, lidské společnosti na rovnováhu v přírodě. Jen získávání vědeckých poznatků o působení vegetariánské stravy na člověka a informování veřejnosti o těchto vědeckých poznatcích však nestačí. Jak je známo z historie lidstva, o totéž se již dávno před námi snažili významné osobnosti jako např. Albert Einstein. Prostě žijeme ve střední Evropě na začátku 21.století v době, kdy o převážné většině z nás rozhodují zákony a vyhlášky. A proto se i ochrana života jako takového přestěhovala do prostředí zákonů, vyhlášek, petic. A tak i ČSVV musí hrát tuto roli a proto tedy valná hromada. Setkání účastníků valné hromady se uskutečnilo v pěkném prostředí Sedlčanského učiliště, díky paní Mgr. Pejšové, která tuto akci výborně připravila. Valná hromada byla zahájena tak, jako se běžně zahajují valné hromady v ČR :-) krátkým zklidněním (chcete - li meditativním) a hudebním vstupem hrou na japonskou flétnu schakuhachi na kterou zahrál hudební skladatel a dlouholetý vegetarián Vlastislav Matoušek .
Jako další bod byla přednáška Ing. Richarda Bartáka, CSc. na téma Získávání surovin pro výrobu potravin s hlediska ekonomického, ekologického, etického a sociálního. Velmi zajímavé bylo porovnání cen potravin od nejlevnějších po nejdražší v závislosti ceně 100 g bílkovin v dané potravině a mnoho dalších porovnání převážně graficky zpracovaných. Je jen škoda, že tyto jasné údaje o výhodnosti snižování spotřeby živočišných potavin nejsou více publikovány. Výbor ČSVV prezentoval hodnocení činnosti ČSVV za rok 2000 (podrobnější zpráva viz www.csvv.cz) Poté byl ustanoven Plán činnosti na další období 2001 a začátek roku 2002 Základem pro plán je Přehled projektů. Vzhledem k tomu, že o co více je projektů a nápadů o to méně je realizátorů. Proto tedy ČSVV musela vytvořit priority a některé projekty odložit. Hlavním projektem ČSVV s největší prioritou je Konference k doporučeným dávkám živin pro děti ve věku 3 - 6 let". V současné době probíhá jednání se Státním zdravotním ústavem k zaslaným materiálům (které vypracovala OSpN) ve věci změny vyhlášky o školním stravování. Druhým pilotním projektem projektem je rozvoj informačních bodů ČSVV, které by měly popularizovat vegetariánský životní styl a podávat informace o činnosti ČSVV. Novým důležitým projektem je Návrh změny zákona č. 110 - o potravinách a tabákových výrobcích. (Označování potravin).
Abychom stále jen nejednali, tak o překrásné hudební vstupy se postarala celá vegetariánská rodina Matouškova ve Vedoucí Odborné skupiny pro nutrici MUDr. Zbyněk považuje jako hlavní úkol vytvářet protiváhu zavádějícím zprávám o vegetariánství z médií, publikací vlastních článků, organizováním seminářů a osvětových přednášek. Ing. Richard Barták, CSc. vyzdvihl důležitost rozšiřování počtu členů Společnosti a jejích sympatizantů. Problém vegetariánství vnímá jako politickou záležitost a pro uplatňování nároku na potřeby vegetariánů je třeba mít mandát co největšího počtu jedinců, kteří se hlásí k prosazovaným myšlenkám a požadavkům. Předseda ČSVV Škvařil zdůraznil důležitost aktivizování členů ČSVV, formou jejich zapojení do projektu Informační body ČSVV. Jako důležitou součást rozvoje tohoto projektu vidí větší informovanost členů Společnosti o činnosti ČSVV v různých regionech ČR a nastartování společenského dění v ČSVV. Jako velmi přínosnou zhodnotil spolupráci aktivistů ČSVV s dalšími organizacemi zaměřenými na ochranu zvířat a životního prostředí.
Večerním vyvrcholením valné hromady byla hra na dudy, která až do pozdních večerních hodin doprovázela zpěv českých lidových písní (je pěkné, když se lidé dokážou příjemně bavit i bez alkoholu). Při večerním usínání zazníval celou budou krásný zvuk flétny schakuhachi. Jednání pokračovalo další den setkáním aktivistů, bude publikováno zítra. Vaše redakce Vegetarian.cz | ![]() | ![]() |