receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
www.csvv.cz
Vegetariánský týden v Boskovicích


stánek na náměstí

U příležitosti Světového dne vegetariánství a říjnových svátků zvířat uspořádala skupina příznivců vegetariánství složená z členů Nesehnutí Boskovice a Jógy v denním životě Blansko a za podpory boskovického Klubu zdraví a výkonného výboru pro projekt Zdravé město Boskovice zatím největší ucelenou vegetariánskou akci v regionu - Vegetariánský týden v Boskovicích.

nabídka literatury a letákůV pondělí 1. října, na kdy Světový den vegetariánství připadá, stál v odpoledních hodinách na Masarykově náměstí v Boskovicích stánek, v němž se mohli kolemjdoucí nejen seznámit s bohatou nabídkou informačních materiálů, ale také ochutnat dva teplé vegetariánské chody, které jsme společně připravili: indické zeleninové sabdží s rýží, případně pohankou, a sójové nudličky na paprice a dýni s bramborami. Za pět hodin jsmě rozdali dvě stě porcí.

Samostatnou ochutnávku jsme připravili také ve čtyřech boskovických středních školách. Jídlo jsme tři dny po sobě vařili v Boskovicích a Letovicích od 5 hodin od rána, aby byly ochutnávky připraveny na svačinové přestávky. Studenti a učitelé měli na výběr opět dvě teplá jídla a reakce byly kladné, zvláště pak na gymnáziu, kde jsme během třiceti minut vydali téměř sto porcí. Dohromady tak během tří dnů vegetariánské "speciality" ochutnalo na 250 školáků a profesorů.

O speciální bezmasý "raut" nás na úterý požádali lidé z komise pro projekt Zdravé město Boskovice. Proto jsme pro ně připravili samostatné jídlo, kardamonový čaj se zázvorem, domácí i kupované pomazánky, tofu sýry, tempeh, zeleninu a další vegetariánské pochoutky.

ve čtyřech boskovických středních školáchVe středu 3. října se pak konala přednáška Ing. Richarda Bartáka, CSc. z České společnosti pro výživu a vegetariánství, jejímž ústředním tématem bylo "Hodnocení surovin pro výrobu potravin z hlediska ekonomického, ekologického a sociálního". Po půl druhé hodiny dlouhé přednášce a malé vegetariánské ochutnávce shlédli účastníci ještě českou verzi dokumentu s názvem Vykořisťování Země, který u nás distribuje občanské sdružení Ochránci hospodářských zvířat z Prostějova. Dokument odkrývá skutečné následky konzumace masa: od plýtvání potravou a půdou, přes odlesňování, globální oteplování až po kyselé deště, ničení moře a ožehavé otázky zdraví a blaha zvířat.

Ve čtvrtek, jenž je Světovým dnem zvířat a zároveň svátkem sv. Františka z Assisi (patron zvířat), jsme v přísálí Městské knihovny Boskovice představili fotografickou výstavu Nesehnutí Brno "Proč práva zvířat", kterou jsme doplnili velkoformátovými fotografiemi znázorňujícími utrpení zvířat ve velkochovech od Ochránců hospodářských zvířat.

Za pořadatele Jirka a Vašek