Asi těžko byste si pod Biftekovou kaplí (The Beefsteak chapel) představili místo, kde by byli vegetariáni vítáni. Ale faktem je, že před více než 200 lety byla tato malá kaple v Salfordu v severozápadní Anglii rodištěm "bezmasé diety" v Británii.
Duchovní, který v této kapli kázal o morálních ctnostech vegetariánství, se jmenoval reverend William Cowherd (1763 - 1816). Věřil, že Bůh je v každém živém stvoření a proto je hřích jíst maso. Kladl důraz na to, že vegetariánství je dobré pro zdraví, že jíst maso je nepřirozené a pravděpodobně i příčinou agrese.
Na základě těchto svých názorů se rozešel s anglikánskou církví a založil zcela novou Swedenborgiánskou církev (pojmenovanou podle teologa Emanuela Swedenborga, jehož díla a výklady bible překládal) v Manchesteru, pro kterou se stal bezmasý půst jedním z hlavních kréd. Cowherd tvrdil: "Kdyby Bůh chtěl, abychom jedli maso, tak by bylo v jedlé podobě jako uzrálé ovoce."
V roce 1800 přesídlil do Salfordu. Zde postavená Cowherdova kaple - The Beefsteak chapel - se stala nejen sídlem první vegetariánské církve v zemi, ale také školou, vědeckou akademií, knihovnou a tiskárnou.
Reverend William Cowherd byl průkopníkem vizí o vegetariánství a měl své následovníky. V roce 1817 se část členů sboru W. Cowherda přeplavila přes atlantický oceán do Ameriky. Dva jeho členové reverend William Metcalfe a reverend James Clark s devětatřiceti ostatními členy tam vytvořili později jádro amerického vegetariánského hnutí.
Jedním z jeho následovníků byl také Joseph Brotherton (jeho manželka Martha zveřejnila v roce 1812 první vegetariánskou kuchařku).
Dne 30. září 1847 se zúčastnil setkání skupiny evangelikálních křesťanů ve městě Ramsgate (Kent), které vyústilo v založení The Vegetarian Society, nejstaršího vegetariánského sdružení na světě. Později se Joseph Brotherton stal i prezidentem této společnosti.
Tato první (britská) vegetariánská společnost vytvořila i slovo vegetarián, které najdete v názvu stránek, které právě čtete :-)