receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
Zpět na vitamíny



Vitamín C

Vitamin C (kyselina askorbová)

Jedním z nejčastěji se vyskytujících onemocnění z nedostatku potřebných látek v potravě byl po mnoho století skorbut (kurděje). Touto chorobou trpěli lidé zvláště v zimních měsících nebo při plavbách na širém moři, kdy strava sestávající pouze z obilovin, sušeného masa nebo uzenin byla příliš monotónní. V roce 1928 objevil maďarský chemik Szent Gyorgyi vitamin C, a zjistil, že se hojně vyskytuje v potravinách rostlinného původu.

Vitamin C je rostlinným vitaminem “par excellence”. Člověk, který konzumuje stravu rostlinného původu, nemůže trpět nedostatkem vitaminu C. Vždyť denní dávku 30 miligramů tohoto vitaminu, jak to doporučuje WHO/FAO, můžeme pokrýt už jedním pomerančem (obsahuje 50 mg) nebo jedním rajským jablíčkem (může mít až 130 mg vitaminu C). Naopak maso, ryby a vejce jsou na obsah kyseliny askorbové velmi chudé, nebo ji mohou i zcela postrádat. Mléko obsahuje vitamin C v nepatrném množství, které může stačit kojenci, nikoliv však dítěti nebo dospělému.

Protože vitamin C je velmi citlivý na teplo a světlo, musíme počítat s tím, že připravujeme-li potravu vařením nebo smažením, většina tohoto cenného vitaminu se z ní vytrácí. Podobně je tomu i u konzerv. To je jeden z důvodů, proč bychom měli denně konzumovat čerstvé ovoce a zeleninu.

Vitamin C – denní potřeba

Děti a dospělí: 30 mg na den

V případě infekčních onemocnění, poranění nebo chirurgického zákroku denní potřeba prudce stoupá a doporučuje se zvýšit příjem vitaminu C ve formě ovocných šťáv, čerstvé zeleniny nebo doplňkových farmaceutických přípravků.

Obsah vitaminu C v miligramech ve 100 g potravin:

Šípky

600

Kiwi

300

Vojtěška

183

Papriky

131

Kapusta zimní

105

Pomeranče

59

Jahody

58

Citrony

51

Mango

41

Špenát

39

Ředkev

30

Rajčata

24

Čerstvý hrášek

23

Ananas

21

Třešně

15

Cibule

7,5

Obiloviny

0

 

Kravské mléko

2

Losos

0,9

Maso

0

Vejce

0

 

Jaké úkoly plní vitamin C?

Kromě toho, že vitamin C aktivuje činnost všech buněk, má také silné antioxidační účinky – brání oxidačním biochemickým procesům, jejichž důsledkem je stárnutí buněk a pravděpodobně i rakovinné bujení buněk. Vitamin C podporuje vstřebávání železa ve střevě, přispívá k tvorbě obranných látek proti různým infekcím, neutralizuje toxiny v krvi, spolupůsobí při hojení ran a má řadu dalších fyziologicky významných funkcí.

Nedostatek vitaminu C způsobuje chorobu zvanou skorbut, která se projevuje celkovou slabostí, náchylností k infekcím, chudokrevností, krvácením z dásní a do kůže.

Vitaminy, které nejsou v organismu skladovány

Vitamin C se v našem organismu nijak neakumuluje, proto by měl být součástí naší každodenní stravy. Vitaminy, které jsou rozpustné v tucích (např. A a D), se ukládají v játrech, a díky tomu můžeme vydržet týdny a měsíce, aniž bychom se vystavili slunečním paprskům, které tyto vitaminy aktivují.

Toto se ovšem neděje s vitaminem C a s ostatními vitaminy rozpustnými ve vodě, které nejsou v organismu skladovány, a proto by měly být denně přijímány v potravě. Z tohoto důvodu je tak důležité jíst denně čerstvé ovoce a zeleninu.

V současné době se skorbut vyskytuje jen velmi vzácně. Z času na čas se v důsledku nedostatečné konzumace čerstvého ovoce a syrové zeleniny objeví případ částečného nedostatku vitaminu C.

Projevuje se slabšími příznaky, které často nemusí být ani rozpoznány. Může se jednat např. o abnormální únavu – tělesnou i duševní, o náchylnost ke krvácení, k infekčním nemocem, u dětí může dojít ke zpožďování růstu.

Z knihy Vychutnej život
J.D. Pamplona Roger
Vydal Advent-Orion s.r.o. v edici ŽIVOT A ZDRAVÍ