receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz

  Nejkvalitnější kniha o vegetariánské výživě v ČR

                                      Rozhovor o knize

                            Vesanto Melina a Brenda Davis

           Průvodce (začínajícího) vegetariána

Na otázky o knize Průvodce začínajícího vegetariána (dotisk druhého vyjde na podzim 2015) odpovídá MUDr. Zbyněk Luňáček, odborník na vegetariánskou výživu.

                   

Vegetarian.cz: Jedná se opravdu o průvodce vegetariána? V podtitulu knihy je uvedeno "začínajícího". Co si vlastně čtenář domů koupí?

MUDr. Zbyněk Luňáček: Kniha se jmenuje Průvodce začínajícího vegetariána, přičemž slovo začínajícího je v závorce. Tím je myšleno, že je velmi užitečná pro ty, kteří jsou vegetariány krátce i pro ty, kteří se vegetariánsky stravují třeba třicet let. Jedná se o velmi komplexní a obsažnou publikaci, která se věnuje jednak problematice vegetariánské výživy, jednak řekněme vegetariánské diplomacii - to znamená, jak úspěšně přežívat coby vegetarián v nevegetariánské společnosti a přitom sociálně netrpět.

Obě autorky jsou velmi zkušené a kvalifikované, viděl jsem je přednášet na Světovém vegetariánském kongresu v roce 2008 v Drážďanech a jejich přednášky patřily k vrcholům kongresu.

Vegetarian.cz: Pro jaké věkové skupiny je průvodce vegetariána určený?

MUDr. Zbyněk Luňáček: Pro všechny věkové kategorie od vegetariánských miminek až po seniory - vegetariány.

Vegetarian.cz: Najde v ní čtenář odpověď na otázku: "Co je vlastně správně rozvržená vegetariánská strava a navíc nutričně vyvážená?"

MUDr. Zbyněk Luňáček: Ano, řekl bych, že právě toto je hlavní náplní knihy.

Vegetarian.cz: Může podle návodu autorů knihy začít začátečník bezpečně tzv. krok za krokem?

MUDr. Zbyněk Luňáček: Výhodou průvodce je podle mého názoru právě skloubení kvalitních teoretických informací a praktických doporučení. Kdo chce začít a potřebuje poradit jak, tak Průvodce je pro něj optimálním řešením.

Vegetarian.cz: Je v knize uveden doporučený příjem vitamínů a minerálů a konkrétně často publikovaná otázka nedostatku vitamínu například B12 ?

MUDr. Zbyněk Luňáček: Ano, Průvodce obsahuje přehledné tabulky doporučených dávek vitamínů a minerálů a vitamínu B12 je věnována samostatná kapitola.

Vegetarian.cz: Pomůže nám tento průvodce i při výběru vhodných potravin?

MUDr. Zbyněk Luňáček: Ano, přesně tak, pomůže poradit, které potraviny jsou ve vegetariánské stravě vhodné a které méně. Je to třeba otázka tuků. Konzumujeme rostlinné tuky, některé jsou pro nás výborné, některé jsou méně vhodné a některé rostlinné tuky jsou přímo nezdravé. Ale všechny jsou vegetariánské.

Vegetarian.cz: Myslíte, že i dlouholetý vegetarián se může stravovat nezdravě?

MUDr. Zbyněk Luňáček: Myslím, že nikdo se nestravujeme zcela zdravě. Možná to v dnešní době chemikálií, geneticky modifikovaných potravin a fast foodů ani nejde. Každý, kdo má snahu, se k nějakému ideálu asi může jen blížit. Ale jde o to, abychom ve stravě nedělali zásadní chyby. Určitě existují i dlouholetí vegetariáni, kteří ty chyby dělají. Po přečtení Průvodce by je už dělat neměli.

Vegetarian.cz: Myslíte, že je něčím tato kniha výjimečná?

MUDr. Zbyněk Luňáček: Myslím, že to je nejkvalitnější kniha o vegetariánské výživě, která je v češtině v současné době k dostání. Jsem moc rád, že je na trhu. Myslím, že Průvodce může být vhodný i jako studijní materiál pro výživáře a lékaře nevegetariány, kteří se chtějí hlouběji seznámit s principy vegetariánské stravy.

Vegetarian.cz: Doporučil byste našim čtenářům knihu jako lékař (vegetarián) ke koupi?

MUDr. Zbyněk Luňáček: Rozhodně ano.

Vegetarian.cz: Děkujeme za rozhovor.

                   

Dotisk doplněného průvodce (první vydání je vyprodané) je připravován na listopad 2015 - sledujte Vegetarian.cz!

RED