receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz


Etická a environmentální rizika konvenční stravy

                                      5-7 ze 7 otázek pro Svámídžího

Na dotazy České společnosti pro výživu a vegetariánství odpovídá Jeho Svatost mahámandaléšvar paramhans svámí Mahéšvaránanda, autor systému Jóga v denním životě, v němž propojil starodávnou jógovou tradici se svým duchovním poznáním a s výsledky bádání moderní vědy.

Otázka 5. Historie vegetariánství

ČSVV: Podle Bible byl původně člověk fruitarián, podle Darwinovy evoluční teorie jsme pojídali nejdříve červy a pak mamuty. Jak tomu bylo podle Véd?

J.S.m. paramhans svámí Mahéšvaránanda: Védy patří k nejstarším náboženským spisům na této planetě. V upanišadách se říká ahimsá paramó dharma, nenásilí je rovnovážný prvek celého vesmíru. V satjajuze, dváparjuze, trétajuze byli lidé většinou vegetariáni, s výjimkou těch, kteří mají negativní energii, říkáme jim démoni.

Ašuri šakti a božská šakti. Takže píše se tam, že lidé jsou vegetariáni. Ti, kteří žili v lesích, nevzdělaní, necivilizovaní, bez znalosti života, ti jedli vše, co jim přišlo pod ruku, nepřemýšleli nad tím, jakmile však byli lidé zcivilizováni a dostalo se jim vzdělání a začali chápat bolest, potěšení, pohromy a podobně, začali se stávat vegetariány a snažili se ochraňovat životní prostředí. Takže védy, upanišady, Bhagavadgíta, Rámájana a Bible, dokonce i Mohamed byl vegetarián, takže je velice důležité, aby si to lidé znovu přečetli.

Bohužel, náboženští představitelé už také nejsou vegetariáni, to je problém. Ideální by bylo, kdyby se vegetariánem stal papež, okamžitě by se 50 % katolíků stalo vegetariány a problém bude vyřešen. Ale záleží to na papežovi, pokud se zamyslí nad situací ve světě, měl by se stát vegetariánem.

    

Otázka 6. Duchovní rozvoj

ČSVV: Někteří lidé říkají, že vegetariánství je na duchovní cestě nezbytné nebo nutné. Jaký na to máte názor?

J.S.m. paramhans svámí Mahéšvaránanda: Duchovnost je tam, kde je čistota, kde je nenásilí, kde není agresivita, zabíjení. Buď cvičíte jógu, nebo chodíte do kostela, nebo do mešity, kamkoliv, je tam duchovnost a pokud jste vegetariáni, bude rychle narůstat.

Takže opět: duchovní lidé, náboženští představitelé by se měli stát vegetariány jako první. Je škoda, že Buddha byl úplný vegetarián a ti takzvaní buddhisté jedí všichni maso. Pokud se dalajlama stane vegetariánem, bude to pro svět velikým příkladem. Ale oni nejsou schopni překročit své vlastní zvyky. A proto chybí duchovnost.

Jakmile bude duchovnost, nebude žádná válka. Náboženští představitelé spolu přitom zápasí. Jaká je pak situace normálních lidí? Když se stanete vegetariány, budete úspěšnější v duchovnosti, či v józe, v modlitbách, budete zdravější. Veliké osobnosti, které byly také vegetariány, žily na celém světě. Ježíš byl také vegetarián.

Otázka 7. Pro členy ČSVV

ČSVV: Svámídží, měl byste nějaké poselství nebo doporučení pro členy České společnosti pro výživu a vegetariánství?

J.S.m. paramhans svámí Mahéšvaránanda: Ano, Česká společnost pro výživu a vegetariánství je výtečná organizace, vidím na ní, že její členové pečují o svůj národ, o zdraví svých občanů. To je pro ně to hlavní. Usilují o to, aby lidé vedli zdravý, šťastný a dlouhý život.

Znám tuto Společnost mnoho let, protože s Československem mám kontakt již 40 let. Obdivuji jejich práci a jsem také velice šťastný, že česká vláda se rozhodla a přijala jejich práci. Blahopřeji také vaší vládě a ministrům, že si to nakonec rozmysleli a začali tuto Společnost podporovat. Pan Škvařil je nesmírně pilný, neúnavně pracuje na zlepšování lidského zdraví, což znamená zároveň zlepšování zdraví zvířat, vegetace, ekologie a všechno ostatní. Modlím se k Všemohoucímu za jeho pevné zdraví a božskou ochranu. A modlím se také za pevné zdraví nejen Čechů, ale všech lidí na této planetě.

Výborné je, že potravy máme dost. Chutnější jsou semínka, ovoce, nejrůznější druhy zeleniny, koření, stačí vzdát se jedné věci, masa, to je všechno. Nemá chuť, musíte ho vždy ochutit kořením. Takže je bez chuti, škodlivé a bez milosti. Ježíš řekl, nezabiješ. To neznamená jen vaši rodinu nebo jen lidi, nezabiješ se vztahuje na všechna stvoření.

Musíme se vrátit k těmto dávným teoriím a praxi. Takže Jóga v denním životě také přináší dávnou moudrost moderní civilizaci.

Přeji vám vše nejlepší, drazí bratři a sestry, myslete na sebe, je to váš život, vaše zdraví a vaše potřeba být v míru a harmonii a vaše obava, aby byly vaše děti zdravé, studovaly a měly dobrý život, a k tomu já doporučuji stát se vegetariánem. Mějte slitování a lásku v srdci, pro budoucnost vašich dětí a ostatních bytostí.

                                 Bůh vám žehnej, děkuji vám.