receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
zpětRozhovory s výrobci: Nutrikomplex (Klaso)

Na otázky odpovídá: Mgr: Petr Drábik ředitel společnosti.

VEGETARIAN.CZ : Společnost Nutrikomplex a výrobky Klaso nejsou na českém trhu nic neznámého, přesto bych Vás požádal o základní informace.

Mgr.Petr Drábik : Firma Nutrikomplex byla založena v roce 1993. Zaměřila se na výrobu Klasa, což je produkt, který vychází ze základní suroviny - obilné bílkoviny. Klaso je vhodné jak pro vegetariány, kde splňuje všechny nejpřísnější požadavky, tak pro další konzumenty, kteří chtějí dodržovat kritéria zdravé výživy. Jednou z hlavních předností Klasa je, že neobsahuje žádný cholesterol. To znamená, že je vhodný pro lidi s kardiovaskulárním onemocněním, pro diabetiky i pro lidi s vysokým krevním tlakem. Další předností je velmi rychlá a snadná úprava.

VEGETARIAN.CZ : Je to polotovar, nebo je to výrobek k přímé spotřebě?

Mgr.Petr Drábik : Klaso jako takové je polotovar, který je balený do polyamidových obalů (neprůhledných). Upřednostňujeme jeho tepelnou úpravu. Mimo to, máme také produkty jako je např. Klobása a Sekaná, které se dají jíst přímo bez ohřívání a je zde možnost je použít do různých studených salátů.

VEGETARIAN.CZ : Je vhodný také pro strávníky, kteří přecházejí z masité stravy na vegetariánskou a dali by si rádi řízek nebo klobásu?

Mgr.Petr Drábik: Samozřejmě. Jak jsem se již zmínil, kromě těchto polotovarů děláme také hotové výrobky, které nevyžadují žádnou speciální úpravu. Stačí je jen ohřát a rovnou podávat. Zde nabízíme poměrně široký sortiment vakuovaných výrobků, mezi které patří Sekaná, Smažený řízek, Kabrňák, což je vegetariánský hamburgr. Jsou vhodným přechodem z masité stravy na vegetariánskou.

VEGETARIAN.CZ : Máte nějaké výrobky vhodné na svačiny a snídaně?

Mgr.Petr Drábik: Ano. Vyrábíme paštiky Šohaj a Lesáckou paštiku, Tatarskou pomazánku a pomazánku Kavalír. Nabízíme také výrobky sladkého charakteru, což jsou obilné krémy pod názvem Klasik vanilkový a kakaový. Pomazánky můžete použít klasicky na namazání, nebo zpracovat tepelně jako luštěninové polévky, jejichž příprava trvá maximálně 10 minut.

VEGETARIAN.CZ : Máte nějakou specialitu?

Mgr.Petr Drábik: V posledním roce jsme vyvinuli nový výrobek nazvaný Brněnský závitek, který se velmi dobře prosadil na trhu. Můžete ho podávat tepelně upravený s rajskou omáčkou, svíčkovou, s rýží nebo bramborami, ale také za studena na obložené mísy.

VEGETARIAN.CZ : Vaše výrobky jsou určené pro zákazníky do domácností, nebo do závodního stravování?

Mgr.Petr Drábik: Všechny naše výrobky můžete najít v prodejnách zdravé výživy. Za poslední dva roky však také vzrostlo procento využití v závodních jídelnách a v restauracích, které nabízí možnost vegetariánského stravování. S velkým úspěchem se v poslední době naše výrobky používají i v normálních běžně zavedených restauracích, které nejsou orientovány jen na vegetariánství.

VEGETARIAN.CZ : Může vaše firma zajistit proškolení kuchařů závodních jídelen či restaurací?

Mgr.Petr Drábik: Jsou restaurace, kde kuchaři už bývají obeznámeni ze svého učebního procesu s přípravou vegetariánských jídel. Znají výrobky, které se používají pro přípravu vegetariánských jídel, to znamená, že znají i Klaso. Co se týče závodních jídelen, tak máme dobrou zkušenost, že pokud se zde naše výrobky prosadí, pak úzce spolupracujeme s personálem a jsme schopni jej odborně vyškolit. Současně se orientujeme i na ten personál, který nemá zkušenosti s přípravou našich výrobků a do těchto jídelen jsme dodáváme již hotové produkty, které stačí jen ohřát a podávat strávníkům. Zde není potřeba žádných vysoce odborných znalostí.

V současné době stoupá zájem nejen o produkty Klasa, ale vůbec o výrobky zdravé výživy, vegetariánské výživy ze strany mladých lidí, zejména z vysokoškolského prostředí. Máme velmi dobré zkušenosti s jednotlivými menzami, kam dodáváme naše zboží. V posledních dvou, třech měsících vzrostl odbyt těchto výrobků asi o 200%.

VEGETARIAN.CZ : V nedávné době jakoby Klaso vymizelo z pultů. Zdálo se nám to, nebo to byla skutečnost. Co se stalo?

Mgr.Petr Drábik: Nezdálo se vám to. Výrobky Klasa, které byly v polyamidových obalech (neprůhledných) nezmizely. Ale firma se rozhodla, že opustí stávající technologii a radikálně výrobek inovovala jak po stránce technologické, tak po stránce vlastního složení. Chtěli jsme tím naplnit poslání, které má firma Nutrikomplex, a to zajistit maximálně stanovené dávky, které má člověk přijímat v potravě v průběhu dne. Snížili jsem radikálně procento soli a omezili používání koření. Pozitivní vliv Klasa jsem zvýraznili použitím nových technologií a komponentů, které mají příznivý vliv na celý organismus a také na zažívání a správnou funkci cévního systému. Z tohoto důvodu se Klaso na určitou dobu neobjevovalo v obchodech, protože probíhal vznik inovovaného výrobku. Byla s tím spousta práce. Veškeré postupy jsme sice již měli vyzkoušené v laboratorních podmínkách, ale zajištění technologického postupu tak, aby vyhovoval všem normám, bylo podstatně nákladnější, pracnější a časově náročnější. Aby výsledek odpovídal očekávaným kvalitám nového Klasa, nedalo se nic uspěchat.

VEGETARIAN.CZ : Máte připravenou nějakou novinku?

Mgr.Petr Drábik: Připravují se dva nové výrobky, o kterých se zatím nechci moc zmiňovat. Pokud se splní předpoklady, které do nich vkládáme, tak by měly být skutečně bombou na trhu zdravé výživy. Jakmile budou veškeré přípravné práce skončeny a výrobky se začnou uvádět na trh, budeme Vás informovat a jste srdečně zváni na ochutnávku.

VEGETARIAN.CZ : Děkujeme za rozhovor.