receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz

zpět na tisk


Vláda přispěje školákům na mléko a jogurty

Ovoce a zelenina zatím počká

Děti ve školních jídelnách si budou moci v příštím roce kupovat mléčné výrobky dotované vládou. Kabinet se shodl, že od září dotace navýší. Na podporu jogurtů i dalších výrobků vyčlení 55 milionů ze zemědělského fondu. Podporovat se bude jak klasický prodej, tak prodej prostřednictvím automatů. Na podporu mléčných výrobků celkem půjde přes sedmdesát milionů korun. Kromě české vlády totiž přispěje i EU, dodá 17 až 18 milionů.

Ministerstvo zemědělství v tiskové zprávě uvedlo, že stát oproti minulosti dotace na mléčné svačiny zvyšuje. Mimo jiné i proto, aby vyrovnal pokles příspěvků Evropské unie. Na jednu svačinku připadne dotace od 2,50 do 3,50 Kč, a to podle druhu výrobku. V průměru tak výrobek vyjde asi na čtyři koruny.

Převládnou automaty

Program běží na českých školách už delší dobu, výsledky ale nebyly takové, jaké si kabinet představoval. Zapojila se do něj jen asi pětina dětí. Stát se nyní proto ubírá jinou cestou. Namísto přímé distribuce bude podporovat zavádění mléčných automatů.

"Důvodem úpravy je také očekávaný růst nákladů na jednotlivé výrobky a širší zpřístupnění těchto výrobků," komentoval rozhodnutí ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Celkem bude vláda dotovat jedenáct druhů výrobků. Žáci je dostanou jak v běžném prodeji, tak prostřednictvím chladicích automatů. Tam by ale cena měla být o něco vyšší, protože automaty jsou nákladnější na provoz. Postupně by však měly automaty převládnout. Jak rychle to bude, záleží především na možnostech dodání přístrojů do škol.

Podle mluvčí ministerstva zemědělství Ilony Chalupské nebude mít opatření vážnější dopad na veřejné rozpočty. Vláda zdůraznila, že se nejedná o sociální opatření pro slabší příjmové skupiny, ale program pro všechny děti bez rozdílu.

Zelenina zatím počká

Podobný systém jako u mléčných svačinek chystá Evropská unie také na podporu konzumace ovoce a zeleniny. Vzhledem k obtížné distribuci se však do něj česká strana příliš nehrne. Peníze, které jsou na program vyhrazeny, by proto ráda použila spíše na propagaci této výživy.


iDNES.cz