receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz

zpět na tisk


Velké masné společnosti a lobbistické skupiny plánují velkou účast na klimatické konferenci                              Cop28


Konference OSN o změně klimatu v roce 2023, označovaná jako COP 28, bude 28. konferencí o změně klimatu, koná se od 30. 11 do 12. 12 2023 v Dubaji.Velké masné společnosti a lobbistické skupiny plánují velkou účast na klimatické konferenci Cop28, jsou vybavené komunikačním plánem, aby politici slyšeli na jejich pro-masové poselství během summitu.

Masný průmysl je velmi dobře připraven „vyprávět svůj příběh“ na konferenci v Dubaji. Největší světová masná společnost, JBS, plánuje vyjít na summitu „ve velké síle s masnými vědeckými závěry“ a spolu s dalšími jako jsou Global Dairy Platform a North American Meat Institute je tam propagovat.

Dokumenty, které vytvořil masný průmysl financovaný Global Meat Alliance (GMA), zdůrazňují touhu průmyslu propagovat na summitu „masné vědecké důkazy“.

Masné a mléčné společnosti jsou pod rostoucím tlakem kvůli jejich velké skleníkové stopě. Např. mlékárenský průmysl je zodpovědný za 3,4 % celosvětových emisí způsobených člověkem, což je vyšší podíl než letecká doprava.

                    

Tyto skupiny doufají, že rozhovory v Dubaji s Organizací OSN pro výživu a zemědělstvína Cop28 „zdůrazní pozitivní vliv chovu hospodářských zvířat“. Časopis The Guardian nedávno odhalil, že je tlak ze strany masného průmyslu na cenzuru zpráv FAO o úloze dobytka při zvyšování emisí skleníkových plynů.

Živočišná výroba je největším producentem metanu, skleníkového plynu, který je 80krát účinnější než oxid uhličitý, pokud se měří za období 20 let. Vědci uvedli, že pokud nebudou přijata rychlá opatření, samotný metan ze zemědělství posune svět za zvýšení teploty o 1,5 °C nad úroveň před průmyslovou revolucí, což znamená, že svět uvrhne do nevratného klimatického zhroucení.

Velcí hráči světového      masného průmyslu             stupňují svou hru    , protože informace o negativním vlivu masného průmyslu na planetu zemi již nejsou tabu,“

        říká Jennifer Jacquet, profesorka environmentální vědy a politiky na University of Miami.
"Dříve se stávalo, že byli překvapeni. Nyní jsou zcela připraveni"

Cílení na metan

Čína je největším světovým zdrojem skleníkových plynů, je zodpovědná za více než čtvrtinu celosvětových emisí a její ekonomika je vysoce závislá na uhlí. Podle současného pětiletého hospodářského plánu se počítá s dalšími novými uhelnými elektrárnami.

Stravování masa je celosvětově velmi nerovné. Evropané mají více než dvojnásobný roční průměr a úroveň spotřeby v Severní Americe a Austrálii je ještě vyšší. Jedna studie z roku 2018 zjistila, že západní země by musely snížit příjem masa o 90 %, aby omezily globální oteplování na přijatelnou úroveň.

Pavilon Food4Climate, jehož cílem je propagovat rostlinnou stravu, je v dokumentech společnostech masného průmyslu označen jako „extrémní“, což také ukazuje jejich nelibost nad volbou předsednictva Cop28 převážně veganského menu .

zdroj:https://The Guardian