receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitV nabídce máme každý den více než 800 položek. Naleznete zde nejen certifikované BIO potraviny, ale i rozsáhlý sortiment zdravé výživy a koření.
RozmarýnaInternetový obchod Rozmarýna - biopotraviny.

Od začátku letošního roku máme možnost nakupovat biopotraviny a zdravou stravu online. Internetový obchod na adrese www.rozmaryna.cz provozuje firma Rozmarýna - biopotraviny. Majitelka Eva Semotánová: nám odpověděla na několik otázek souvisejících s provozem internetového obchodu.

Vegetarián.cz Internetové obchodování si jak ve světě, tak i v České republice získává stále větší oblibu. Nicméně nákup potravin přes internet není velmi rozšířen. Co Vás přimělo k založení  internetového obchodu s biopotravinami?

Eva Semotánová: Máte pravdu, v České republice je velké množství hypermarketů a diskontních prodejen potravin, které však nenabízejí příliš široký sortiment bio potravin, a to zejména proto, že biopotraviny mají kratší dobu trvanlivosti a jsou oproti běžným potravinám dražší. Dalším důvodem je bezesporu nemožnost stálých dodávek v objemech požadovaných hypermarkety. Hlavním impulsem pro založení internetového obchodu bylo umožnit lidem, kteří myslí na své zdraví a mají zájem o ně pečovat, získat dostatek informací ohledně zdravé výživy a také produktů, které jim pomohou k dosažení zdravějšího životního stylu. Ze začátku jsme totiž uvažovali pouze o využití internetu jako informačního zdroje, kde si lidé budou moci sdělovat své zkušenosti s biopotravinami a kde bychom lidem začínajícím s biopotravinami mohli poradit a nabídnout například vhodnou literaturu. K tomu, abychom na internetu nabídli lidem i náš sortiment biopotravin, nás vlastně přiměli sami zákazníci našeho kamenného obchodu.

Vegetarián.cz Myslíte, že to bylo dobré rozhodnutí?

Eva Semotánová: Určitě ano. Je pravda, že zpočátku byl prodej přes internet velmi nízký a to zejména díky tomu, že asi každý z nás si kupované zboží (a zejména potraviny) nejdříve prohlédne, potěžká a vybere, kdežto prostřednictvím internetu tuto možnost ztrácí. Snažíme se ale našim zákazníkům tuto nevýhodu kompenzovat tím, že na našich internetových stránkách uvádíme u výrobků nejen fotografii, ale i jeho popis, složení a možnosti využití. Mnozí z našich "internetových" zákazníků nejdříve navštívili náš "kamenný " obchod v Praze u stanice metra Anděl, kde měli možnost se o kvalitě našeho zboží přesvědčit. Tento způsob vřele doporučuji, protože poté víte, co můžete očekávat od naší dodávky a víte, od koho nakupujete.

Vegetarián.cz Jaké další výhody má podle Vás nakupování přes internet?

Eva Semotánová: Z mého pohledu je to určitě úspora času a námahy. Každá maminka Vám potvrdí, že jít s dětmi na nákup není záležitost nijak jednoduchá, zvlášť pokud nemá auto a musí se po nákupu postarat o vaření a další domácí práce. Další výhodou je, že internetový obchod nemá zavírací dobu, takže lidé s delší pracovní dobou nebo podnikatelé si mohou objednat požadované zboží z pohodlí kanceláře nebo domova.

Vegetarián.cz Co musím udělat, abych mohl nakupovat na www.rozmaryna.cz

Eva Semotánová: Naše stránky jsou volně přístupné a to včetně internetového obchodu. Pokud se však rozhodnete nakupovat, musíte se zaregistrovat.

Vegetarián.cz Zaregistrovat se? Co to obnáší?

Eva Semotánová: Nemusíte se bát, ve formuláři se vyplňují pouze kontaktní údaje nutné pro dodání zboží. A tyto údaje slouží pouze pro potřeby tohoto internetového obchodu, přičemž s těmito údaji nakládáme podle zákona.

Vegetarián.cz Jsem zaregistrován, co dál?

Eva Semotánová: Zboží si v klidu u svého počítače vyberete a objednáte. Objednávky vyřizujeme nejpozději do 24 hodin a v případě, že Váš nákup převyšuje hodnotu 800 korun, je rozvážka po Praze zdarma. Mimopražští zákazníci neplatí v takovém případě poštovné a zboží je jim zasláno na dobírku.

Vegetarián.cz Zvládnou nákupy i lidé, kteří to s počítači moc neumí?

Eva Semotánová: Stránky obchodu jsou přehledně řazené a zákazník v nich nemůže zabloudit. Stačí se držet instrukcí, které Vás provázejí po celou dobu nákupu.

Vegetarián.cz A co když přijde zákazník, který se příliš neorientuje ve zboží?

Eva Semotánová: S využitím méně známých potravin rádi poradíme, jak elektronickou poštou, tak po telefonu. Můžeme nabídnout i řadu specializovaných kuchařek pro přípravu jídel, která určitě obohatí Váš jídelníček.

Vegetarián.cz Co všechno lze u Vás nakoupit?

Eva Semotánová: V nabídce máme každý den více než 800 položek. Naleznete zde nejen certifikované BIO potraviny, ale i rozsáhlý sortiment zdravé výživy a koření. Co v našem obchodě nenaleznete, je maso a masné výrobky. Zato nabízíme široký výběr surovin i hotových výrobků pro vegetariány. Největšímu zájmu se těší produkty českých ekozemědělců, například výrobky z kozího a kravského mléka, ale i takové speciality jako jako je biopálenka, biovíno nebo biomošty.

                    

Vegetarián.cz Vyplývají pro zákazníka nějaká rizika ve spojení s nakupováním online, například při placení za nákup či uplatňování  reklamace?

Eva Semotánová: Žádné riziko nehrozí. Zákazník má možnost zkontrolovat zboží při dodání a až poté jej v hotovosti zaplatí. Připravujeme i možnost platby kartou. Ani v případě zaslání na dobírku se není třeba obávat. Platí stejné reklamační podmínky jako při jakémkoli jiném nákupu.

Vegetarián.cz S jakým nejčastějším problémem se setkáváte?

Eva Semotánová: Asi nejčastějším problémem je, že i zákazník je do jisté míry "virtuální" a zpočátku se nám stávalo, že objednané zboží nebylo zákazníkem převzato. Jednalo se však jen o výjimky, kdy se například zákazník překlepl v čísle popisném, nebo v čase dodávky. Tento problém jsme nakonec vyřešili tím, že u nových zákazníků většinou ověřujeme objednávku a termín dodání telefonicky.

Vegetarián.cz A na závěr, jak byste zhotnotila první měsíce provozu online obchodu?

Eva Semotánová: Online obchod jsme zpočátku vnímali jako pouhý doplněk služeb nabízených v "kamenném" obchodu, postupně se ovšem stává jemu rovnocenným. Počet zákazníků narůstá a věřím, že jim takový způsob nákupu vyhovuje a budou se na naše stránky rádi vracet.

Vegetarián.cz Děkujeme za rozhovor.

Eva Semotánová: Také děkuji a přijďte se podívat.

LV