receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czPETA

Lidé za etické zacházení se zvířaty


Video organizace PETA nazvané "Chew on This" přibližuje více utrpení zvířat a poukazuje na důvody proč, bychom si měli vybrali stravu soucitnější - rostlinnou. Přesto, že je zaměřeno na američany , určitě osloví i evropana ...

Protože, jen v samotných USA je každoročně zabito pro jídlo více než 27 miliard zvířat (a to včetně ryb). Vegetariánství nejen ušetří miliardy zvířat hrozného utrpení, ale také vám uvolní opasek. Jednoduše řečeno, maso a mléčné produkty vám pomáhají tloustnout, způsobují nemoci srdce, vrhají výrazný stín na váš sexuální život a ničí životní prostředí.

Potřebujete vědět více? Zde je jen 10 z mnoha důvodů proč přišel čas stát se vegetariánem.

Protože veganská strava je schopna zvrátit průběh srdečních nemocí.

Jestliže pacienti následují dietu podle doporučení AHA (Americké asociace pro léčbu srdce), která zahrnuje maso, potom se jejich tepny nadále zanášejí, zatímco veganská strava Dr. Deana Ornishe tepny uvolňuje a protahuje. Podle jedné studie v průměru 28% lidí, kteří se stravovali podle AHA pociťovalo zhoršení zanesení svých tepen, zatímco lidé stravující se podle programu Dr. Ornishe se setkali s 8% zlepšením svých tepen.

Protože jezením masa a mléčných produktů tloustnete.

Jako Američané tloustneme a Atkinsonova dieta tento stav jen zhoršila, protože má jen krátkodobý účinek. Jen 2% úplných vegetariánů je obézních, což tvoří jen 1/9 počtu těch Američanů, kteří jí maso.

Protože v každém balení kuřete je troška výkalů.

Jedna ze studií USDA zjistila, že 98% vyvržených těl brojlerových kuřat bez hlavy na jatkách mělo zjistitelné úrovně E. coli,což ukazuje na fekální kontaminaci.

Protože byste nesnědli svého psa.

Většina lidí je zděšena, že v některých kulturách se jedí psi nebo velryby, ale tato zvířata netrpí o nic více než ta, která jsou běžně pojídána v USA. Rozdíl je jen kulturní, ne morální.

Protože Nemoc šílených krav je i u nás

Jakékoliv zvíře s mozkem by se mohlo nakazit mutací Nemocí šílených krav. Přesto jsou milióny prasat a kuřat, v nesouladu s doporučeními WHO a zákony v Evropě a Japonsku, dosud krmeny tělesnými pozůstatky nemocných zvířat.

Protože se malého dítěte bití bezbranných zvířat skutečně dotýká…a ještě menšího to, že je jíme.

Jestliže jíte maso, pak platíte ostatní, aby páchali činy tak kruté, že kdyby byly spáchány na psech nebo kočkách, tak by si vysloužily obžalobu stejnou jako za těžký zločin ve většině států USA.

Protože obilí použité ke krmení zvířat by mohlo být využito k výživě hladovějících lidí.

Celých 80% zemědělského půdního fondu v USA je využíváno k chovu kuřat, prasat a jiných jatečních zvířat. 70% vyprodukovaného obilí je využito ke krmení těchto zvířat. Kdyby byla tato obrovská množství obilí, sóji a kukuřice, která jsou nyní zkrmována těmito "v továrnách" krmenými zvířaty, uvolněna, tak by bylo spousta potravy pro hladovějící lidi světa.

Protože více než polovina veškeré vody používané v USA je spotřebovávána při chovu jatečních zvířat.

Úplná vegetariánská dieta vyžaduje 300 galonů vody denně, zatímco dieta obsahující maso více než 4000 galonů vody denně. Časopis Time uvádí :"Jak se na celém světě stále více vody dává na účely chovu dobytka, prasat a kuřat namísto sklizně pro přímou spotřebu, vysychají milióny studní."

Protože, když zvířata cítí bolest, tak také křičí.

Když je popálíte, tak to cítí. Jestliže je vystavíte elektrickým šokům, cítí to. Jiná zvířata cítí bolest ve stejné míře jako my lidé.

Protože to není čestné

Zabíjení ostatních zvířat je kořistnickým a násilnickým činem a my to činíme jen protože máme tu moc.

pro vegetarian.cz: Mgr.Jan Nejezchleb