receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz



Exkluzivně pro čtenáře Vegetarian.cz

Carl Lewis

Úryvek z knihy Very Vegetarian od Jannequin Bennett

Úvod od Carla Lewise - osminásobného olympijského vítěze).

Je možné, aby atlet na světové úrovni obdržel dostatek bílkovin z vegetariánské stravy? Já jsem zjistil, že člověk nepotřebuje bílkoviny z masa k tomu, aby byl úspěšným sportovcem. Vlastně můj nejúspěšnější závodní rok byl ten první, kdy jsem začal jíst veganskou stravu. Dále, díky pokračování v tomto stravování, mám moji váhu pod kontrolou a líbí se mi jak vypadám. (Vím, že to zní domýšlivě, ale nakonec všichni z nás chtějí být přece spokojeni se svým vzhledem). Dopřávám si více jídla a mám se skvěle. Zde je můj příběh.

Když jsem vyrůstal v New Jersey, vždy jsem jedl rád zeleninu a byl jsem ovlivněn mojí matkou, která věřila v důležitost zdravé výživy. I tak jsme ale jedli maso pravidelně, protože můj otec to chtěl. Na universitě v Houstonu jsem jedl maso a pokoušel se udržet svoji váhu tím špatným způsobem- vynecháváním jídel. Často jsem vynechal snídani, najedl se lehce k obědu a pak se zaplácnul večeří chvilku před tím, než jsem šel spát. Nejen že vynechávání jednotlivých jídel je špatný druh diety, ale ten můj způsob byl ten nejhorší z toho důvodu, že tělo potřebuje čtyři hodiny ke zpracování potravy, než jdete spát.

V květnu 1990 jsem se rozhodl změnit způsob mého stravování, jakmile jsem zjistil, že kontrola mojí váhy pomocí vynechávání jídel pro mě nebyla dobrá. Během 5 týdnů jsem potkal dva muže, kteří změnili můj způsob myšlení a jezení. Prvním byl Jay Cordich, 'Džusový muž', kterého jsem potkal na Houstonské radio stanici, kde jsem byl pracovně časně zrána. Přišel tam, aby mluvil o svém odšťavňovači, který dělá čerstvou šťávu z ovoce a zeleniny. Řekl, že pitím aspoň půl litru čerstvě lisovaných šťáv denně, se zvýší energie, posílí imunitní systém a sníží riziko onemocnění. Za pár týdnů na to, při prezentaci závodu v Minneapolis, jsem potkal doktora Johna McDougalla, lékaře, který učí o vztahu mezi zdravou výživou a dobrým zdravím a zrovna propagoval svou novou knihu. Dr. McDougall mě podnítil zavázat se k jezení vegetariánské stravy a pak to prostě provést.

Vybavuji si živě moje rozhodnutí stát se veganem v červenci roku 1990. Závodil jsem v Evropě, jedl párek v sobotu a následující pondělí jsem začal jíst vegansky. Nejtěžší věcí pro mě bylo měnit moje stravovací návyky ze střídání jídel k pravidelnému jezení během dne, což je mnohem zdravější. Také jsem postrádal sůl a tak jsem to nahrazoval citronovou šťávou pro zvýraznění chuti.

Na jaře roku 1991, 8 měsíců od doby co jsem začal jíst vegansky, jsem se cítil ochable a myslel, že budu potřebovat přidat nějaké bílkoviny z masa do mého jídelníčku. Dr. McDougall mi ale vysvětlil, že moje vyčerpanost byla z důvodu nedostatku kalorií, protože jsem trénoval mnoho hodin denně. Ne z důvodu nedostatku živočišných bílkovin. Po zvýšení kalorického příjmu jsem opět nabyl energii. Pil jsem 7-9 dl džusu každý den. Nejedl jsem žádné mléčné výrobky. A měl jsem vůbec nejúspěšnější závodní sezónu v mé kariéře!

Máte plnou kontrolu nad tím, co vaše tělo přijímá. Nikdo vás nemůže nutit jíst, co jíst nechcete. Vím, že se pořád mnoho lidí domnívá, že vegetariánství a veganství znamená sebezapření a obětování. Jannequin Bennett ukazuje v této knize, že veganská strava nemusí být nudná a bez chuti. Jak ona sama říká, 'veganské stravování je opravdu požitkový způsob života, neboť vegani pravidelně přijímají potravu z toho nejlepšího co příroda nabízí.' Zde jsou recepty, které budou dráždit vaše chuťové buňky. Mimochodem jsou mezi nimi některé z mých vlastních receptů.

Mějte na paměti, že jíst vegansky znamená závazek být dobrý ke svému tělu a jednat odpovědně vůči světu okolo nás. Většina z nás si není vědoma, jakou škodu působíme svému tělu a okolnímu světu tím, co jíme. Vyzývám vás, abyste si zkusili poznamenat na papír vše co jíte během jednoho týdne. Budete pravděpodobně překvapeni nad množstvím zákusků, které jíte, dále nad různými cestami, jak se do vaší stravy dostává mléko a sýr a co je nejhorší- kolik jídel typu fast food konzumujete.

Většina zákusků jako sušenky, brambůrky, sladkosti, hranolky, nebo limonády, jsou vysoce zpracované potraviny, které ztratily mnoho ze svých původních živin. Ještě horší je fakt, že většina těchto potravin je plná tuků, soli a přídavných chemikálií. Například 40 gramů bramborových chipsů má stejné množství kalorií jako středně velká brambora, ale 70krát více tuku a 20krát více soli. Sýry a ostatní mléčné produkty jsou plné žilami ucpávajícího saturovaného tuku a cholesterolu. Hodně sýrů obsahuje 70-80 procent kalorií ve formě tuku.

Buďte zejména opatrní, pokud jíte ve fast food restauracích. Se zvýšenou spotřebou nezdravých pokrmů podniků s rychlým občerstvením se zvýšila obezita, která je dnes za kouřením druhou nejčastější příčinou úmrtí v USA. Eric Schlosser informoval ve 'Fast Food Nation' o tom, že míra obezity mezi americkými dětmi je dvakrát větší dnes než byla před 25 lety. Zdá se, že tam, kde lidé začnou jíst nezdravá jídla rychlého občerstvení, zvyšuje se i míra kolem pasu. V období let 1984 a 1993 se například v Británii současně s dvojnásobným zvýšením počtu fast food restaurací také zdvojnásobila míra obezity mezi dospělými. Lidé s nadváhou byli kdysi raritou v Japonsku. Podniky rychlého občerstvení tam přišly před 30 lety a dnes trpí jedna třetina japonců okolo třicítky nadváhou.

Vaše tělo je vaším chrámem. Pokud ho vyživujete správně, bude vám sloužit dobře a prodloužíte tím jeho životnost. Být dobrý ke svému tělu ale vyžaduje vytrvalost a odhodlanost. Já jsem začal jíst vegansky ze zdravotních důvodů a pokračuji v tom v prvé řadě kvůli nim. Ostatní jedí vegansky například z etických nebo duchovních důvodů. Ať už jsou vaše důvody pro přechod na jezení čistě rostlinné stravy jakékoliv, kniha Very Vegetarian vám to pomůže udělat se stylem a chutí.

Petr Čech


https://www.hodiny.1.cz

https://hodiny.1.cz