receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz

zpět na tisk


Otevřený dopis - výzva k veřejné diskusi

V Praze dne 2. prosince 2003

Vážený pan Prof. MUDr. Josef Hyánek, DrSc.

primář OKBHI Nemocnice na Homolce

Vážený pane profesore,

v Mladé frontě Dnes v příloze Zdraví, která vyšla 21. listopadu t.r., jsme měli možnost v krátkosti se seznámit s Vašimi postoji k vegetariánství. Argumenty, které uvádíte proti tomuto způsobu života, jsou natolik udivující, že jsme se rozhodli kontaktovat Vás a požádat Vás o veřejný dialog o těchto otázkách. Naši vzájemnou e-mailovou korespondenci postupujeme odpovědné redaktorce MF Dnes pí. Radce Wallerové a některým dalším médiím k případnému zveřejnění.

Jsme racionalisté a pozitivisté, vycházíme z aktuálních vědeckých poznatků a v opozici k Vašemu postoji tvrdíme, že:

1) správně rozvržená vegetariánská strava je zdravá, nutričně vyvážená a zdravotně přínosná v prevenci i léčbě různých onemocnění,

2) dobře rozvržená veganská a všechny druhy vegetariánské stravy jsou vhodné pro všechna životní období včetně těhotenství, kojení, dětského věku i dospívání,

3) vegetariáni ve srovnání s nevegetariány mají nejen nižší index tělesné hmotnosti (body mass index) a mortalitu na ischemickou chorobu srdeční, ale i krevní tlak a výskyt hypertenze, cukrovky II. typu, nádorů prostaty a střev,

4) není známa žádná choroba, která by se ve vegetariánské populaci vyskytovala v prokazatelně vyšší míře než ve většinové populaci,

5) v západní dietologické literatuře byla ještě před 25 lety hlavním tématem odborných článků zabývajících se vegetariánstvím otázka výživové vhodnosti vegetariánské stravy, v současnosti se oproti tomu hlavním tématem stává vegetariánská strava a její místo v prevenci a léčbě nemocí.

Že Vám výše řečené zní jako klamavá reklama na vegetariánský způsob života, kterou si, aniž by mohli výše uvedená tvrzení prokázat, vymysleli členové nějakého obskurního spolku nevyzrálých a nedovzdělaných extrémistů, vyhýbajících se z důvodů pomýlené životní orientace konzumaci produktů z usmrcených zvířat? Opravdu to tak může vypadat. Dovolujeme si Vás však upozornit, že výše uvedených 5 bodů jsme citovali z rozsáhlého a navýsost fundovaného stanoviska Americké dietetické asociace (dále jen ADA) k otázkám vegetariánství, které bylo publikováno v roce 2000 ve spolupráci s Kanadskými dietology, a obsahuje odkazy na 256 odborných prací na dané téma. Obdobné závěry obsahovalo již předchozí stanovisko ADA k téže problematice z roku 1987. Jen pro úplnost uvádíme, že ADA sdružuje cca 70 tisíc amerických dietologů, takže ji nelze jen tak jednoduše považovat za obskurní spolek.

Proti tomuto zajisté kvalifikovanému stanovisku stojí Váš ztěží obhajitelný postoj problematizující a zpochybňující zdravotní vhodnost vegetariánského způsobu života, který k naší lítosti s Vámi sdílí nemalá část české lékařské veřejnosti. Svou skepsí koresponduje s dávno překonanými postoji západní vědy, aktuálními zhruba před čtvrt stoletím a dříve. Troufáme si tvrdit, že jde o názorovou setrvačnost, vycházející z nedostatku relevantních informací. Věříme, že nám tento příměr prominete, ale cum grano salis Váš postoj připomíná známé tvrzení o zdravotní škodlivosti onanie, které se přes jeho zřejmou nesmyslnost v české lékařské literatuře celá desetiletí tradovalo jako empiricky ověřený fakt.

Nyní konkrétněji. Ve zmíněném textu v MF Dnes vyjadřujete obavu, že ve vegetariánské stravě je natolik zásadní nedostatek kyseliny listové, že tím může být vážně ohrožen vývoj plodu matek vegetariánek. Toto tvrzení ale natolik odporuje všem exaktním poznatkům, že nám nezbývá, než je zařadit do kategorie dezinformací. Přesný opak je totiž pravdou! Kyselina listová je obsažena v tolika potravinách rostlinného původu (v řadě druhů zvláště listové zeleniny, obilninách a luštěninách), v kvasnicích i vejcích, že její nedostatek je ve stravě vegetariánů téměř vyloučen! Potvrdí Vám to každá učebnice biochemie či biologie. Stanovisko ADA, které analyzuje na biochemické úrovni i možné problémy nevyvážené vegetariánské diety, proto kyselinu listovou jako potenciálně problémovou z hlediska nedostatečného příjmu vůbec nezmiňuje! Do obdobné kategorie musíme řadit i Vaše tvrzení o možném nedostatku bílkovin ve vegetariánské stravě, který může podle Vás dokonce zapříčinit nedostatečný vývoj svalové hmoty vegetariánů. V této souvislosti nám nezbývá, než ještě jednou citovat stanovisko ADA, které expressis verbis říká, že "strava založená na příjmu potravin rostlinného původu zaručuje dostatečný příjem bílkovin i pro sportovce."

Je nám velmi líto, že jste svými problematickými tvrzeními publikovanými v nejčtenějším českém periodiku pravděpodobně odradil řadu méně informovaných lidí od zdravého vegetariánského životního modu, kterým mohli účinně předcházet nejzávažnějším civilizačním onemocněním, tolik zatěžujícím zdravotní stav naší populace. Z tohoto kontextu lze vyvodit, že Váš postoj koliduje s posláním lékaře, které přece nespočívá jen v léčení humánních chorob, ale možno-li i v účinném předcházení jejich vzniku. Věříme ve Vaši věcnou odpověď.

V dokonalé úctě a v očekávání Vaší reakce

Petr Blahut

Richard J. Barták

RNDr. Petr Blahut, e-mail kmv@mvcr.cz

Ing. Richard J. Barták, CSc., e-mail rjbartak@ecn.cz

Další kontakty na autory veřejného dopisu jsou na vyžádání v redakci Vegetarian.cz