"Gut gekaut ist halb verdaut."(Dobře rozžvýkané je napůl strávené.).
Ale co je to vlastně důkladné rozžvýkání?
Optimální příprava trávení správným rozžvýkáním podporuje nejtěžší práci žaludku a střev. Problémy při trávení zmizí po několika dnech, když člověk opravdu důsledně a důkladně potravu žvýká. Odborníci na výživu doporučují přežvýkat každé sousto 32krát. Místo počítání je ale možné prostě žvýkat tak dlouho, dokud se potrava nestane tekutou. Tím se zabezpečí optimální využití životně důležitých vitamínů a živin a imunitní systém se výrazně posilní.
Kromě toho je důkladné rozžvýkání absolutně spolehlivou metodou, jak rychle a zdravě zhubnout a dosaženou ideální hmotnost si udržet i do budoucna.
Člověk se nestačí divit, jak málo jídla mu vlastně stačí, aby byl sytý. Při rychlém polykání jídla však dostává špatnou informaci a sní více, než potřebuje.
Důkladné rozžvýkání může být zpočátku spojené s nezvyklou svalovou horečkou netrénovaných žvýkacích svalů. Ta velmi rychle mizí a zůstává pozitivní efekt dobrého rozžvýkání.
Pomalé rozžvýkání vytváří také předpoklady harmonického duševního stavu a pozitivně mění základní postoj k přijímání potravy. Při důkladném žvýkání se totiž jedení stává přímo meditativním zážitkem, protože se s každým soustem a žvýknutím v mozku produkuje hormon štěstí - serotonin.
Kromě toho jedině důkladným rozžvýkáním může jídlo naplno rozvinout celou svoji chuť a člověk ho labužnicky vychutnává.
Potřeba kvalitní a energeticky hodnotné potravy se v člověku fixuje a jeho organismus se naučí nepřijímat "potravinový odpad", na který byl předtím zvyklý.
pro Vegetarian.cz ED
Tento článek byl inspirován knihou Zdroj: Omlazující odkyselení, Kurt Tepperwein, vydavatelství NOXI, 2005