receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czHLADOVĚNÍ - KLÍČ KE ZDRAVÍ

Po celá staletí různá náboženství předepisovala zachovávání přísného půstu. Lidstvo se od náboženských dogmat oprostilo, zapomnělo však i na to užitečné, co náboženství přinášelo - na požadavek zdrženlivosti. Jeden církevní otec o půstu napsal : "Krotí hněv, probouzí soucit, myšlenkám dodává živost a jasnost. Tělo činí pružným, odhání noční vidiny, léčí bolesti hlavy a blahodárně působí na oči."

99 % nemocných trpí z důvodu nesprávné výživy. Lidé nechápou, jak tělo znečišťují konzumováním nepřirozené masité potravy, tak bohaté na jedovaté látky, které se v jejich těle hromadí. Nejlevnější a nejúčinnější lék jak být zdravý tkví v jednoduchém a přirozeném pravidle: naučit se uspokojit se s málem a zvyknout si jíst jen tolik, kolik je nutné k zachování života. Všechno, co je navíc, vede k nemocem a smrti. Přináší pouze chvilkové uspokojení pocitu chuti. Za to musíme platit řadou nemocí, které tělo a duši ubíjejí.

Hladovění samotné je jen první etapa léčení. Druhou - neméně důležitou - je návratná dieta. Hladovění vytváří stav vyčerpanosti, útlumu. Po ukončení hladovění se pozoruje velmi intenzivní regenerace. Zvlášť viditelný je efekt omlazení kůže - ostré linie a vrásky jsou méně viditelné. Skvrny, bezbarvá místa a vyrážky se postupně ztrácejí. Kůže získává lepší barvu a zlepšuje se struktura tkaniva. Rozjasňují se oči a stávají se výraznějšími. Člověk vypadá mladší. Vnější projevy omlazení odpovídají neviditelnému omlazení celého organismu.

Léčivé hladovění přispívá k normě biochemických procesů a sekreci žláz. Vyvolává obranný útlum nervové soustavy, vylučování jedů a odpadu. Mobilizuje odolnost organismu, zlepšuje látkovou výměnu a přispívá k normalizaci asimilace, omlazení tkaniv, autolýze patologických novotvarů. Zlepšuje trávení a oběh krve a tělesným orgánům poskytuje fyziologický klid. Je to všeobecně ozdravující metoda, která mobilizuje obranné síly organismu. Proto má široké použití. Do komplexu léčebného hladovění patří celá řada opatření která pomáhají vylučovat škodlivé produkty z organismu a také probouzejí aktivitu obranných sil organismu. Patří k nim cvičení, tělesná práce, dechová cvičení, vodní procedury, psychoterapie, autogenní trénink.

První fáze hladovění má tři stadia. Stadium pokrmového dráždění, zvětšení acidózy a stadium kompenzace. Druhá fáze - návratná, regenerační má také tři stadia: astenické, intenzivní regenerace a normalizace. Po skončení hladovění je nutné dodržování přísné vegetariánské diety s omezením kuchyňské soli. To pomáhá získané výsledky udržovat.

Léčebným hladověním se dá léčit např. vysoký krevní tlak, ateroskleróza, infarkt myokardu, alergie, astma, ekzémy a kožní nemoci vůbec, schizofrenie atd. V chirurgii hladovění značně zkracuje hojení jizev a zlepšuje celkový stav operovaného.

Léčebné hladovění představuje přestavbu výměny látek a tím vyvolává trvalý terapeutický účinek. Průměrné procento případů zlepšení nebo uzdravení po léčivém hladovění činí 88,4 %.

Na závěr však musím zdůraznit, že pokud nejste pod dohledem někoho, kdo má zkušenosti s léčebným hladověním, hladovět můžete nejdéle tři dny. Nejlepší je začít jedním postním dnem v týdnu a po zhruba dvou měsících hladovět tři dny. Systematická krátkodobá hladovění zvyšují reaktivitu organismu a síly jeho odporu k nemoci. Krátkodobou hladovku můžete také použít např. při nachlazení, chřipce apod.

Chtěla bych poprosit každého, kdo má nějaké zkušenosti z léčebnou hladovkou nebo léčebnou výživou, nebo někoho takového zná, aby se mi ozval pro zaznamenání.

Přeji hodně úspěchů v usilovné práci na sobě. A nezapomeňte se hýbat!

pro Vegetarian.cz Daniela Tlapáková, e-mail:

daniela.tlapakova@seznam.cz


Tento článek byl inspirován knihou "Léčení hladovkou" od J.C. Nikolajeva a E.I. Nilova.