receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se Stal(a) - NEstal(a) vegetariánem(kou)

Dobrý den,

ráda bych odpověděla na tento článek.

Vaše otázky jsou správně položené a jistě máte v mnoha ohledech pravdu, ale přecijen mám několik argumentů, které směřují jiným směrem.

1) Porovnání produkce masa a mléka z hlediska ekologické zátěže máte pravdu, že produkce mléka prostředí taktéž zatěžuje, ale ve srovnání je to méně než produkce masa. V přepočtu to vychází tak, že stejná plocha uživí 1 masožrouta, 14 vegetariánů a 50 veganů. Z toho plyne, že nejlepší volbou je být veganem, ale když porovnáváme pouze laktovegetariánství a konvenční stravu, tak to vychází, jak jsem naznačila.

2) Co člověk ušetří na mase, může investovat do eticky příznivějších živočišných výrobků. Kráva nemusí být v zahnívajícím tmavém chlívě, ani slepice v bateriových klecích. Stačí kupovat mléčné výrobky s etiketou bio, případně vejce z označením 0 (0-biochov, 1-chov s venkovním výběhem, 2-chov na podestýlce, 3-chov v klecích). To jen pro upřesnění jinak samozřejmě vnímám jako problém, že jsou na konci svého života také zabita. Zatím ale na světě všichni vegetariány nejsou.... (pokud by byli, věřím, že by se našel humánnější způsob, jak se postarat o stará zvířata)

3) Že je mléko lidská úchylka to souhlasím a ráda bych se bez něj také obešla

4) Že veganům ve stravě chybí vitamín B12 nepovažuji za znak toho, že je veganství špatné. B12 býložravci ve volné přírodě přijímají díky bakteriím v půdě a dalším mikroorganismům kdybychom jedli neočištěnou zeleninu, která není průmyslově zpracována, bylo by to řešení, ale má to zase jiná rizika (už oslabený imunitní systém člověka jako tvora by byl překážkou)

5) Zabíjení zvířat je v přírodě v pořádku a masožravci mají i pozitivní funkce regulace druhů apod ale člověka za masožravce nepovažuji (už kvůli zdravotní výhodnosti rostlinné stravy, ačkoliv konzumace masa byla v dobách nouze nevyhnutelným zdrojem energie) a také člověk nezastává žádnou z funkcí, které dravci obyčejně ve svém ekosystému mají. Také je rozdíl, když zvíře určené pro potravu prožije většinu svého života v přirozeném prostředí v přibližně jemu určeném čase a navíc nemá jisté, že bude uloven, než když je zvíře v zajetí a nemá šanci na útěk. A to všechno provádí inteligentní tvor, který má vysoce vyvinuté etické cítění a moc dobře ví, co dělá (taktéž rozdíl oproti jiným přirozeným predátorům).

6) Zabití zvířete pro potřeby tvora, který maso k životu nepotřebuje, mi připadá prostě zbytečné, pro něj je to celý život, to, za co s dětskou naivitou bojuje do posledních sil s vyděšeným výrazem v očích, pro nás jen část poledního menu a to se mi zdá málo. Je to asi záležitost, na delší debatu. Snad jsem alespoň ukázala jiný pohled na věc.

Tereza V.







Copyright (c) 2000-2008 Vegetarian.cz