|
|
|
Bezmasé pondělky pomohou ochraně klimatu
Dr. Rajendra Pachauri, který vede mezivládní panel panel OSN pro klimatické změny (IPCC) představil v prosinci 2010 společně Paulem McCartney kampaň za "bezmasé pondělky".
Kdo nebude jíst v pondělí maso, uleví světu o tolik emisí, jako když vynechá 1 600 kilometrů dlouhou cestu autem, vysvětlil vegetarián a člen slavných Beatles. Parlamentní kantýna při této příležitosti nabídla polovinu jídel bez masa.
Kdo chodí denně pro oběd k řezníkovi, škodí planetě možná víc než ten, kdo jezdí autem. Produkce dobytka má podle vědců na svědomí skoro pětinu světových emisí – víc než dopravní prostředky. Zhruba 80 procent emisí skleníkových plynů ze zemědělství pochází právě z živočišné výroby a produkce dobytka. Odříct si steak navíc mnohým prospěje: kdyby například Britové jedli o 30 procent míň živočišných tuků, snížil by se podle odborníků počet úmrtí na srdeční choroby o 18 000 dospělých ročně.
Paul McCartney ví, jak na to:
"Většina lidí se o víkendu nacpe a v pondělí pak jdou do posilovny. Proto říkám, že pondělí je dobré i na to, aby nejedli maso. Může to být ale i kterýkoli jiný den."
Slavný muzikant v bruselském sídle zákonodárců vystoupil v rámci slyšení o boji proti globálnímu oteplování, které neslo název Méně masa = méně tepla. V proslovu připomněl, že sám maso nejí. Dodal ale, že řada vědců maso konzumuje, přesto vyzývá ke snížení spotřeby masa a omezení živočišné produkce. Odkazoval na studie, podle nichž živočišná výroba produkuje více emisí než celý sektor dopravy. Kromě toho produkce masa má dopady také například na odlesňování, čímž dále ovlivňuje životní prostředí. Dobytek na pastvinách vypouští do ovzduší plyny, mimo jiné metan. Ten má velkou schopnost držet teplo, připomněl hudebník, podle něhož to přispívá ke globálnímu oteplení.
Kromě McCartneyho hovořili třeba i zástupci Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) či zástupci vedení Evropského parlamentu. Evropa i celý svět tuší co se stane, pokud země odmítnou snižovat emise. Hlavním strašákem jsou sucha a zároveň povodně, méně ledu a sněhu, zvyšování hladiny oceánů a extrémnější podnebí..
Klimatická konference v Kodani ukázala, kdo nechce žádnou dohodu, kdo si klimatické problémy připouští a kdo ne. Svět se na ní měl zavázat, o kolik bude v dalších letech snižovat emise skleníkových plynů, aby zpomalil změny klimatu. Na snižování emisí se ale může podílet v běžném životě každý, společnost již dostává zásadní signály, kudy vede cesta a že vegetariáni se na emisích podílejí jednoznačně méně.
video (flv) z Evropském parlamentu - vyjádření některých poslanců k ...
v bezmasé pondělí 15.2.2010 pro Vegetarian.cz AK
| | |