receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz


Podivný Hamlet

Pod tímto názvem je ukryta nová kavárna v Brně. Jistě se teď ptáte co dělá nějaká kavárna na stránkách Vegetariána. Že to není jen tak nějaká kavárna se Vám snažíme přiblížit v rozhovoru s managerem kulturní kavárny Podivný Hamlet, Ing. Davidem Bartůškem.

Vegetarian.cz: Na úvod bych poprosil o základní informace.

D.Bartůšek: Kavárna Hamlet je kulturní kavárna. Najdete ji na Kounicově ulici č. 85. Říkáme naproti Šelepce, protože to je jeden z nejznámějších klubů v Brně, kde vystupuje Bolek Polívka, Miloslav Donutil, - je to velký pojem - klub na Šelepově ulici. Kavárna Hamlet se skládá ze dvou pater. Horní prostory slouží pro komerční účely. Doufáme, že do budoucna budou živit spodní klub, kde chceme pořádat kulturní akce, na které nemusí přijít mnoho lidí, zkrátka nic komerčního. Máme takovou představu, že horní kavárna by neměla rušit atmosféru klubu, ale to, co se vytvoří v klubu, by mělo prolínat nahoru do kavárny a kultivovat ji.

Vegetarian.cz: Co vaše kavárna nabízí zákazníkům?

D.Bartůšek: Především by to mělo být zamyšlení se nad svým životním stylem. Měla by to být alternativa ke všem tradičním podnikům, kde se chce člověk dobře najíst, napít a promluvit si s přáteli. Toto zde samozřejmě také nabízíme, ale dále chceme v lidech probudit nové podněty. V prostorách kavárny se budou konat výstavy uměleckých děl, zákazník zde mimo jiné najde informace o zdravém životním stylu. Chtěl bych podotknout, že ve všech prostorách kavárny se nekouří. Lidé vlastně na takový podnik zatím nejsou zvyklí, možná si ani neumí představit, že existuje příjemné místo provoněné vůní kávy a ne kouře z cigaret.

Vegetarian.cz: Kolik druhů káv nabízíte, jaké moučníky, jaká jídla?

D.Bartůšek: Protože se nechceme orientovat jen jedním směrem, tak jsme do jídelníčku zařadili i ty dobré sladké zákusky, na které jsou zvyklé naše babičky. Máme zde nabídku vegetariánských jídel. Specialitou je pikantní salát z Klasa, který se nevyrábí nikde jinde jen u nás. Dokonce ani Nutrikomplex, kde se Klaso vyrábí, tento salát nepřipravuje. Recept sice pochází od kuchařky z firmy Nutrikomplex, ale pochutnat si na něm můžete jen u nás.

Vegetarian.cz: Jak je to u vás z cenami?

D.Bartůšek: Řekl bych, že ceny jsou velice lidové. Co jsme se dívali po konkurenci, tak jsme určitě nejlevnější. Jelikož jsme v oblasti studentských kolejí, chceme vyjít vstříc hlavně této mladé generaci.

Vegetarian.cz: V horních prostorách jsem si všiml počítačů, které jsou připojené na internet, je tam knihovna, nějaká výstava ….

Dolní klubové protoryTen horní prostor, o kterém jsem mluvil, zahrnuje dvě oddělené části. Ta první bude splňovat pouze atributy klasické kavárny s nekuřáckým prostředím a výstavami. Bude tam hrát příjemná hudba, kterou pečlivě vybereme, ne z rádia s reklamami. Kdokoli přijde z ulice, může posedět a nasát tu čistou atmosféru. Hosté, kteří budou chtít zůstat déle, tak přejdou do druhé části kavárny, kde je již klidnější atmosféra. Jsou zde k dispozici různé hry, které se mezi studenty staly oblíbenými již nyní. Dále jsou zde informace o alternativních přístupech k životnímu stylu ať už ve vzdělání, medicíně, stravování a tak podobně. V této části je také knihovnička, kde budou jak noviny, pokud možno objektivní např. Respekt, tak knihy vtipné i filozofické. Doufáme, že nekuřácký prostor přiláká také rodiny s dětmi, na což se velmi těšíme. Máme zde připravené pastelky a pohádky pro maminky s dětmi. Může sem přijít zkrátka celá rodina, která v kavárně stráví hezký čas. Nyní se dostáváme z horních prostor dolů do klubu Podivný Hamlet.

Vegetarian.cz: Jak vznikl vlastně tento název?

D.Bartůšek: Celý název vznikl podle písničky Jana Buriana, ve které se zabývá myšlenkou, co je v životě podstatné, a co ne. Jan Burian nás vlastně svou životní filozofií inspiroval k vytvoření tohoto klubu.

Vegetarian.cz: Co je podle Vás v životě podstatné a co ne?

D.Bartůšek: Na to si každý musí přijít sám. Důležité je, aby lidé dostali prostor a začali hledat. Je to ztělesněný Jan Burian - já vám nabídnu něco, o čemž si myslím, že vám k něčemu bude. Pokud přijdete, tak to k něčemu bylo a já přemýšlím dál.

Vegetarian.cz: Jak je to s návštěvností v klubu, kdo všechno zde již vystupoval?

D.Bartůšek: Pořádali jsme zatím tři akce. Byli zde Irena a Vojtěch Havlovi, Vladimír Merta s Janou Levitovou a Vlastimil Matoušek. Kapacita klubu je padesát návštěvníků, takže na speciální program, což byli manželé Havlovi a Vlastík Matoušek, zde bylo dvacet pět lidí. A na Vladimíra Mertu, který je již známější bylo vyprodáno. Byli jsme příjemně překvapeni velkou účastí. Do budoucna přemýšlíme o možnosti sedět nejen na židlích, ale i na zemi na polštářcích, což jistě uvítají zejména mladí lidé.

Vegetarian.cz: Kdy máte otevřeno?

D.Bartůšek: Otevřeno je každý den od pondělka do neděle od 8,00 hod do 22,00 hod. Pokud nebude mít někdo ještě dopito, tak ho samozřejmě úderem 22,00 hodiny nevyhodíme, ale může si v klidu dopít.

Vegetarian.cz: Koho máte pozvaného do konce roku?

D.Bartůšek: Kromě těch již známých umělců jako je Jan Burian, Vladimír Merta, Oldřich Janota, Irena a Vojtěch Havlovi, máme pozvané mladé, začínající umělce. Jedním z nich je Ivo Cicvárek, jehož styl je do folku, ale je zajímavý tím, že propojuje zvláštní nástroje např. klavír a elektronické varhany se saxofonem a flétnou, nebo čelem. Stejně tak zajímavé bude duo DOUBLE ACCORDION (mladé umělkyně hrající na akordeony), jejichž cílem je představit akordeon široké veřejnosti a svojí hrou navodit atmosféru mnoha zemí světa.

Vegetarian.cz: Co byste vzkázal na závěr našim čtenářům?

D.Bartůšek: Pokud toužíte po klidném posezení a příjemné atmosféře, přijďte nás navštívit. Doufám, že kavárna splní vaše očekávání.

Vegetarian.cz: Je to zde skutečně příjemné, děkujeme za rozhovor.