receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
Zpět


Petržel kořenová

Tak petržel (Peetroselinum sativum) nás naučili konzumovat i pěstovat staří Římané. Pochází z vyšších poloh Středomoří, dosud tam planě roste. Vážil si jí císař Karel Veliký, který ji doporučil k pěstování. Od 16. Století se rozlišují kořenové a naťové typy. Petržel kořenová kromě kořene dává i nať bohatou vitamínem C.

Ale i kořen má vitaminu C nejméně tolik co citrony a kromě dalších látek velmi mnoho draslíku, dále vápníku, fosforu a hořčíku, málo sodíku, také železo, mangan,provitamin A, vitaminy B. Obsahuje také silici s močopudným účinkem, flavonoidy aj. Podporuje krvetvorbu, doporučuje se lidem se špatným krevním oběhem, nemocným revmatismem, vysokým krevním tlakem, srdečními chorobami, při nemocech jater, ledvin i žlučníku.

Petrželový kořen užíváme do polévek, směsí kořenových zelenin, do omáček, příloh, salátů. V obchodech se často zaměňuje s pastinákem, který má větší žlutavý kořen a podobnou, ale nasládlou chuť.

Máme-li kromě petržele také mrkve, zkusme indické smaženky. Jemně nastrouháme 2 střední kořeny petržele a 3 mrkve, přidáme 2 lžíce sekaných ořechů, petrželku, špetku chilli a lžičku směsi garam masála (možno nahradit lžičkou kari), podle chuti sůl, špetku kypřícího prášku, asi l00 g mouky a l/2 sklenky vody. Vytvoříme polohusté těstíčko, nabíráme lžící a prstem setřeme do horkého tuku. Srovnáme vidličkou a opečeme dozlatova. K tomu se hodí jogurt s pepřem, solí, česnekem a nastrouhanou okurkou.