receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
Zpět


Křen (selský)

Křen můžeme použít např. jako chutnou prevenci proti chřipkám ( zdroj vitamínu C), záleží na nás zda jako křenovou omáčku, či jako strouhaný jako přílohu. Pochází nejspíš z jihovýchodní Evropy, odkud se rozšířilo jeho pěstování po celém kontinentě. Strouhaný kořen křenu používali staří Slované i Germáni. V minulosti byla u nás hlavní pěstitelská střediska ve středním Polabí ("malířský křen"), která však z ekonomických důvodů zanikla, takže dnes křen i dovážíme. Už 400 let je znám v české kuchyni předpis na křenovou přílohu - strouhaný doplněný vínem a octem. Dávnou historii má i křenová omáčka se smetanou - doplněná hrozinkami nebo mandlemi se podávala tradičně na Chrudimsku o svatbách.

Křen má vysokou biologickou hodnotu - kořen má 100 mg vitaminu C ve 100 g, obsahuje hojně draslíku, vápníku, hořčíku, železa. Dále obsahuje hořčičnou silici a látky brzdící růst bakterií.

Podporuje trávení a vylučování šťáv. Je to i léčivá rostlina vhodná pro své diuretické účinky při revmatismu. Zevně se používá nastrouhaný ve formě obkladů, tzv. křenových placek při revmatických potížích a ischiasu. Na otoky se používá i zevně. V kombinaci s medem se používá jako prostředek proti nachlazení, při zahlenění horních cest dýchacích a při kašli. Jinak také při poruchách trávení, při nechutenství a zánětech močových cest. Křen podáváme čerstvě nastrouhaný, nevaříme jej nebo jen krátce. Dávky nepřeháníme - asi 2 lžíce na osobu stačí, jinak dráždí zažívací trakt. Jedlé jsou i listy, mladé brzy na jaře přidáváme do salátů, starší do kysaných okurek při nakládání.

Strouhaný kořen křenu je vhodný jako příloha, někdy doplněný jablky, do omáček, tvarohových pomazánek, na minutky, do kysaného zelí, při nakládání okurek a dalších pokrmů.. Jako přílohu můžeme použít kombinaci 4 lžic strouhaného křenu, dále nastrouháme 1 velkou mrkev, 1 malý celer (asi 100 g), 2 - 3. jablka. Osolíme, slabě osladíme, zakapeme citrónovou šťávou a asi lžící oleje. Podáváme např. k minutkám.


Tip pro Vás:

Červená řepa s křenem: 2 kg řepy, 100 - 200 g křenu, marináda (sůl, kmín, fenykl, anýz, ocet nebo citrónová šťáva, cukr).

Marinádu připravíme tak, že svaříme vodu se solí a kořením (dáváme ho zhruba po půl lžičce), teprve asi po 10 minutách mírného varu přidáme ocet nebo citrónovou šťávu a cukr a necháme krátce přejít varem. Marináda musí být poměrně výrazná, protože se vsákne do řepy. Řepu uvaříme se solí, několika hřebíčky a několika zrnky nového koření, aby ztratila svou zemitou chuť. Prochladlou řepu oloupeme a nakrájíme ozdobným nožem, nebo nahrubo nastrouháme a naskládáme do sklenic. Křen nastrouháme nebo nakrájíme na plátky a řepu jím proložíme. Nakonec zalijeme připraveným roztokem, uzavřeme a uložíme do chladničky.