receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
Zpět


Brokolice

Už i u nás přicházíme na chuť skvělé zelenině, ne nepodobné květáku. Brokolice (Brossica oleracea, var. italica), jak z latinského názvu vyplývá, skutečně pochází z Apeninského poloostrova. Intenzívní šlechtitelskou práci však vykonali na brokolici v USA, a je tam oblíbenější než její mladší následovník, květák. V posledních letech se objevují odrůdy s;rozmanitou barvou od zelené přes modrozelenou, fialovou, žlutozelenou, načervenalou aj. Je to nesmírně cenná košťálovina. Je jemná, pojídá se celá včetně dužnatých stonků, které se musí déle vařit než růžičky. Ty se mohou jíst i syrové s různými omáčkami jogurtového nebo majonézového typu.

Brokolice ve svém komplexu obsahových látek působí silně protiskleroticky. Je velmi vhodná pro diabetiky. Působí proti rakovině, léčivě na žaludeční dvanáctníkové vředy, blahodárně na střeva. Je to zelenina i pro redukční dietu.

Z hlediska vitamínů má 3,5 x více vitaminu C než citrusy, mnoho karotenu, velké množství vitaminu E, dále niacin, biotin, vitaminy E atd. Z minerálních látek má nejvíce draslíku, vápníku a fosforu. Obsahuje také železo, hořčík, síru,zinek a další.

Brokolici berme jako lék, vařme co nejkratší dobu. Z košťálů připravíme chutnou polévku, zahuštěnou cibulovou jíškou s trochou karí. A jemné růžičky zkusme zasyrova jako salát. Zálivku si na jednu větší brokolici připravíme ze 100 g sójové majonézy a 120 g bílého jogurtu, drobně nakrájené cibulky, lžíce kečupu,lžičky hořčice a 3 lžic směsi čerstvých zelených natí (např. kopr, pažitka, kerblík, petrželka, bazalka, meduňka apod.). Přidáme trochu soli a pepře, promícháme a přelijeme malé růžičky. Jinak ji podáváme vařenou se strouhaným sýrem, mandlemi, sezamem, můžeme ji zapékat, dusit atd.