receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
zpět



Kardamom

Kardamom pravý je statná bylina, divoce rostoucí v tropických deštných lesích v jižních oblastech Indie, Srí Lanky, Číny a Vietnamu. Dnes se pěstuje kromě těchto zemí také v Guatemale, Tanzanii, na Sumatře a dalších místech. Je to dodnes velmi drahé koření. Rostlina má tlustý podzemní oddenek, ze kterého vyhání nejprve asi 2 metry vysoké neplodné lodyhy s podlouhlými listy. Později vyrůstají květonosné stvoly s krátkými hrozny květů. Plodem jsou 1 - 2 cm dlouhé podélně rýhované tobolky vejcovitého nebo elipsoidního tvaru, jež obsahují větší počet příčně vrásčitých, tmavohnědých semen. Tobolky mohou být zelené, slámově žluté nebo bělavé (Elettaria cardamomum). Semena mají příjemnou citrónově kafrovitou vůni a štiplavou chuť.

Na trhu se objevují i amomy, často chybně nazývané kardamomem. Jsou to příbuzné druhy s velkým tmavěhnědými tobolkami, semena mají ostrou silně kafrovitou vůni i chuť, oblíbenou v Číně, Siamu. Ale i v Africe. Tobolky se těsně před dozráním odstřihují a suší. Kardamom se do obchodů dostává buď v podobě celých plodů zelené barvy (někdy se také dodávají tobolky bělené sířením), nebo jako již vyloupaná semena. Jako koření a léčivo byl znám již starým Řekům a Římanům a odedávna patřil mezi nejvíce ceněná koření. Oceňovali jej i v Antice a používali k osvěžení dechu a k zlepšení trávení. Je to koření vážené také arabským světem. Např. v Egyptě a v Izraeli je možno koupit kávu kořeněnou mletým kardamomem.

Kardamom má příznivé účinky na zažívání, působí proti žaludečním potížím (pálení žáhy), považuje se za afrodiziakum, tonizuje, má antiseptický a diuretický účinek. Když rozkoušeme pár kardamomových semen, má to velice uklidňující vliv na nervovou soustavu.

Kardamom je důležitou součástí směsí koření např. karí a garam masála. Používá se také do moučníků (sušenek, perníku), koření se jím jogurt, do pokrmů v indické, arabské i čínské kuchyni, ale i v parfumerii. Chceme-li okořenit kávu nebo čaj, přidáváme 3 - 4 zrnka na šálek kávy (celá nebo umletá). Přidává se do zeleninových jídel, luštěnin, rýže, některých polévek a omáček. Ochlazuje, proto se příliš nepoužívá v zimním období.