receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
zpět


Černé hořčičné semínko

Černé hořčičné semínko se dobře hodí k léčení kožních chorob, chorob vnitřních orgánů a při napadení červy. Stejné vlastnosti mají i listy hořčice, které se v Indii používají jako zelenina. Listy pomáhají proti onemocněním hrdla. Dají se vařit jako špenát. Olej z hořčičných semínek je ideální pro masáž pokožky v oblastech, kde se nalézají orgány trpící plynatostí. Olej stimuluje, je lehce stravitelný a silně aromatický. V nadměrném množství může způsobit mužskou impotenci a problémy s močením. Podporuje růst vlasů a léčí narušení kůže.

Ukazuje se, že černé hořčičné semínko pomáhá proti křečím, při nervových poruchách, revmatismu a některých typech nervových onemocnění mozku. Jenom 4 - 5 semínek hořčice zlepší trávení. Pokud ale spolkneme 5 - 6 semínek spolu s horkou vodou, vyvolají okamžitě zvracení. Toto se používá v případech otrávení opiem nebo jinými narkotiky, při horečkách a případech nedostatečného trávení, kdy přílišné množství potravy v trávicím traktu způsobuje bolesti. Dobrým zvykem je nasypat trochu černých hořčičných semínek do horké koupele. To roztáhne žíly na povrchu těla, čímž se v nich sníží krevní tlak.

Černé hořčičné semínko samotné se používá jako ingredience spolu s ostatními vhodnými drogami pro masáž při nemocech spojených s nachlazením jako jsou některá ochrnutí, vystřelující bolest v žebrech nebo plicní onemocnění. Stejně tak se používají pro zmírnění podobných bolestivých onemocnění žaludku, sleziny a jater. Také se používá proti trichofycii (kožní choroba). Teplou vodou umyjte napadenou oblast. Rozemelte (rozetřete) na jemnou pastu hořčičná semínka s vodou a pastu naneste na postiženou pokožku. Denní slunění se poté, co jste se potřeli olejem z černého hořčičného semínka, je prevencí proti křivici.

Pomáhá při léčení ekzémů, plešatosti a strumě. V zimě vaše pokožka nepopraská pokud potřete kůži pastou z černého hořčičného semínka. Opražte černá hořčičná semínka tak, aby nepopraskala. Smíchejte je s vodou a rozetřete (rozemelte) je do jemna. Tuto pastu natřete na pokožku celého těla a důkladně masírujte, dokud se z pasty nevypaří voda. Po 10 minutách se umyjte ve studené vodě. Při bolestech zubů pomáhá rozžvýkat několik semen a vyplivnout je nebo také kloktat odvar černého hořčičného semínka.

Nic se nevyrovná chuti, kterou černé hořčičné semínko dodává potravě a tomu jak usnadňuje trávení. Proto je součástí téměř všech chuťově výrazných jídel a běžně používaným kořením v indické kuchyni. Hojně se používá také při přípravě pickles (kořeněné nakládané zeleniny).