receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se stal(a)/nestal(a) vegetariánem(kou)

29.3.2018

Vegetariánem jsem dva roky. Inklinoval jsem k tomu již dříve, ale měl jsem bohužel jinak poskládané životní priority. Ke změně životního postoje u mě došlo díky prodělané ledvinové kolice, následné návštěvě urologie, objevení téměř 1cm ledvinového kamene, a lékaři začali mluvit o operaci. Vyhnout se nemocničnímu prostředí pro mě byla také velká motivace. I když se na mě lékaři dívali jak na blázna, když jsem dal najevo svůj postoj, že se se zdravotním problémem chci vypořádat vlastními silami, tak jsem věřil, že to půjde.

Během hledání cesty jsem se seznámil se skvělým a zkušeným člověkem, který mi osvětlil, co a jak. Součástí terapie bylo také vegetariánství. Až jsem se zastyděl, neboť‘ v tu chvíli jsem pochopil a věděl zcela jistě, kde je problém, a že jsem si to způsobil sám. Stačilo líp naslouchat své intuici, což jsem do té doby nedělal. Přestal jsem jíst maso okamžitě, ze dne na den. Současně jsem zásadně omezil i jiné potraviny způsobující překyselení.

Při dalším vyšetření za pár měsíců byl kamínek o polovinu menší, a lékař již operaci přestal doporučovat. Tipuji, že dnes ho už ani vůbec nemám. Kromě toho se mi vylepšilo zdraví i v jiných ohledech: zcela mi zmizelo pálení žáhy, zhubl jsem bez trápení o 15kg a dnes si udržuji ideální váhu – aniž bych se musel stresovat, zmizely mi časté téměř každodenní únavy, kterými jsem trpěl, a celkově se cítím mnohem lépe. Došlo mi, že maso mému organismu velmi škodilo. To, že jsem musel rozkládající se maso každodenně dlouho trávit, mi dělalo potíže a doslova jsem přicházel o energii. A tak, když jsme šli s kolegy z oběda, tak oni po konzumaci masa někdy zívali a mluvili o tom, že by chtěli gauč, tak já jsem začal být v pohodě.

Naučili jsme se se ženou hodně dobrých bezmasých jídel, zelenina je u nás na prvním místě, při nákupech potravin nemusím ani číst etikety, jestli daný produkt neobsahuje nějaká škodlivá éčka, protože to, co jíme, tam prostě není potřeba nic přidávat. Etická stránka věci mě sice začala zajímat až potom, ale i to je pro mě velký argument, proč maso nejíst. Dnes už nejedení masa u sebe pokládám za naprostou samozřejmost, ani o tom nepřemýšlím.

Stát se vegetariánem pro mě je jedno z nejlepších rozhodnutí života, a vlastně to byla ta kolika a ten kamínek, který mi pomohl k tomu žít kvalitnější život. Občas se mě někdo zeptá na důvody, proč jsem se stal vegetariánem, ale většinou pak dodá, že by bez masa žít nemohl. Je pravda, že takhle jsem to necítil ani v době, kdy jsem maso jedl, a přitom jsem maso odmítal už jako dítě. Zvířat mi někdy je líto, to ano. Lidé kolikrát to maso ani nedojedí a vyhodí, takže zvířata umírají zbytečně úplně.

Jsem št’astný a hrdý na to, že maso nejím, je to skvělý životní styl. Ty řeči masožroutů o tom, že člověk maso k životu potřebuje, nebo dokonce že člověk je všežravec, tomu už mi fakt nezbývá, než se snad jen usmívat

David



Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE