receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se stal(a)/nestal(a) vegetariánem(kou)

Dobrý den,

Jsem vegetariánkou 14 let, ( z etických důvodů) s manželem jsme osm let a máme 6 letou dcerku. Manžel od začátku věděl, že jsem vegetariánka a proti vegetariánství nikdy nic neměl.

Já se ho zase k vegetariánství nikdy nesnažila předělat nebo nutit, je pravda, že jsem mu asi dvakrát uvařila omáčku ze soji – vždy předem věděl – ale řekl, že maso je maso….

Když jsme chtěli miminko, tak já měla podmínku, že miminko nebude do jednoho roku masové vývary atd. V tom také nebyl problém. Těhotenství jsem měla krásné a všechny krevní testy byly v pořádku, narodila se nám krásná, zdravá holčička., Když dcerka měla mít jeden rok tak manžel najednou do mne začal rejpat. - Jo, jo už se to blíží, naší malé bude rok a bude papat maso“ Nejdříve jsem to brala jako legraci, jenže, když jsem to za den slyšela třeba pětkrát, tak jsem to jako legraci přestala brát. Náš vztah se velmi zhoršil. Nakonec jsme se dohodli, že dceři maso nebudeme dávat do 3 let a také, že já jí ho dávat nebudu ani po třech letech a že když jí ho bude chtít dát manžel, tak ať dá. Ale byl to boj! Dcera se samozřejmě ptala co to táta jí a proč má něco jiného. Vždy dostala vysvětlení. Řekla jsem jí věci, tak jak se mají. Že maso je ze zvířátek, které máme rádi a že by se musela zabít a to moc bolí a tak proto já (maminka) nejím maso. A že nechci, aby zvířátka plakala, když se dá jíst i strava bez masa. Také jsem jí řekla, že tatínkovi zabíjení zvířátek nevadí a tak maso jí. Vysvětlila jsem jí i co je to slovo umřít a také to ve 3 letech pochopila. – Samozřejmě formou pohádky.

Vždy vařím na dvakrát, ale snažím se, abychom měli podobná jídla – třeba rajská s masem a bez masa a k tomu houskový knedlík. Nebo brambory a masové a sojové karbanátky. Polévka nudlová zeleninová, polévka nudlová masová, když grilujeme – maso, soja (tofu, robi….).

Dcerka maso několikrát ochutnala i polévku jednou snědla, ale pak vždy prohlásila že je to fuj. Jediné, co jí chutnalo byly párky. Jenže to jsem rázně zakročila a řekla jsem, že jestli chce jíst párky, a uzeniny, tak se musí nejdříve naučit jíst polévky a normální – neuzené maso. To dcerka odmítla a tak bylo s uzeninami „šlus“. Naštěstí v tom mi dal manžel za pravdu, neboť souhlasí s tím, že uzeniny do úst dítěte nepatří. Dnes je dceři 5 roků a maso nejí. Táta má masíčko, my máme s maminkou sojičku .-)

A jak je to s babičkami…. Moje maminka je také vegetariánka a tak tam s hlídáním problém není a tchýně? Ta je také v pohodě . Maso jí a moji výchovu toleruje. Vždy prohlásí „ Já děti nevychovávám, já je jen pohlídám.“. Což si myslím, že by to tak mělo být. Když je dcerka u tchýně, tak uvaří i pro ni a nebo mi řekne a já ji to dám sebou do mističky.

A když bude jednou maso chtít jíst? To už je na jejím rozhodnutí. Vím, že jí dávám správný základ do života a za tím si stojím.

Manžel by chtěl druhé…., ale já velmi váhám a zatím říkám ne .-)

Krásný den.

Zdenka





Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE