receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se Stal(a) - NEstal(a) vegetariánem(kou)

Dobrý den,

"Zvířata... Jak zoufale brání svá žalostná těla, která pro nás jsou jen pouhým obědem, ale pro ně je to samotný život." T. Casey Brennan

Když jsem si přečetla tento citát poprvé, přeběhl mi mráz po zádech. Ten moudrý pán, který ho vyřkl, v jedné větě přesně vystihl atmosféru pojídání masa. Naivně jsem si myslela, že by místo dlouhého argumentování mohl právě tento výrok přimět ne-vegetariány k zamyšlení nad jejich masitými pokrmy. Reakce však nebyly nijak valné - většinou jen pokrčili rameny a dál s chutí konzumovali své mastné klobásky a podobné "dobroty". Přestože se ve svém okolí snažím rozsévat červíčka pochybnosti o tom, zda je úplně v pořádku jíst maso, uvědomuji si, že nikoho nepřesvědčím, aby se stal vegetariánem. K tomu si musí každý dojít sám.

Mně k rozhodnutí nejíst maso stačily letáky o velkochovu jatečních zvířat, které se mi dostaly do ruky v 17-ti letech. S přibývajícími vědomostmi se utvrzuji v tom, že toto rozhodnutí bylo opravdu správné. Nyní doufám, že se mi podaří překonat určité překážky a stanu se vegankou.

Lidé žijí v konzumu a v tradici zabíjení - málokdo přemýšlí nad tím, jak je to kruté a nespravedlivé, většina nad tím zavírá oči. Člověk by však měl být duchovní tvor a vše, co je slabší a bezbrannější než on chránit a ne bezmyšlenkovitě vraždit. Mrzí mě, že jsem jako vegetariánka v menšině. Obklopena "masožrouty" z nichž někteří na mě hledí jako na raritu. Když potkám vegetariána, mám radost jak malá holka (vegana žádného neznám:-(

Věřím, že uvědomění lidí poroste a s ním i počet vegetariánů a veganů. Lidé snad objeví tu dávnou pravdu, že nejdůležitější v životě je láska a to nejen k sobě samému a svým bližním, ale ke všem živým tvorům.

Jsou Vánoce, svátky klidu, míru, doba týrání kaprů... První křesťané prý nejedli maso. Škoda, že jim to nevydrželo. Možná by i historie byla o něco méně temnější...

Vám všem přeji nejen sváteční dny plné lásky a štěstí a celému světu přeji méně utrpení.

Maya


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE


UPOZORNĚNÍ

Redakce neodpovídá za obsah článků i diskusí, které ne vždy odpovídají stanovisku redakce.

Copyright (c) 2000-2008 Vegetarian.cz